Святкова ніч на Майдані

Біля головної української ялинки Новий, 2011–й рік зустрічали близько 180 тисяч людей. Серед них було чимало не киян, які приїхали до столиці навмисне, щоб відзначити прихід нового десятиріччя на майдані Незалежності. Розчарованих знайти було складно: всі висловлювали захват святковими вогниками, якими цього року щедро розцяцькували не лише новорічну ялинку, а й навколишні дерева та будівлі. «А що тісно трохи —то не біда. Так тепліше!» — зізнавалися веселі (в цьому допомогло й прихоплене з дому шампанське) учасники святкування.

«Бацькова» нетерплячка

До інавгурації новообраного президента Білорусі Олександра Лукашенка залишається більш ніж півтора місяця, цивілізований світ результату сфальсифікованих виборів, які завершилися кривавим розгоном опозиції, взагалі не визнає, але білоруський «бацька» такими дрібницями не переймається. І вже встиг відставити старий уряд Сергія Сидорського, який склав повноваження «перед новообраним президентом» 27 грудня, та призначити новий. Згідно з указом Лукашенка, під час його «свіжого» президентства кабмін очолюватиме досі голова Національної академії наук Білорусі 50–річний Михайло М’ясникович. Щоправда, його кандидатуру протягом двох тижнів після виходу відповідного указу має затвердити Палата представників Національних зборів, але це вже, швидше, номінальна процедура.

Суд на «х» і свиня в помаді

Суд на «х» і свиня в помаді

Хамовнічеський суд Москви вчора знову був у центрі уваги: там нарешті почали виголошувати вирок у справі екс–голови НК ЮКОС Михайла Ходорковського та екс–керівника МФО «Менатеп» Платона Лебедєва. Раніше суддя планував зачитати вердикт 15 грудня, але в останній момент засідання перенесли на 27–ме. Підтримати підсудних і висловити своє «фе» кремлівському режиму Путіна—Медведєва до будівлі суду прийшло кілька сотень людей, у тому числі відомих діячів опозиції (Валерія Новодворська, Віктор Шендерович, Світлана Сорокіна та інш.). Вони тримали портрети Ходорковського, плакати «Свобода!» й скандували гасла осуду на адресу влади, яка інакомислячих сприймає тільки в одному вигляді — за ґратами.

У Новий рік — за ґратами

У Новий рік — за ґратами

Білорусь потроху оговтується від жорстокого розгону мирної й навіть «романтичної», як називають її самі учасники, демонстрації протесту проти фальсифікації результатів президентських виборів. Задоволений «безперечною», на його думку, перемогою чинний глава держави Олександр Лукашенко заявив, що «затриманих — тільки два–три колишніх кандидати у президенти». Хоча згодом його слова мимоволі спростував начальник ГУВС Мінська генерал–майор міліції Леонід Фармагей, який визнав, що «понад 580 осіб, які брали участь в акції опозиції в Мінську, за рішенням суду, отримали адміністративні арешти від 5 до 15 діб». А отже, Новий рік чимало незгодних із владою білорусів «відзначатимуть» у в’язницях. Окрім того, їм загрожує кримінальне переслідування. Поки затримані сидять за ґратами, їхні порожні квартири з невідомою метою відвідують невідомі у штатському. Що вони можуть там залишити або підкинути — залишається тільки здогадуватися.

Відповідає фартовий

Мільйон 700 тисяч телефонних дзвінків, СМС–повідомлень, листів, телеграм — стільки запитаннь і звернень надійшло на адресу Володимира Путіна до початку прямої лінії, яка вчора вже вдев’яте за час перебування ВВП при владі відбулася в прямому ефірі російського телебачення. Прем’єр відповів на, з кремлівської точки зору, найбільш важливі з них. Зокрема, поспілкувався з постраждалими від літніх лісових пожеж, заспокоїв учителів, які побоюються погіршення свого становища після закриття шкіл із малою кількістю учнів, і погодився з тим, що він «фартовий» — тому Росії й вдалося виграти боротьбу за проведення зимової Олімпіади–2014 і чемпіонату світу з футболу 2018 року.

Три голоси дона Сильвіо

Три голоси дона Сильвіо

Доля уряду Сильвіо Берлусконі вчора висіла на волосині: парламент мав вирішити, чи відправляти його у відставку. Нервовий день завершився для одіозного лідера перемогою — за результатами голосування Берлусконі залишається на посаді прем’єра. Але перемога не така переконлива, як хотілося б, адже політична криза в Італії триває. Опозиція, зазнавши прикрої поразки — для реалізації своїх намірів їй не вистачило якихось трьох голосів, — пообіцяла не здаватися і зробити все, аби змінити владу.

Порожнє місце як докір

Порожнє місце як докір

Уперше з 1936 року крісло лауреата Нобелівської премії миру на церемонії її вручення зяяло порожнечею. Китайський дисидент Лю Сяобо, який став переможцем у цій номінації «за довгу і ненасильницьку боротьбу за фундаментальні права людини в Китаї», приїхати по приз не зміг зі зрозумілих причин. За свою правозахисну діяльність (тобто, власне, за те, що принесло йому найпрестижнішу у світі нагороду) він відбуває 11–річний термін ув’язнення в одній із тюрем КНР. Зазвичай у тих випадках, коли лауреат не може прийняти нагороду особисто, його заміняють рідні або друзі, проте і цей варіант у даному випадку виявився нездійсненним: дружина Лю сидить під домашнім арештом, а жодній іншій людині з його оточення китайська влада дозволу на виїзд за кордон не дала.

Танки, сум’яття і популізм

Танки, сум’яття і популізм

Засновник сайту «Вікілікс», який буквально підірвав світовий інформаційний простір і досі залишається ньюзмейкером номер один, залишається під вартою. Позавчора після арешту Джуліан Ассанж постав перед Вестмінстерським магістратським судом, який відмовився відпустити його під заставу. Попри те, що підсудного готові були взяти на поруки такі відомі британці, як лауреат «Золотої пальмової гілки» Каннського фестивалю, режисер Кен Лоуч, та подруга покійної принцеси Діани, відома громадська активістка Джеміна Хан, Ассанжа залишили за ґратами щонайменше до 14 грудня.

Франція на страйку

Франція на страйку

Учора вулиці Парижа та інших великих міст Франції нагадували поле битви: бите скло, подерті плакати, гори пластикових пляшок та пом’ятих бляшанок... Країна вийшла на найбільший за останні місяці страйк — в акціях протесту проти пенсійної реформи, яка підвищує вік виходу на заслужений відпочинок із 60 до 62 років, узяло участь близько 3,5 мільйона французів. Владі довелося застосувати силу, щоб розблокувати захоплені страйкарями нафтопереробні заводи — напередодні через брак пального не працювали вже чотири тисячі автозаправок по всій країні. Як повідомив міністр внутрішніх справ Франції, учора вдалося звільнити три з дванадцяти захоплених НПЗ.

Як Путіна з жінкою рахували

Як Путіна з жінкою рахували

Упродовж двох останніх років у Росії час від часу з’являються чутки про те, що Володимир Путін розлучився з дружиною і чи то живе в цивільному шлюбі, чи то ось–ось одружиться, чи просто «регулярно зустрічається» з гімнасткою та депутатом Держдуми Аліною Кабаєвою. Цього літа, скажімо, навколокремлівські джерела «зі стовідсотковою певністю» стверджували, що Путін майже безвилазно сидить із Кабаєвою в Сочі, тоді як його дружина Людмила «зникла в невідомому напрямку».

І щоразу, щойно градус народної цікавості починає зашкалювати за межі допустимого з точки зору Кремля, Путін з’являється на люди зі своєю офіційною «половинкою». Але не частіше.