Помічник у дорозі

«Зустрічі на життєвій дорозі. Популярний катехізис для молоді» — це доступний і зрозумілий для всіх підручник iз християнської віри, побудований у вигляді запитань і відповідей. Минулого тижня видання, яке ще пахло друкарською фарбою, презентували в приміщенні Молодіжного націоналістичного конгресу в Києві.

Хрещення Києва — по–московськи?

Хрещення Києва — по–московськи?

Святкування хрещення киян цього року вперше розпочнуться в Москві. Про це 5 травня заявив предстоятель Російської православної церкви патрiарх Кирил. Причому тепер урочистості будуть міжнародні — російсько–українсько–білоруські. Посвяткують у Москві (де передбачено, зокрема, «народний фестиваль), потім — у Києві, далі — у Мінську. Московський патрiарх дуже хоче, щоб дійство виглядало грандіозним. Тому збирається запросити до Москви голів інших помісних православних церков. Він припускає, що, може, ієрархи прибудуть і до Києва.

У великодньому інтерв’ю каналу «Інтер» лідер РПЦ не приховував, що широта розмаху святкувань «дасть можливість замислитись про спільні корені» та «вплинути на умонастрої наших сучасників».

«Роблю, як для Бога»

«Роблю, як для Бога»

«Змінюй суспільство через свою професію і переконання» — таке гасло Всеукраїнського саміту професіоналів–християн, що відбувся минулих вихідних в Інституті філософії ім. Г. Сковороди НАН України. Адже, вийшовши в неділю з церкви, християнин не перестає бути віруючим. І якщо кожен, хто в храмі ставив свічки за здоров’я своїх близьких, на своєму робочому місці згадає про християнські цінності і спробує хоча б помалу практикувати їх у своєму буденному житті — суспільство зміниться на краще.

Комфортніше, ніж у храмі?

Сьогодні — на початку ХХІ століття — iнтернет охопив усі сфери нашого життя. Тут отримують і надають інформацію, замовляють і продають послуги й товари, тут навчаються, знайомляться, спілкуються, стають всесвітньо відомими та знеславлюються. Віртуальними стали не тільки державні і громадські установи, ВНЗ та медіа, а й Церква. Віднедавна в iнтернеті з’явилися онлайн–каплиці, де всі охочі можуть замовити службу, поставити свічку, помолитися та послухати церковні дзвони.

Кілька кліків мишкою у «каталозі» каплиць перенесуть до будь–якої: Миколи Чудотворця, Серафима Саровського, Богородиці Казанської чи Архангела Михаїла. Одним кліком можна обрати молитву, іншим — поставити свічку. З одного боку, така доступність і анонімність воцерковлення може стати у нагоді тим, хто вагається чи фізично не може прийти до храму. З іншого — шлях до Бога не може бути простим та анонімним. Про те, чи може його замінити техногенний дух надшвидкісних комунікативних технологій, «УМ» дізнавалася в духовенства та парафiян.

Habemus Папа з народу

Habemus Папа з народу

Вибори наступника Бенедикта XVI не перетворилися на марафон. Позитивне рішення конклаву було ухвалено вже на другий день виборів — у п’ятому турі голосування 115 кардиналів–виборників. Позавчора о 19:06 за римським часом над Сікстинською капелою з’явився білий дим, що свідчив про факт обрання 266–го Папи Римського. На площі святого Петра у Ватикані багатомовний стотисячний натовп голосно вітав вибір конклаву. Але довелося зачекати ще понад годину (замість традиційних 30 хвилин), доки на балконі собору святого Петра, з якого понтифіки двічі на рік (на Різдво та Великдень) виголошують послання «Місту і світу», з’явився французький кардинал–протодиякон Жан–Луї Торан і проголосив новину: «Habemus papam» («Маємо Папу»). Ці слова майдан під прапорами різних країн зустрів вигуками радості. На деякий час запала мертва тиша, доки кардинал Торан латинською мовою повідомив: новим Римським першосвящеником став 76–річний Хорхе Маріо Бергольйо, колишній архієпископ Буенос–Айреса.

Папа по українському знайомству

Папа по українському знайомству

Новообраний Папа Римський Франциск I може ввійти у світову історію не лише як людина — перший єзуїт на престолі святого Петра та перший понтифік із Нового Світу. Величезні надії на нового очільника Католицької церкви покладають українські греко–католики, адже Хорхе Маріо Бергольйо, як очікується, надасть УГКЦ статус патріархії.

«А вас, Блаженнійший, просимо залишитися!»

«Митрополит має піти!» — подібні заклики нещодавно розповзлися інформаційним простором. Це вже друга спроба випхати предстоятеля УПЦ МП, митрополита Київського і всієї України Володимира (Сабодана) на пенсію та протягнути креатуру патріарха РПЦ Кирила (Гундяєва).

Мабуть, першим, хто з таким «меседжем» знову вийшов на люди, був екстравагантний журналіст проросійського штибу, «православний атеїст» Олександр Чаленко. Але йому сам чорт не брат, бо Москва — мати. Потім долучилися різного покрою політологи. Нарешті «геніальну» думку озвучив у коментарі для інтернет–ресурсу РІСУ й шанований у Львові релігієзнавець, кандидат політичних наук Андрій Юраш.

То чому багаторічний глава Української православної церкви Московського патріархату має саме нині відрікатися від предстоятельського престолу? Може, є залізобетонні аргументи на користь того, що УПЦ МП та її пастві стане краще, якщо її полишить митрополит Володимир? Та ні. Виявляється, головний аргумент такий: від свого престолу у Ватикані відмовився Папа Римський Бенедикт XVI — саме час вчинити аналогічно й главі УПЦ МП. Тим паче був приклад із відставкою за станом здоров’я предстоятеля УГКЦ кардинала Любомира Гузара.

Спасибі, Папо!

Спасибі, Папо!

Площа перед монументальним замком Сант–Анджело І ст. н.е., який колись був мавзолеєм Адріана, потім — резиденцією і фортецею римських пап та знаменитою тюрмою. Звідси починається вулиця Згоди (віа делла Кончіліаціоне) і відкривається чудовий вид на собор святого Петра — головний храм католицького світу й символ Ватикану. Уранці 11 лютого цей майданчик над набережною Тибру був звичайною собі проїжджою частиною, а вже надвечір його захарастили десятки мікроавтобусів ПТС (пересувних телевізійних станцій) із логотипами Бі–Бі–Сі, Сі–Ен–Ен, «Євроньюз» тощо. Саме того дня пролунала сенсаційна заява Папи Бенедикта XVI про рішення зректися престолу. Ажіотаж на підступах до Ватикану триватиме ще принаймні до середини березня, поки не буде обрано нового понтифіка.

Учора Бенедикт XVI влаштував на площі святого Петра останню публічну аудієнцію — перед 200–тисячним натовпом прочан, вірян і просто цікавих туристів. А з 20:00 сьогоднішнього дня (21:00 за Києвом) престол святого Петра стане вакантним.

Свої серед своїх

Свої серед своїх

На Різдвяні свята отець Ігор (Опацький) влаштував у місті Зугресі, що на Донеччині, вертеп — перший в історії цього міста двох електростанцій та чималих соціальних проблем. Після аматорської вистави просто неба про народження Спасителя та розмови з парохом релігійної громади тутешній мер так перейнявся цією ідеєю, що не тільки дав згоду на використання літнього кінотеатру, а й узявся допомогти звуковим обладнанням і пообіцяв забезпечити розголос незвичному заходу. Подія виявилася настільки яскравою, що городяни довго ще обговорюватимуть дивину, пригадуючи деталі.

Патріарх Варфоломій: Я твердо вірю — Україна матиме помісну церкву

Патріарх Варфоломій: Я твердо вірю — Україна матиме помісну церкву

Відомий літературознавець Василь Яременко, інтерв’ю з яким «УМ» не так давно пропонувала читачам, знову дав привід для розмови. Нещодавно пан професор повернувся зі Стамбула, де мав зустріч з Його Всесвятістю патріархом Варфоломієм. Розмова з владикою, за словами Василя Васильовича, була насиченою і тривала близько години.