Самогубство в прямому ефірі

Самогубство в прямому ефірі

Заступник окружного військового прокурора в місті Познань Міколай Пшибиль вистрілив собі в голову одразу після прес–конференції, щойно журналісти вийшли в сусідню кімнату. Спроба самогуб­ства сталася позавчора. Полковник Пшибиль на зустрічі зі ЗМІ намагався захищати слідчих від звинувачень у прослуховуванні журналістів, які пишуть про смоленську авіакатастрофу 2010 року. У ній загинули президент Лех Качинський та 95 польських високопосадовців, і та трагедія досі залишається топ–темою у польських медіа. На прес–конференції Міколай Пшибиль повторив, що слідство проходить без жодних порушень і що журналісти, які пишуть, ніби військова прокуратура порушила закон, були введені в оману.

Бідні від збагачення

Міжнародна агенція з атомної енергетики (МАГАТЕ) повідомила, що Іран почав збагачення урану в добре укріпленому підземному комплексі Фордо на півночі країни. Збагачення урану ведеться до 20 відсотків, що є «ескалацією» порушень ядерних зобов’язань Ірану, які випливають iз резолюції Ради безпеки ООН. Прес–секретар МАГАТЕ Гілл Тюдор також повідомила, що всі ядерні компоненти на іранських підприємствах збагачення урану у Натанці й Фордо перебувають під наглядом Міжнародної агенції.

Налякали Іран новими санкціями...

Налякали Іран новими санкціями...

Євросоюз ухвалив принципове рішення про запровадження ембарго на імпорт іранської нафти — у межах санкцій проти ядерної програми Тегерана. На офіційному рівні відповідний документ буде затверджено 30 січня, під час саміту міністрів закордонних справ країн Євросоюзу.

З іменем Ісуса

З нагоди Різдва Форум дослідницького центру П’ю (США) з питань релігії та суспільного життя опублікував звіт про кількість християн у світі. Згідно з дослідженням, на цей час на планеті налічується 2,18 мільярда послідовників цієї релігії, що становить майже третину населення Землі. При цьому, стверджують експерти центру, «християни настільки розкидані у географічному плані (проживають на територіях більше 200 країн), що жоден континент чи регіон не може беззаперечно вважатися центром глобального християнства».

Під бацьківським контролем

«Це вже параноя»; «Замкнути білорусів у клітку ще й у віртуальному просторі — бацька Лукашенко перевершив самого себе!»; «Просто гублюся в емоціях — плакати чи сміятися…» — так російські й білоруські інтернет–користувачі коментують зміни до адміністративного кодексу Білорусі, які набувають чинності з 6 січня. Згідно з цими поправками, зокрема, буде запроваджено адміністративне покарання для фірм, які провадять діяльність у Білорусі, але не мають білоруської інтернет–адреси — лише закордонну. Це стосується, серед іншого, й інформаційних агенцій та ЗМІ. Більше того — за відвідання закордонних сайтів каратимуть і користувачів, і фірми, які надають провайдерські послуги. Це стосуватиметься й кафе, готелів та інших закладів, обладнаних мережею бездротового інтернету (wi–fi): їхніх власників штрафуватимуть, якщо клієнти порушуватимуть правила.

Ліві, праві... Однакові?

«З часів падіння комунізму ніхто у нашій частині Європи не сконцентрував у своїх руках стільки влади, як теперішній уряд Угорщини», — б’ють на сполох колишні угорські дисиденти комуністичних часів. Тринадцятеро з них підписали відкритого листа, в якому описують «падіння демократії та появу диктатури» й гостро критикують усі починання нинішньої влади. З часу переконливої перемоги на останніх парламентських виборах права партія ФІДЕС на чолі з прем’єр–міністром Віктором Орбаном реформувала політичну си­стему країни, змінила Конституцію й навіть запровадила нову назву країни — з 1 січня колишня Угорська Республіка офіційно називається «просто» Угорщиною. «Угорське суспільство стало не лише жертвою економічної кризи, а й власного уряду», — наголошують підписанти листа, закидаючи уряду, що він відібрав у суспільства інструменти контролю за владою й позбавив державні інституції автономії.

«Орбанізація» — антонім демократії?

«Орбанізація» — антонім демократії?

В Угорщині, де з 1 січня набула чинності нова Конституція, перші два дні нового року були позначені масштабними протестами. Позавчора в центрі Будапешта біля будівлі опери до пізньої ночі мітингували близько 100 тисяч угорців, які вважають, що новий основний закон обмежує демократичні права і свободи та віддаляє Угорщину від стандартів Євросоюзу.

Хто кине виклик Обамі

У США почалися праймеріз — попередні вибори кандидатів у президенти. Демократична партія їх цього разу не проводить, оскільки визначилася зі своїм кандидатом заздалегідь: на другий термін балотуватиметься чинний глава Білого дому Барак Обама. Натомість Республіканській партії ще тільки належить визначитися, хто стане його суперником.

В останню путь — на «Мерседесі»

В останню путь — на «Мерседесі»

У Пхеньяні вчора ховали лідера Корейської Народної Демократичної Республіки Кім Чен Іра. Нагадаємо, 69­річний вождь помер від інфаркту ще 17 грудня. Але згорьована нація й досі не може отямитися від цієї втрати. Істерика після втрати «батька народу» характерна для більшості тоталітарних режимів, і мешканці найбільш закритої держави світу винятком не стали: кортеж із труною Кім Чен Іра, який урочисто проїздив вулицями столиці, проводжали сльозами і голосінням сотні тисяч людей. З невідомих причин церемонія почалася із чотиригодинним запізненням, але навряд чи це сильно вплине на розклад похорону, розрахованого загалом на два дні.

Геть, жінко, твій тротуар навпроти!

Геть, жінко, твій тротуар навпроти!

У 80–тисячному місті Бейт–Шемеш, що за 30 кілометрів на захід від Єрусалима, позавчора відбулися сутички між поліцією та ультраортодоксальними іудеями, внаслідок чого один поліцейський отримав легкі поранення, а кількох протестувальників було затримано. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, Бейт–Шемеш останнім часом став епіцентром конфлікту між світськими ізраїльтянами та ультраортодоксами, які вимагають підсилення гендерного поділу. Цього разу радикали з пейсами закидали поліцейських камінням та яйцями, коли ті спробували прибрати з головної вулиці встановлені ортодоксами дорожні знаки, покликані практично звести до нуля контакти чоловіків і жінок у громадських місцях. Згідно з цими правилами, для жінок виділено тротуар з одного боку вулиці, для чоловіків — з другого. Радикали також вимагають розділити автобуси та інші засоби громадського транспорту на чоловічу й жіночу частини. А поки такого розподілу ще немає, відтісняють жінок у задню частину автобусів, щоб «не бруднили» їхнього чоловічого товариства.