Смуток і попіл

Смуток і попіл

У центрі Кракова вирує людське море. Над натовпом витає дух єдності й усвідомлення величності моменту. На одяг, сумки, у волосся прикріплені і вплетені червоно–білі прапорці та стрічки із неодмінним доповненням — чорною смужкою. Людям тісно, але лікоть сусіда, який боляче впирається в ребра, на дратує, а навпаки — до щему тішить відчуттям того, що «разом нас багато...». Це так схоже на нашу Помаранчеву революцію. Але є одна разюча відмінність: тим, хто зібрався в неділю у королівській столиці Речі Посполитої, хотілося не сміятися, а плакати. Їх об’єднала не спільна боротьба, а скорбота. Так Польща прощалася зі своїм трагічно загиблим президентом.

Бій за чисте небо

Бій за чисте небо

«Щойно пережили «мільйони смертей від свинячого грипу», як придумали нову аферу», — в один голос обурюються мільйони пасажирів і керівники найбільших авіакомпаній світу. І перші, й другі за останні кілька днів устигли не лише зненавидіти, а й зазубрити, як скоромовку, «язиколамабельний» топонім Ейяф’ятлайєкютль. До речі, журналісти для спрощення почали називати головного «ньюзмейкера» тижня Ейяфйоллем — це, мовляв, скорочена назва ісландського вулкана, який залишив Європу без авіасполучення, а людей — без відпусток чи домашнього затишку. Починаючи з вечора п’ятниці, аеропорти Старого Світу закривалися одне за одним, доки у європейському небі не залишилися тільки одна–дві «стежки» — у проміжку між Аппенінським та Піренейським півостровами. На решту повітряних коридорів повісили замок: там нібито лютував смертельно небезпечний для авіаційних двигунів вулканічний пил, який вітер–зловмисник, замість зносити від вулкана кудись у море в бік Гренландії, спрямував у бік Європейського континенту. Та чи й справді той пил такий небезпечний? Після скасування майже 40 тисяч авіарейсів, що завдало їм збитків на сотні мільйонів доларів, найбільші авіаперевізники планети почали в цьому серйозно сумніватися. І вирішили прорвати пилову завісу Євроконтролю (Організації з безпеки повітряної навігації, яка дозволяє або забороняє польоти з огляду на погодні або інші умови), довівши, що жодної небезпеки насправді немає або вона принаймні значно перебільшена.

Три мудреці в одному ефірі

Виборча кампанія у Великій Британії розвивається стрімко. Зволікати ніколи, адже голосування на загальних парламентських виборах відбудеться вже 6 травня. У четвер увечері на телеканалі «Скай ньюз» відбулися перші в історії теледебати за участю лідерів трьох провідних партій, які претендують на перемогу: правлячої Лейбористської, Консервативної та Ліберально–демократичної. Досі такого звичного для країн із розвиненою демократією етапу передвиборчих перегонів, як дебати між суперниками у прямому ефірі, в Об’єднаному Королівстві не було.

«Звільнився» факсом

Відсторонений від влади внаслідок революції 7 квітня президент Киргизстану Курманбек Бакієв остаточно здався й подав у відставку. Як повідомляє агенція «Рейтер», заяву про складення президентських повноважень колишній лідер «Тюльпанової революції» нібито передав факсом у четвер увечері на адресу нової влади — тимчасового уряду під керівництвом Рози Отунбаєвої. Щоправда, брат поваленого глави держави Ахмад учора назвав цей факс фальшивкою. Але залишається фактом, що Курманбек Бакієв перебуває в Казахстані — у четвер киргизький військовий літак із президентом, його дружиною та дітьми на борту приземлився в місті Тараз.

Паралізована Європа

Паралізована Європа

Такого у Старому Світі ще не було: тисячі літаків не можуть знятися в небо, мільйони людей опинилися відрізаними від дому, президенти і прем’єри змушені переносити державні візити до інших країн... Ні, це не масштабна атака терористів і не «бунт машин». Причина паралічу Європи древня, як сама Земля: повітряний простір став недосяжним через виверження вулкана на півдні Ісландії.

Ісландія в диму

Побоювання екологів справдилися: виверження вулкана Ейяфьятлайєкютль, який кілька тижнів тому прокинувся в Ісландії вперше за останні 200 років, спричинило танення льодовиків. І, як наслідок, потужну повінь, що затопила південну частину острова. Але не було б щастя, та нещастя допомогло: через цю небезпеку близько 800 мешканців прилеглих до зони стихійного лиха районів відселили ще до того, як позавчора ввечері вулкан розбушувався не на жарт — окрім диму, почав випльовувати в небо лаву, каміння та попіл. Тож постраждалих і жертв удалося уникнути.

Обама і космос

Учора Барак Обама відвідав Космічний центр імені Кеннеді на мисі Канаверал у штаті Флорида. Президент США намагався пояснити тамтешнім фахівцям суть та переваги нової космічної стратегії його адміністрації. Такі пояснення стали необхідними після того, як легендарні американські астронавти гостро розкритикували рішення Американської космічної агенції НАСА орендувати місця в російських космічних кораблях, оскільки космічний флот самих Сполучених Штатів цієї осені йде на списання. На думку астронавтів, такий крок поставить космічні програми НАСА в залежність від доброї волі російської сторони.

Вавель розбрату

Вавель розбрату

Жертви авіакатастрофи під Смоленськом повертаються на батьківщину. Вчора з Москви, де проходить упізнання тіл, до Польщі відлетів черговий літак із сумним вантажем — трунами пасажирів президентського Ту–154, який назавжди залишився у проклятому катинському лісі. За попередніми даними слідства, трагедії можна було уникнути ледве не до останньої миті, але через фатальну помилку пілота літак в умовах сильного туману, замість іти по прямій, звернув убік, зачепився за дерево і сталося те, що сталося. Та розслідування обставин катастрофи триває, і зміст «чорних скриньок», які мають дати відповіді на більшість запитань, досі не розшифровано.