«Екскурсія» у в'язницю

«Екскурсія» у в'язницю

Коли мене запитали на суді, що я робила в наметовому таборі перед штурмом, я відповіла чесно: «Бутерброд». Для друга. З України.
«А в магазині не можна було купити?» — не схвалила мою відповідь суддя. — «Ні». — «Чому?» — «У вас же у протоколі написано. Бо я у той час брала участь у несанкціонованому мітингу з 1-ї до 3.15 ночі...».

Їх били. Над ними знущалися, заламуючи ноги за голову...

Міністерство охорони здоров'я Білорусі заборонило лікарям надавати медичну допомогу громадянам, що по неї звернулися, без пред'явлення ними паспорта із пропискою та фотографією. Про це розповіла одна з учасниць акції на Жовтневій площі Надія Батура, яка зранку 23 березня звернулася по медичну допомогу в мінську поліклініку № 19. «Я почувалася погано, у мене ще вчора піднялася температура, я не витримала й вирішила піти до лікаря», — каже Надія, котра кілька днів провела на Майдані в наметовому містечку. Однак черговий терапевт Кудасова відмовилася приймати хвору, мотивуючи це відсутністю в тієї при собі паспорта.

Вистояли! «Добрай раніци, Бєларусь!»

Вистояли! «Добрай раніци, Бєларусь!»

Перші три намети з'явилися на Жовтневій (Кастричніцькій) площі Мінська позавчора після сьомої вечора — якраз коли там на мітингу виступав лідер демократичних сил Олександр Мілінкевич. Однак, на відміну від київського Майдану-2004, «малі архітектурні форми» мінського Майдану відразу були конфісковані міліцією. Сховавшись за спинами учасників мітингу, з десяток молодих людей почали тихцем встановлювати ще один намет. Їх прикривали прапорами, щоб не привертати завчасну увагу. І до 21-ї години на площі стояло вже чотири намети, про що оголосив зі сходів Палацу профспілок один з ораторів — В'ячеслав Сівчик. Він закликав опозиційно налаштованих білорусів захистити молодь, що влаштувала табір, від репресій, а міліцію — виявити солідарність із власним народом.

Юні «партизани»

Юні «партизани»

Білоруські діти жадають партизанської романтики. Днями в центрі Мінська серед білого дня міліція схопила п'ятикласника Петра М., який клеїв на ліхтарний стовп наклейку з закликом вийти в день виборів президента, 19 березня, на Жовтневу площу. «Ми йшли зі школи, мене схопили за плечі, Стефан побіг уперед, а Вітовт — назад», — натхненно розповідає 10-річний хлопчик. «Мене відвели у відділення, замкнули двері на ключ і стали лаяти нехорошими словами. Сказали віддати листівки й наклейки. Я віддав половину з кишені й трошки з рюкзака», — гордо закінчує він.

Передвиборча агітація як різновид «мильної опери»

Щовечора після вечірніх новин на моєму телеекрані перевертаються серп і молот. Атрибути радянського герба перетворюються на число «15». Так на каналі ОНТ розпочинається серіал про «15 республік-сестер». У першій серії показали Грузію. У сьомій — Литву. Очевидно, Україну залишили на «десерт». Головна задумка серіалу та, що кожній із сестер дісталася купа проблем. Якщо із серії в серію інтерв'ювати людей на зразок латвійського комуніста Рубікса, воно й зрозуміло.

«Бацьківська» турбота

«Бацьківська» турбота

Опозицію зачиняють у камери схову. 11 березня телеканал НТВ розтиражував цю новину, показавши інтерв'ю президента Білорусі Олександра Лукашенка у програмі російського політолога Гліба Павловського «Реальна політика». «Бацька» «проїхався» і по братській Україні. На думку Лукашенка, південна сусідка допомагала його політичним опонентам «великими грішми».

Білоруський сюрреалізм: «бацька» і його «відморозки»

Білоруський сюрреалізм: «бацька» і його «відморозки»

Позавчора Мінськ виглядав майже сюрреалістично. Над головами людей, які поспішали у своїх справах, у центрі міста — на перехресті вулиці Немиги та Городського валу — лунав «голос із неба», що промовляв щось про «наші космічні технології» і кількість м'яса на душу. Із величезного монітора, який зазвичай транслював рекламні ролики, над будинками, над потоками машин виголошував промову на Всебілоруських народних зборах Лукашенко. На кожному куті стояли даішники, у кожному підземному переході — напружено позирали міліціонери. «Так не пройдуть?» — раптом прохрипіла поруч рація даішника. «Нормально, там скрізь огородження вже ставлять», — флегматично відповів хтось на зв'язку. Міліція готувалася до несанкціонованої міськвиконкомом вечірньої зустрічі з виборцями єдиного кандидата у президенти від демократичних сил Олександра Мілінкевича.

До зустрічі о 20.00

Центральна виборча комісія Білорусі не зробила особливого сюрпризу, зареєструвавши всіх чотирьох кандидатів у президенти. До чергового етапу передвиборчої гонки, крім чинного президента Лукашенка, дійшли ще два Олександри — єдиний кандидат від демократичних сил Мілінкевич і голова Білоруської соціал-демократичної партії (БСДП) «Грамада» Козулін. Також до переліку щасливчиків потрапив незмінний учасник усіх виборів Сергій Гайдукевич — партійний лідер лібералів-демократів, депутат Національних зборів.

Записки білоруського емігранта

У Мінську вийшов у світ «Швейцарський щоденник» — книга політичних емігрантів із Білорусі Арсенія й Елли Скарулісів. Їх пам'ятають і люблять друзі по обидва боки білорусько-українського кордону. Адвокат Скаруліс захищав на суді українських учасників залитого кров'ю «Чарнобыльскага Шляху-96». На тому самому, гучному, «унсовському» процесі. Елла, тоді журналістка однієї з державних газет, допомагала збирати передачі для політв'язнів.

Поперед «бацьки» в пекло

Поперед «бацьки» в пекло

У Білорусі закінчився збір підписів ініціативних груп за висування кандидатів у президенти (вибори лідера РБ відбудуться 19 березня). За даними Центрвиборчкому, тільки четверо із семи претендентів на папаху змогли подолати поріг у 100 тисяч підписів. Утім це формулювання виглядає не зовсім точним з урахуванням того, що ще троє просто зняли свої кандидатури або відмовилися здавати підписи в територіальні комісії, нарікаючи на правову сваволю.
Першим був академік і колишній глава Палати представників Національних зборів РБ Олександр Войтович — він зійшов з передвиборчої гонки ще 9 січня. Разом із Войтовичем заяву про нерівні умови для кандидатів підписав і колишній депутат Палати представників генерал Валерій Фролов. Утім пізніше він заявив, що знімати свою кандидатуру сам не буде. Кореспондента «УМ» генерал «убив» стислістю свого коментаря: «Порушень було багато, але говорити про них я не хочу — усі вони характерні для нашої дійсності, і про них скажуть інші». З приводу того, що «генеральській» групі вдалося здати тільки 59 тисяч підписів і участь у перегонах таки довелося припинити, екс-депутат не шкодує. Як і про те, що «вплутався в це, грубо кажучи, лайно». Адже участь у виборах дала йому великий досвід і стала «перевіркою колег». І я звернулася до колег.