Вісник Матері

Вісник Матері

Святкування Благовіщення у Східній Церкві почалося наприкінці IV — на початку V століття. Спершу свято вважалося Господським і звалося «Христове Зачаття», а в VII столітті його перенесено до Богородичних. Дату святкування встановлено 25 березня (за юліанським календарем), бо за дев’ять місяців, 25 грудня відзначається Різдво.

День народження Мазепи

День народження Мазепи

У новенькій церкві святого Миколая затишно і тепло. Незважаючи на нібито скромний розмір церковці, вмістилися в ній усі понад сто учасників урочистостей з нагоди річниці Івана Мазепи. Священик відслужив литію за гетьманом, просячи небеса помилувати душу цієї неординарної, яскравої постаті, що залишила по собі храми на землі і поклик волелюбства в людських серцях.

Коли жах охопив Москву

11 березня Президент України підписав Указ «Про відзначення 350–річчя перемоги війська під проводом гетьмана України Івана Виговського у Конотопській битві» — з метою відновлення історичної правди та національної пам’яті. В указі, який можна прочитати на президентському сайті, Кабінету Міністрів доручається забезпечити наукові дослідження, археологічні розкопки і видання відповідних книг, проведення наукових конференцій у Києві та Криму, навчальні міні–курси у школах та ВНЗ, виставки, фільми й інформаційну кампанію у ЗМІ.

От, «блін»!

Учора розпочався сиропусний тиждень. Минулої неділі скінчилися м’ясниці, отож із цього понеділка вже не годиться їсти м’ясо. Зате вдосталь споживають сиру, масла і сметани. Масниця завжди відзначається в неділю, але щороку в різний час, її дата залежить від Великодня. Цього року шанувальники традицій відгуляють Масницю 9 березня, і наступного понеділка будуть готові до 40–денного Великого посту. Отже, упродовж семи тижнів ні на сир зі сметаною й маслом, ні тим паче на м’ясо і не глянуть.

Компроміси з патріархом

Компроміси з патріархом

У четвер Президента Ук­раїни, який 21–22 лютого перебував у Москві з нагоди саміту СНД, офіційно й урочисто приймав московський патріарх Алексій ІІ у своїй резиденції, що в Даниловому монастирі. Навіть влаштував обід на честь нашого глави держави. Це вже друга зустріч Віктора Ющенка з предстоятелем Російської православної церкви. Перша відбулася у січні 2005 року, на другий день після президентської інавгурації Ющенка. Цього разу на зустрічі обговорювалися чотири найважливіші питання: розвиток українського православ’я, відзначення 1020–річчя хрещення Києва, духовне осмислення Голодомору 1932—33 років та задавнено–розмита тема «анафеми» стосовно гетьмана Івана Мазепи.

Прозріння свободи

Прозріння свободи

Цього дня, за Святим Писанням, сліпий старець Симеон стрів у храмі Спасителя. На 40–й день після народження Марія з Йосифом принесли дитятко до Єрусалимсь­кого храму. За Мойсеєвим законом, первістка годилося посвятити Богові. У храмі саме був 360–літній Симеон, якому Дух Святий обіцяв не мати смерті, доки не побачить Христа. Старець узяв Немовля на руки і, прозрівши, мовив: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, по слову Твоєму з миром: бо виділи очі мої спасення Твоє, яке Ти уготовив перед лицем усіх людей...»

До і після соборності

«Однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу», — сказано в Четвертому Універсалі Центральної Ради, проголошеному 22 січня 1918 року на Свято–Софійській площі української столиці. Вільною державою УНР побула трохи більше тижня. Київ окупували російські більшовики (їх на день затримали українські студенти в бою під Крутами). Муравйовці розстріляли, за тогочасними свідченнями, кілька тисяч городян, серед них і Київського митрополита Володимира. Однак у березні 1918–го Київ знову став столицею УНР.

Сонце, яке чують

Сонце, яке чують

Втомливий шлях до Віфлеєму, суєта і переповнені оселі довкола. Довелося народитися в убогій стайні. І потім бути відкинутим людьми. Різдво — найсвітліший день для заплаканих, голодних, забутих, дивних, відкинутих суспільством. Христос прийшов у світ серед ночі, у печері на околиці Міста хліба (саме так перекладається назва Віфлеєм). Він поділився з нами самим собою, як хлібом. Син Божий зійшов згори, щоб люди змогли піднятися до небес. По суті, це Різдво кожного з нас: нагода для відкриття і дбайливого зрощення в собі сердечної теплоти. Адже заповідано: «Станьте, як діти». Це день, коли кожен віднаходить себе справжнього — виноградину у ясному гроні на вічноживій Лозі. Чи впустимо Ісуса у свої домівки?

Україна згадає

24 листопада о 15.00. на Софійському майдані столиці зберуться кияни і гості міста для участі у Скорботній ході до пам’ятного знаку жертвам геноциду українського народу на Михайлівській площі.

Брак брами

Брак брами

Є надія, що руйнування брами Києво–Печерської лаври не залишиться без відповідного розслідування. На деякий час таке розслідування було заблоковане ухвалою Печерського районного управління міліції «про відмову в порушенні кримінальної справи за фактом руйнування Західних в’їзних воріт Національного Києво–Печерського історико–культурного заповідника». Утім позавчора прокуратура міста Києва ту неадекватну ухвалу скасувала. Про це повідомила прес–служба київської прокуратури.