Два паспорти мої

Обраний місяць тому склад парламенту Угорщини ухвалив закон, який спрощує процедуру набуття громадянства республіки етнічними угорцями, що мешкають у сусідніх країнах. Як повідомляє «Євроньюз», завдяки цій правовій новації на громадянство Угорщини тепер можуть претендувати сотні тисяч громадян інших держав, які доведуть своє угорське походження та володіння угорською мовою. При цьо­му вони не отримують виборчого права, тому надалі мають захищати свої етнічні права на територіях країн проживання. Новий закон підтримали 344 депутати Національних зборів Угорщини, троє виступили проти, п’ятеро — утрималися від голосування. Закон набере чинності з січня наступного року.

Скальпель замість молотка

Білий дім офіційно оприлюднив нову стратегію безпеки США. Такий документ зобов’язаний підготовити та представити кожен американський президент. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, перша стратегія безпеки президента Барака Обами є виразним відходом від провідної за часів його поперед­ника Джорджа Буша доктрини превентивної війни, проголошеної 2002 року. Друга стратегія безпеки Буша, ухвалена 2006 року під час його наступного президентського терміну, яка діяла донині, була м’якшою від першої, але і в ній ставку було зроблено на «війну з терором». В «обамівському» варіанті акценти зміщені в бік дипломатії та міжнародної співпраці.

Чеченські мотиви

Ставрополь завмер у жалобі: у середу ввечері там прогримів вибух, який забрав життя щонайменше семи людей. Кількість жертв іще може зрости, адже 16 людей нині перебувають у лікарнях у критичному стані.

Сльози, слава і наївність

Уже кілька днів 83–річна Ядвіга Качинська не чекає побачити на порозі своєї лікарняної палати молодшого сина Леха. Це раніше вона, перебуваючи між життям і смертю у відділенні кардіології варшавського Військового інституту медицини, часом марила, приймаючи за Леха свого старшого (хай і на якихось півгодини) сина Ярослава. За всі 60 років, відколи акушерка, прийнявши пологи, показала їй двох майже ідентичних на вигляд малюків, пані Ядвіга жодного разу не сплутала своїх таких насправді різних близнюків, які здавалися однаковими тільки стороннім. Та в критичному стані мозок відмовлявся повірити в те, що вже кілька тижнів Лех не приходить відвідати хвору матір.

«Я не Лешек, мамо», — ледве стримуючи сльози, відповідав Ярослав, розповідаючи чергову «переконливу» історію про те, чому заклопотаний державними справами президент Качинський не може знайти й хвилини на візит до найдорожчої людини. Лікарі заборонили йому хвилювати важко хвору, і майже півтора місяця після загибелі Леха Качинського в авіакатастрофі під Смоленськом його мама не знала про загибель сина. Але брехати з кожним днем ставало дедалі важче: «Я більше не можу вдавати, що нічого не відбулося. Найближчими днями я змушений буду розповісти мамі всю правду. Я дуже цього боюся...» — зізнавався журналістам лідер політичної партії «Право і справедливість», кандидат у президенти на місце загиблого брата Ярослав Качинський.

Кілька днів тому, коли лікарі підтвердили, що хоч фізично пані Ядвіга ще залишається дуже слабкою, психічно її стан фактично повернувся до нормального, Ярек зібрався із силами і сказав матері, що тепер у неї є тільки один син. Пресі про це повідомила голова виборчого штабу лідера «ПіС» Ельжбета Якубяк, зауваживши: «Пані Ядвіга — сильна жінка і, сподіваюся, знайде в собі сили, аби витримати цю новину й підтримати Ярослава».

Де на Землі жити добре?

Де на Землі жити добре?

Міжнародна неурядова організація «Мерсер» учора оприлюднила черговий щорічний рейтинг найкомфортніших для проживання та екологічно чистих міст світу. Експерти детально проаналізували 221 місто світу і підсумували: найкраще людям живеться у Відні. Ненабагато відстали від австрійської столиці швейцарські Цюрих і Женева, а 4–5–те місця розділили канадський Ванкувер і новозеландський Окленд.

Нафту закатають у бетон

Після кількох невдалих спроб припинити витік нафти із пошкодженої свердловини в Мексиканській затоці, компанія «Брітіш петролеум» учора взялася реалізувати новий план. Преса називає його «планом D» (попередні три «плани» виявилися неефективними). А фахівці компанії охрестили «операцією top kill» («досконале вбивство»). До залишків нафтовидобувної платформи, яка зазнала руйнації внаслідок вибуху, підійшли кілька суден, укомплектовані необхідним обладнанням. За його допомогою безпосередньо в бурову свердловину через аварійний клапан, який не спрацював на момент аварії, буде закачуватися суміш із мінералу барит, глини та води. Оскільки ця суміш має більшу питому вагу, ніж нафта, то вона повинна поступово спускатися вниз по трубі і зупинити витік. Якщо ця спроба вдасться, потім свердловину забетонують.

Кому — бандит, кому — годувальник

Кому — бандит, кому — годувальник

Щонайменше 60 людей, переважно цивільних, загинули під час заворушень у столиці Ямайки — Кінгстоні. А почалося все з того, що правоохоронці ще в понеділок вирішили заарештувати місцевого наркобарона Крістофера Коука, відомого також за прізвиськами Дудус, або Президент. Раніше місцева влада, яка впродовж десятиріч залишається корумпованою і тісно пов’язаною з кримінальними структурами, не мала до 42–річного Дудуса жодних претензій. А може, просто не хотіла мати неприємностей, тому не йшла на конфлікт із впливовою особою. Але арешту та екстрадиції гангстера наполегливо вимагали Сполучені Штати, й ігнорувати ці вимоги ямайське керівництво більше не могло.

Остання екскурсія

«Якщо ти не був у Памуккале — ти не був у Туреччині» — так, за свідченням туристичних агенцій, кажуть самі турки. Не дивно, що побачити застиглі соляні водоспади прагнуть фактично всі, хто приїздить відпочивати на середземноморські курорти Анталії. Однак щонайменше для 15 росіян таке бажання стало фатальним: екскурсія до Бавовняного палацу (так перекладається з турецької «Памуккале») виявилася для них останньою в житті. Як повідомляє РІА «Новості», автобус із туристами зазнав аварії, забравши загалом 17 життів (загинули також турецькі гід і водій). 28 російських туристів у критичному стані потрапили до лікарень.