Рикошет яйця

Рикошет яйця

Ясна річ, що представникам штабу Віктора Януковича вигідніше роздувати через центральні телеканали скандал навколо «удаваного» (за їхньою версією) отруєння Віктора Ющенка, аніж по-чоловічому говорити про, м’яко кажучи, неадекватну поведінку чинного Прем’єра під час «яєчного» інциденту в Івано-Франківську. Тим часом ця тема не втрачає своєї актуальності, адже спричиняє масу заяв та дій з обох боків виборчої барикади. Мало того — через тиждень пiсля пригоди мiлiцiя починає «знаходити» «зброю пролетарiату» (розмiром, щоправда, лише 5 см) на пiдтвердження фантазiй захисникiв Януковича.

ЗаМОРОЗки на поверхні грунту

ЗаМОРОЗки на поверхні грунту

Зараз уже майже ніхто ані з політиків вищого ешелону, ані зі звичайних виборців не згадує той багатообіцяльний час, коли опозиція існувала й боролася у форматі «четвірки» та «трійки». Коли — скажімо, 16 вересня 2002 року — на сходах Українського дому перед стотисячним мітингом промовляли й підписували радикальні антипрезидентські відозви лідери СПУ і «Нашої України», КПУ і БЮТ. Невдовзі зі зрозумілих причин убік відійшли комуністи. Але існувала «трійка», і здавалося, що саме в цій коалiції суперечностей не настільки багато, що розум — колективний та окремих лідерів — все ж підкаже оптимальний для бiльшості українських виборців варіант — єдиний кандидат на президентських виборах-2004. Утім не так сталося. Чи то погорда вiдіграла свою вирішальну роль, чи то було блискуче реалізовано одну з локальних схем «кризових менеджерів» із Банкової, чи то «два в одному», але Олександр Мороз знову став кандидатом у президенти. Як і в 1994-му та 1999-му, коли сивочолий ветеран трьох воєн за булаву набирав, відповідно, 13,33 і 11,29 відсотка голосів у перших турах, не виходячи навіть у фінал змагань.

4 мільйони втрачених бюлетенів

Відповідь на це питання, схоже, ми знаходимо в іншому питанні: якщо зараз боротьба іде за голос окремого індивідуума, окремого «творчого колективу» колгоспу імені Будьонного чи кооперативу з виробництва напівфабрикатів, то чи резонно вивести з «поля бою» 4—8 мільйонів голосів закордонних українців? Така величезна різниця у вимірах трудової еміграції (4—8 мільйонів чоловік) пов'язана зі статистичною неспроможністю порахувати більш-менш точно людей з українськими паспортами, які впродовж останнього десятиліття виїхали на заробітки переважно в Західну Європу та Росію, адже цей вид еміграції надзвичайно складно фіксувати, і, крім того, багато з наших співвітчизників працюють за кордоном напівлегально. Проте вони мають цілком легальне право обирати свого Президента.

Віднесені нафтою

Віднесені нафтою

У вересні з-поміж скандальних парламентських тем по-своєму виділявся скандал із виходом одразу 15 народних депутатів так званої «харківської групи» з фракції «Демократичні ініціативи — Народовладдя». Причиною цього було питання бізнесу, в даному випадку — ламання списів навколо чергового ласого шматка енергоринку, що приватизується. Конфлікт трохи утрясся, депутати повернулися, і найближчим часом, повідомляє сайт Finport.net, у Верховній Раді буде зареєстровано ще один проект закону про приватизацію ЗАТ «Укртатнафта». Цей закон «фактично прописує процедуру приватизації «Укртатнафти» «харківською» бізнес-групою.

Не козирна «шістка»

Не козирна «шістка»

«Це яка ж скотина мене до третього сорту віднесла? Дізнаюся — придушу власними руками!» — гнівався ображений читач «України молодої», зустрічі з яким, судячи з могутнього басу й запевнення «кулаком бугая вбити можу», не побажаєш жодній «скотині». А розлютила «звичайного херсонського селянина» (так представився мій телефонний співрозмовник) простенька «мультяшна» політична реклама, намальована в найкращих традиціях недолугої радянської пропаганди. Та сама, де українців поділили на І, ІІ та ІІІ сорти, приправивши відповідно оформлену карту України «попередженням»: «Так! Виглядає ЇХНЯ Україна».

Відвідувачів захистили від «Ядиного»

Невідомо, чи розвішують державні службовці Ясинуватої у себе вдома — у спальні, вітальні чи вбиральні — портрети «Ядиного» кандидата, але своє робоче місце вони таки намагаються перетворити на агітмайданчик. Приміром, працівники міського управління праці та соціального захисту населення порозвішували у своїй державній установі листівки на підтримку Віктора Януковича. Закономірно, представники місцевого виборчого штабу Віктора Ющенка подали позов на неправомірні дії службовців управління, що, відповідно до законодавства, має залишатися аполітичним.

«...Але як вони помстились за критику!»

У номері за 22 вересня «УМ» повідомляла про те, що Ленінський районний суд Вінниці прийняв рішення про тимчасове — до 24-ї години 29 жовтня — припинення виходу «Вінницької газети» — комунального засобу масової інформації, засновником якого є міськрада та міськвиконком. Підставою для цього стало подання територіальної виборчої комісії по виборчому округу № 11, яка розгледіла в матеріалі «Проколи Петра Симоненка» від 7 вересня порушення вимог ст. 64 Закону «Про вибори Президента України». Слід додати, що подання було ініційоване довіреною особою Симоненка — народним депутатом України Віктором Петровим.

Привид «третьої сили»

Знаближенням дня 31 жовтня українська політична сцена набуває водночас рис хічкоківського фільму жахів та абсурдистської п'єси Беккета чи Йонеску: моторошні кадри Ющенка, який виступає з парламентської трибуни, подолавши смертельно небезпечне отруєння, змінюються не страшними, але й зовсім не смішними кадрами Януковича, зомлілого від вигляду розбитого на його широких грудях яйця. А затим — постійне нагнітання напруженості, постійне підштовхування людей до думки: ЩОСЬ повинно статися.

У чому сила, Президенте?

У чому сила, Президенте?

В українській політичній тусовці з'явилося ще одне припущення щодо можливості «силового» й «дестабілізаційного» сценарію виборів Президента. Зокрема, опозиція звертає увагу на військовий парад, запланований на 28 жовтня з нагоди 60-ї річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників. Досі річниці цієї події, хоч круглі, хоч «квадратні», подібним чином в Україні не відзначали, а той факт, що в столиці з'являться війська лише за три дні до першого туру виборів, є дуже й дуже підозрілим. Зокрема, прес-служба штабу Віктора Ющенка розповсюдила коментар народного депутата Володимира Філенка, який розцінює очікуваний 28 жовтня парад «як спробу... можливого застосування силового варіанту під час виборів чи введення в країні надзвичайного стану».

І ти, Тарасе?

І ти, Тарасе?

У Львовi розпочався збiр пiдписiв за вiдкликання народного депутата, радника Прем'єр-міністра Януковича Тараса Чорновола. Позавчора Галицька райорганiзацiя Народного руху поширила звернення до сина колишнього лiдера НРУ з вимогою вiдмовитися вiд спiвпрацi з Януковичем та «отямитися, покаятись перед львiв'янами, чесними громадянами України», інакше Чорноволу-молодшому пригрозили розпочати кампанiю з позбавлення його парламентського мандата. «Ми не уповноважували вас іти в команду Вiктора Януковича. Цим вчинком, на наш погляд, ви зрадили всiх нас, виборцiв, i в першу чергу свого батька», — вважають рухiвцi. Уже наступного дня, тобто вчора, погрози соратникiв Чорновола-батька стосовно його сина почали здiйснюватися. Почувши від Чорновола звинувачення в фашизмі, виборчий штаб «Нашої України» в Сихiвському районi Львова, де Тараса В’ячеславовича обирали до Верховної Ради, розпочав збирати пiдписи виборцiв.
Згідно із чинним законодавством, вiдкликання народного депутата — справа практично нереальна. Тому противникам Тараса Чорновола доводиться сподiватися лише на добровiльне складання ним своїх депутатських повноважень. Варто додати, що в ці дні на його адресу надходять десятки, якщо не сотні звернень і відкритих листів із закликами отямитися.