Палкi, вiдданi, невтомнi... «вiрнi ленiнцi»?

Запитання, що давно назріло у молодої інтелігенції: чи довго ще за взірець національного письменства правитиме «Собор» Олеся Гончара з нудно-ідеальними позитивними героями? Скільки ще ми розглядатимемо Шевченка через призму його «страждань за Вкраїну»? Коли вп'яте мусиш засвоїти, як поет «уболівав за долю народу», мимоволі вмикається захисний рефлекс. Хочеться вигукнути: «Та геній він, геній, тільки дайте мені спокій». «Ідейні» твори українських борців-гуманістів-просвітників, міцно вкорінені у шкільну програму, назагал викликають нехіть у молоді своєю надмірною позитивністю, декларацією давно знайомих етичних аксіом. Педагогічний ефект від таких студій — майже нульовий, а часом, зважаючи на підліткову схильність до нігілізму, навіть негативний.

Хто краще вчить: книга чи викладач

Одна з лабораторій філологічного факультету Київського університету імені Тараса Шевченка, вивчаючи сучасні українські шкільні підручники, дійшла висновку: аби їх зрозуміти, не вистачить і кандидатського ступеня. Але хто ж пише книжки, об які «ламають» молочні зуби початківці шкільної грамоти? Ймовірно ж, колеги з сусідньої кафедри.

«Ностальгія» за дитинством

Нещодавно Верховна Рада України ратифікувала півмільйонний гранд японського уряду, за право володіння яким, до речі, змагалися і оперний театр, і консерваторія. Але на вимогу японців саме Київська дитяча академія одержить в подарунок інструменти симфонічного оркестру, біг-бенд, а також комплект дорогої техніки для устаткування новітнього аудіо-, відеоцентру. Останнім часом цей навчальний заклад, куди традиційно запрошують кращих педагогів столичних вузів, щоб викладати сотням дітей музику, хореографію, живопис та акторську майстерність, привертає до себе пильну увагу.

А культуртрегери хто?..

Патріотично налаштовані краяни як позитив відзначають хіба що дві обставини: державні й церковні мужі експериментуватимуть на свободі віросповідання учнів поки що тільки Комунарського району Запоріжжя, добровільний для відвідування факультатив районна держадміністрація вводить поступово. Хоча вивчатимуть курс «Основи православної культури» всі школярі — від першого до дванадцятого класу. У відділі освіти зауважують, що факультативом передбачене вивчення «не власне релігії, а її культурного аспекту».

Буде вам i книжка, i автобус, i державнi стандарти

«До 2010 року Україна перейде на європейський рівень освіти. Це передбачатиме введення кредитно-модульної системи навчання у вищій школі, а також перехід на дворівневу вищу освіту: зі стін університетів та інститутів випускатимуть тільки бакалаврів та магістрів», — розповів на брифінгу з приводу Дня вчителя міністр освіти і науки Василь Кремень.

Педагог на всі часи

Про те, що казкою можна лікувати дитячі душі, зранені війною, злиднями, сирітством, Василь Сухомлинський вперше дізнався з творів Януша Корчака. І своїх вихованців він вів «на уроки» до лісу, на берег річки чи до таємничої печери, де разом із ними складав оповідки про справедливість і перемогу добра над злом.

Як прибрати сміттєзвалище

Нещодавно у столичному міському Будинку вчителя відбувся завершальний етап суспільної акції школярів України «Громадянин», у якому протягом цього року взяли участь 3375 учнів загальноосвітніх закладів віком 12—16 років зі своїми 225 проектами. У фінал пробилися 33 кращі команди, що зуміли власними силами справитися з проблемами, на які дорослі «закривали очі».

Як дорослому і світському навчитися Божого

У жовтні в Одесі розпочне роботу Мирянська школа католицького апостольства. Вона відкриється при монастирі отців-паллотинів та стане місцем втілення в життя ідей Конгресу світських католиків Східної Європи, який відбудеться у Києві на початку жовтня.

Екології потрібні ЗМІни

За рекомендацією Міністерства освіти і науки побачив світ перший в Україні посібник з екологічної журналістики — «Екологічна проблематика у засобах масової інформації». Книжку адресовано студентам 21 вищого навчального закладу України, де сьогодні навчаються майбутні журналісти, прислужиться вона й студентам-екологам (за цією спеціальністю теж готують фахівців у понад двох десятках українських вузів), а ще як додатковий матеріал до предмету «Основи екології», який з 1992 року обов'язково викладається в усіх вищих школах держави.

Жiнка і голуби

У Харкові вже є подібний монумент. А тепер і в Рівному, перед одним із корпусів Рівненського державного гуманітарного університету, постав пам'ятник учителеві за проектом місцевого скульптора Миколи Сівака.