Ввозиш? Плати!

Ввозиш? Плати!

На доволі часте запитання «Чому ліки за кордоном бувають дешевші, ніж такі самі препарати в нас?» чиновники від медицини люблять відповідати запитанням «А чому компанії, які ввозять ці ліки до України, завищують реальну вартість таблеток і розчинів для ін’єкцій?» Посадовці пояснюють, що «перебріхування» цін експортерами з метою отримати більше зиску сьогодні не є дивиною. Швидше, навпаки...

Усі хвороби — від нервів?

Наукові дослідження доводять, що тривалий інтенсивний стрес не тільки спричиняє різні психологічні проблеми (підвищену втомлюваність, тривожність, дратівливість), а й доводить людину до серйозних соматичних хвороб — таких, як виразка шлунка, бронхіальна астма і навіть інфаркт. Механізм такої душевно–тілесної взаємодії доволі простий. Узяти хоч би виразку. У багатьох людей під час стресу посилюється вироблення шлункової кислоти і фермента гастрина–17, повідомляють «Медновини». Якщо стрес минає швидко, від цього не буде великого зла. Але якщо психічне напруження довго не знаходить виходу, шлунок буквально починає перетравлювати сам себе. Зрозуміло, що в такому випадку традиційні засоби лікування допоможуть лише на деякий час прибрати неприємні прояви хвороби, а причина нездужання залишиться за межами досяжності таблеток. Тому в лікуванні «нервової» виразки потрібна допомога не лише гастроентеролога, а й психотерапевта. Якщо цього не зробити, через деякий час «стресова» болячка нагадає про себе знову.

Стареча травма

Стареча травма

Навіть сьогодні, коли медицина має низку технологічних розробок для порятунку хворих із переломом шийки стегна, старі люди з такою травмою помирають у 20 випадках зі 100. Причому на заваді щасливому одужанню стають не проблеми, пов’язані з кваліфікацією лікарів чи наявністю необхідного обладнання, а нестача грошей на придбання ендопротезу та «неправильний» менталітет українських бабусь і дідусів.

Світ такий барвистий...

Світ такий барвистий...

Не так давно глибоко недоношені діти, які народилися з вагою від 500 грамів, просто помирали. З одного боку, ці малюки не могли нормально дорозвинутись в умовах, разюче відмінних від материнської утроби. З іншого — лікарі не мали таких апаратів, за допомогою яких могли б виходити настільки малих пацієнтів. Сьогодні — завдяки технічній революції — ситуація змінилася. Завдяки сучасному обладнанню неонатологи навчилися «дорощувати» цих дітей, і «дюймовочки» почали виживати. Але в глибоко недоношених діток виникає надзвичайно багато проблем через недорозвиненість легенів та бронхів (часто вони не можуть дихати самостійно), нирок (іноді розвивається нефрокальциноз), серця (зокрема, залишаються отвори всередині серця, характерні для плоду, але небезпечні для народженого).

Весняний прорив

Найбільший доброчинний проект в історії України, покликаний допомогати важкохворим дітям, отримав перемогу в бюрократичній війні. На черговому засіданні Київради 102 депутати зі 120 проголосували за те, щоб надати лікарні «Феофанія» земельну ділянку площею 10,77 гектара для будівництва Всеукраїнського центру охорони здоров’я матері і дитини — «Дитячої лікарні майбутнього». З огляду на те, що всі необхідні дозволи вже зібрані, проектні роботи завершені, а на рахунку лікарні лежить чимала сума, уже наступного місяця на ділянці почнуться будівельні роботи. Для того, щоб не гаяти часу, Фонд «Дитяча лікарня майбутнього» (створений у межах очолюваного Катериною Ющенко МБФ «Україна 3000») закладе фундамент за власні кошти, не чекаючи державного фінансування.

Вода, лиш не та

Вода, лиш не та

За даними британських учених, сьогодні люди отримують зі спожитою рідиною вдвічі більше калорій, ніж 30 років тому. На зміну натуральному соку, джерельній воді, чаю, компоту, молоку та кефіру, якими гамувало спрагу тодішнє покоління, прийшли енергетичні напої, різноманітні «псевдосоки» і солодка газована вода в необмеженій кількості. А це, як зазначають фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я, призводить не лише до ожиріння, а й до інших — розтягнутих у часі, але дуже небезпечних — наслідків. Це й гастрит, і виразка шлунка, і проблеми із зубами, і навіть загроза опинитися на операційному столі з приводу ниркової коліки.

Уболівайте, не хворіючи

Потужні мобільні госпіталі й майданчики для медичних гелікоптерів, лікарняні приймальні у найкращих європейських традиціях і до зубів озброєна санепідслужба, сучасні «швидкі» та лікарі–поліглоти — усе це з’явиться в Україні завдяки чемпіонату Європи з футболу у 2012 році. Європейські експерти з медицини не вимагають від нас кардинальної перебудови галузі охорони здоров’я, але рекомендують змінити деякі моменти. Зокрема, «облагородити» лікарні, щоб не налякати, бува, пацієнтів із–за кордону. Як саме українські медики дбатимуть про здоров’я гостей Євро–2012? З огляду на фінансову кризу, чи вистачить у бюджеті коштів на втілення всіх пректів? І чи не згорнуть лікарі дорогі «красивості», чи не сховають у шафах «корисності» відразу після від’їзду туристів?

Від уколу не втечеш!

Від уколу не втечеш!

Недовірливе ставлення українців до кампанії з додаткової імунізації проти кору та краснухи можна зрозуміти. Медики розпочали масштабні дії без належної роз’яснювальної роботи й раніше заанонсованого терміну. До того ж вакцина не була сертифікована у нашій країні. Сьогодні ці недоліки визнають і лікарі, і працівники МОЗу. Тому наступну кампанію планують провести не «з наскоку», а після нормальної інформаційної підготовки — власне, як це робиться в усіх цивілізованих країнах. Препарат, який використовуватимуть для імунізації українців, наші спеціалісти виберуть після тривалого вивчення ринку. Щоправда, платити за це задоволення Україні доведеться з власного бюджету — ЮНІСЕФ не буде купувати для нас вакцину після того, як перша багатомільйонна партія полетіла на смітник. Точніше, у вапно...

Ігор Щепотін: Беру сили в операційній

Ігор Щепотін: Беру сили в операційній

«Ви точно витримаєте?» — у голосі головного онколога України лунають недовірливі нотки. Сподіваюсь, що так, наче крові не боюся. «Ну тоді готуйтеся до важкого дня, — «підбадьорює» мене Ігор Щепотін. — Зустрічаємося завтра о 7.50 біля воріт Інституту раку. І не спізнюйтесь — о восьмій годині в мене вже кипить робота». Не хвилюйтеся, приїду вчасно! Звісно, якщо не просплю... До поцяцькованої турецької сумки летить диктофон, за ним — фотоапарат, блокнот із запитаннями, ручка, банка вітамінів і пара апетитних помаранчів. До цілоденного ходіння «хвостиком» за головним онкологом країни (напередодні Всесвітнього дня боротьби з раком, який відзначають сьогодні), нібито готова. Головне — не знепритомніти в операційній...

«Блискавка» в голові

«Блискавка» в голові

У поведінці людини, яка непритомніла й билася в корчах із піною на губах, наші предки вбачали вплив потойбічних сил, оскільки кращого пояснення для більшості захворювань нервової системи тоді ніхто не мав. Сучасна медицина з’ясувала, що містика тут ні до чого, а напади епілепсії виникають унаслідок порушення мозкової діяльності. Утім і сьогодні в Україні трапляються випадки, коли мама епілептика свідомо приховує діагноз від оточуюючих, не веде до лікарні, сподіваючись, що хвороба «розсмокчеться» сама по собі. А деякі родини, перш ніж звернутися до лікаря–невролога, роками водять сина чи доньку по бабках–шептухах, травницях та екстрасенсах. Чим така поведінка дорослих загрожує хворій дитині? Чи існує спосіб раз і назавжди «вигнати» епілепсію з організму? На які симптоми, далекі від звичайних приступів, треба звертати увагу батькам епілептика? Відповіді на ці та інші запитання журналістка «УМ» шукала в Українському медичному центрі реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи МОЗ України.