Олександр Шлапак: Підмінити важкі рішення підняттям ціни на газ — тупиковий шлях

Олександр Шлапак: Підмінити важкі рішення підняттям ціни на газ — тупиковий шлях

Сьогоднішній вівторок мав би бути другим робочим днем дуже важливого для України діалогу — перемовин вітчизняної влади з місією Міжнародного валютного фонду. Планувалося, що до 9 вересня банкіри погодяться з аргументами нашого Кабміну і нададуть–таки черговий транш кредиту «стенд–бай». Відтак Україна отримала б кошти на підтримку свого платіжного балансу, зовсім не зайві напередодні необхідності погашення кредитів, які ми взяли раніше, а іноземні інвестори — своєрідний сигнал, що нашій державі можна довіряти. Адже якщо на такий крок — давати гроші «недореформованій» українській економіці — йде МВФ, то ризик у подібних інвестиціях цілком допустимий. На жаль, не склалося... Ще напередодні зi штаб–квартири фонду у Вашингтоні заявили, що квитків на літак до Києва вони не купували. А отже, перемовини переносяться. З усіма відповідними наслідками.

Перша реакція експертів була тривожною: деякі з них навіть прогнозували послаблення гривні — від 8,20 — 8,30 за один долар до повного валютного колапсу. Суспільство прагнуло почути, що ж скаже Прем’єр–міністр. Микола Азаров здивував: за його словами, гроші нашій країні зараз не дуже й потрібні! «Якщо вони раптом знадобляться, ми поїдемо до Вашингтона, поставимо відповідні умови... — і отримаємо транш. Жодних перепон не існує», — намагався переконати чи то себе, чи то українців очільник вітчизняного Кабміну. Економічний аналітик Олександр Шлапак, утім, оптимізму Миколи Яновича не поділяє. Як і передбачень у стилі «все пропало»...

Золоті сподівання

У непевний час, коли світ втрачає довіру до таких «вічних» цінностей, як євро і американський долар, на першу роль завжди виходить універсальний замінник грошей та сховище для заощаджень усіх часів і народів. Ідеться про золото. Вартість блискучого і, кажуть, благородного металу останнім часом зростає не просто дуже швидко, а навіть б’є історичні рекорди. Подорожчання на сто доларів за унцію всього лише за день–два — унікальне явище для бірж. Станом на обід учорашнього дня найвища ціна на торгах становила 1814,28 долара за унцiю. Зарубіжні експерти стверджують: до кінця місяця ціна золота може подолати «психологічний» бар’єр у 2000 доларів, а до кінця року піднятися до 2500 «баксів». А позавчора вартість цього металу навіть обійшла платину, яка завжди була дорожчою.

Триматимемо, поки не впаде?

На тлі «просідання» курсу та невпевненості у завтрашньому дні російського рубля — валюти, якою керівництво РФ ще недавно пропонувало замінити долар, — українська гривня демонструє чудеса стійкості і незламності. Але чи надовго? Прем’єр–міністр Микола Азаров має на це запитання чітку відповідь: «У нас є всі підстави розраховувати на той курс, який ми заклали у 2011 році — завдяки позитивному сальдо торговельного бюджету і достатнім валютним резервам». Як відомо, під час розрахунку державного бюджету нинішнього року уряд використав курс долара 7,95 гривнi. Нині офіційний курс практично не відхиляється від цього показника і становить 7,97 грн.

Якби ще не дощ...

Збирання врожаю ранніх зернових добігає кінця. Станом на позавчорашній день комбайни вже завершили роботу на 10,8 млн. гектарів. Зібрано 32,8 млн. тонн зернових при середній врожайності 30,4 ц/га. «Торік врожайність не перевищувала 24,7 ц/га», — заявив учора аграрний міністр Микола Присяжнюк. Сьогодні завершуються жнива у зонi Лісостепу та на Поліссі — тут обмолочено вже 84% площ. «Перешкоджають дощі, але у цих регіонах сконцентрована збиральна техніка, і як тільки погода налагодиться, ми одразу ж приступимо до роботи, — пообіцяв міністр. — Сьогодні ми збираємо в день зі 170 гектарів, а наші можливості дають змогу працювати на площі 550 гектарів».

Вір не гаслам, а бюджету!

Вір не гаслам, а бюджету!

Мінфін завершує підготовку державного бюджету на 2012 рік. Як учора обережно обмовився Прем’єр Микола Азаров, соціально орієнтованим, як обіцяла раніше його партія, держкошторис не буде. Після того, як Феміда офіційно дозволила главі держави не виконувати свої перед­виборчі обіцянки, про такі тенденції вже можна говорити вголос. «Бюджет має бути вкрай економним, — лаконічно висловився очільник Кабміну, традиційно збиваючись у своїх месиджах на високий штиль. — Образно кажучи, ми маємо створити захисну дамбу проти цілком вірогідних викликів і ризиків на світовому ринку». Друга хвиля економічної кризи, яка, цілком iмовірно, нині бере свій початок у розвинених країнах світу, може стати чудовим виправданням для помилок українських урядовців. А що ж ви хотіли, панове? Криза ж...

«Другу хвилю» чекали? Ось вона!

«Другу хвилю» чекали? Ось вона!

Позавчорашній теплий і сонячний день має всі шанси увійти в історію під неприємним, але звичним для фінансистів титулом «чорний понеділок». Перший тривожний дзвіночок у світовій економіці продзвенів, утім, ще 4 серпня, коли одночасно на 4–5% обвалилися американські, європейські, японські, австралійські та російські біржі. На всезагальну паніку відреагував навіть український ринок акцій, який, щоправда, вже понад двадцять років перебуває на перших щаблях свого розвитку і вкрай мало впливає на сектор реальної економіки. Але як би там не було, індекс ПФТС опустився на 2,29%.

Спробуємо на тверезо

Спробуємо на тверезо

«Держава повністю виконала свої зобов’язання перед сім’ями загиблих у Суходольську і Макіївці. Необхідні кошти перераховані», — вчорашнє засідання уряду Прем’єр–міністр Микола Азаров почав із трагедій на донецьких копальнях, щоправда, без хвилини мовчання за загиблими. Азаров не відмовився від своїх попередніх оцінок події і назвав катастрофи «рукотворними»: «Коли трагедія викликана стихією, залишається зціпити зуби і молитися. Але у нас раз за разом до стихії додається безвідповідальність, нехтування безпекою, технічна безграмотність».

Приз пам’яті Вадима Гетьмана — голові Правління банку «Хрещатик»

У вівторок, 2 серпня, в прес–центрі УНІАН відбулася церемонія нагородження лауреата у спеціальній номінації «Банкір, якому довіряють». Таку назву має спеціальний приз пам’яті Вадима Гетьмана, що вручається кращому менеджеру фінансового сектора, який зробив вагомий внесок у розвиток банківської справи в Україні, за версією журналу «Банкиръ».

Електронне «спрощення»

Електронне «спрощення»

Те, що кожна поспіхом включена до Податкового кодексу норма здатна створити негативний імідж, i перш за все податковій службі, на власному досвіді пересвідчилися мільйони приватних підприємців, які у березні вимушені були вистоювати в багатогодинних довжелезних чергах в інспекціях для подання податкових декларацій iз доходів. Невдовзі з’ясувалося, що подані декларації з нульовими показниками (а саме такі декларації подавала переважна більшість підприємців, які не мали найнятих осіб) зовсім не цікавлять податкові органи...

Хто закриває за Прем’єром?

Кілька днів тому довелося, як і тисячам інших нещасливчиків, їхати в неурочний час із правого берега столиці на лівий. Тобто перетинати стратегічну для всього колісного автотранспорту ріку Дніпро. Південний і міст Патона традиційно «стояли», а між ними дівочою незайманістю сяяв нововідкритий і оспіваний у ЗМІ Дарницький мостовий перехід. Той самий, який «міст Кірпи», той самий, на якому під бліки фотоспалахів тричі (!!!) перерізав символічну червону стрічку український Прем’єр Микола Азаров, благословляючи транспорт у путь. Нога сама втиснула глибоко донизу педаль акселератора (для ДАІ: швидкість транспортного засобу в цей момент становила рівно 60 км/год), спрямовуючи машину на рятівну транспортну споруду. Але що це?!! Просто перед носом, мов айсберг перед «Титаніком», в’їзд на міст перегородив бетонний відбійник із намальованими на ньому червоними смужками.