Згинь, нечиста сило!

Минулої п’ятниці «новоспечений» міністр культури і туризму Микола Кулиняк приймав вітання з призначенням у приймальні. Двері його нового кабінету було зачинено — новий очільник Мінкульту категорично відмовився переступити поріг, доки приміщення не освятять.

Із серцем у руках

Спеціалісти на чолі з першим заступником міністра охорони здоров’я України, професором, доктором медичних наук, заступником директора Інституту серцево­судинної хірургії ім. М. Амосова АМН України Василем Лазоришинцем, зважилися на незвичайну операцію недарма. Адже йшлося не лише про здоров’я, а й про життя маленького пацієнта, якому ледь виповнився рік.

Порятунок методом експерименту?

Порятунок методом експерименту?

«В Одеському інституті очних хвороб і тканинної терапії ім. Філатова винайшли новий спосіб лікування злоякісної внутрішньоочної пухлини — ретинобластоми — методом введення хіміопрепарату безпосередньо у хворе око поряд із пухлиною, що дозволяє уникнути видалення ураженого пухлиною ока», — гордо повідомляють в інституті. Незвичайну операцію нещодавно провели шестирічній Інні Андрієць, яку госпіталізували з діагнозом «ретинобластома лівого ока». Спершу, щоб урятувати життя дитині, медики радили терміново видаляти око. Та мати навідріз відмовилася. Тоді під мікроскопом, за допомогою мікроголки, дитині ввели в око рідину, яка діє на ракові клітини ззовні. З іншого боку, застосували традиційну хіміотерапію. Таке лікування провели двічі. За невеликий час пухлина зменшилася вдесятеро, і хворе око почало одужувати — повернулося 10 відсотків зору. «Ця операція стала новим словом у лікуванні швидкопрогресуючих злоякісних пухлин ока», — переконана завідуюча відділенням офтальмології Інституту ім. Філатова Надія Боброва.

«Давайте писати українську «Вікіпедію!»

Головному освітянину країни українська «Вікіпедія» дуже припала до душі. Іван Вакарчук вважає, що ця інтернет–енциклопедія сьогодні значно випереджає «паперові» аналоги. «В умовах наростання інформаційного потоку роль традиційних «паперових» енциклопедій, як джерел найновішої інформації, виявилася суттєво обмеженою», — зазначив Іван Вакарчук у зверненні до науковців. За прикладом, наведеним міністром, час підготовки сучасної універсальної енциклопедії з параметрами енциклопедії «Британіка» (32 томи, 40 мільйонів слів обсягу) — це десятки років... З часом інформація в таких енциклопедіях стає застарілою, а написати або відредагувати статті у «Вікіпедії» може кожен і будь–коли.

«Жива» мішень — школяр

Страшна подія сталася ще 2 березня, стало відомо про це лише вчора. Батьки досі не можуть отямитись: посеред білого дня стріляли в їхнього сина, 14–річного школяра Житомирської середньої школи №27. Як розповіла «УМ» мама постраждалого Сергійка, викладачка цієї ж школи Тетяна Терещук, того страшного дня її син повернувся зі школи й через якийсь час попросився вийти з другом погуляти до річки Тетерів. Як розповіла жінка, хлопці хотіли подивитись, як скресає крига. Раптом по дітях хтось відкрив вогонь. «Хлопці так налякались, одразу ж почали тікати, — розповідає «УМ» Тетяна Миколаївна. — Вони одразу ж побігли до батьків Сергійчиного друга, там моєму сину обробили рану, і він повернувся додому. Через якийсь час почав жалітися, що «тягне» ногу. Ми ж не думали, що в Сергійка — кульове поранення!»

Слухняним панянкам — тортики!

У Криму до Міжнародного жіночого дня для представниць прекрасної статі підготували незвичайні «подарунки». Сьогодні в Сімферополі в рамках антитютюнової акції «Ти — квітка, бережи себе» порушать проблему жіночого куріння. «У центрі міста волонтери вітатимуть жінок з 8 Березня і даруватимуть квіти в горщиках, при цьому пропонуючи вибрати природну квітку в звичайному горщику або рослину, вкриту смолою, але в «гламурній» посудині, — розповіли в прес–службі коаліції «Крим без тютюнового диму».

Щоб стояв у кожній хаті!

Щоб стояв у кожній хаті!

Виданий уперше 1840 року в Санкт–Петербурзі, «Кобзар» зазнав чимало як перевидань, так і змін: поширенню найвідомішої української книги перешкоджали суворі заборони й цензурні переслідування, тексти багатьох віршів спотворювали, фальсифікували редактори й видавці. За радянських часів «ляські» часто заміняли на «панські», з масових видань вилучали «незручні» поезії, зокрема присвячені Богданові Хмельницькому. «У вірші «Чигрине, Чигрине» в рядку «За що скородили списами московські ребра» слово «московські» заміняли на «татарські». Однак найбільше викривлень було у коментарях до творів Шевченка, що писали ідеологічно заангажовані літературознавці», — розповідає начальник відділу шевченкознавства Інституту літератури ім. Шевченка НАН України Валерія Смілянська. Найреволюційніші поезії «Кобзаря» друкувалися за кордоном та поширювалися в УРСР нелегально.

Твори, що увійшли до шевченківської збірки, стали найціннішим літературним надбанням української нації. Вірші «Кобзаря» переклали більш як на сто мов світу, а відповісти, скільки іноземних, ба навіть українських видань «Кобзаря» існує сьогодні, не можуть точно навіть досвідчені шевченкознавці.

Нинішній текст Кобзаря все ж не такий, як 170 років тому. Досить сказати, що нині державна українська мова має усталений правопис, про який годі було мріяти в позаминулому столітті. Втім науковці зробили все, аби мінімізувати різницю між прижиттєвим виданням «Кобзаря» та нинішнім. «Немає підстав говорити, що хтось сьогодні перекручує Шевченка, — переконує в розмові з «УМ» провідний науковець відділу шевченкознавства Інституту літератури Роксана Харчук. — Сьогодні «Кобзар» є близьким до ідеалу».

Кореспонденти «УМ» вирішили дізнатися, як продається «ідеальний» «Кобзар», і пройшлися по книгарнях Києва.

Один плюс один, плюс Янукович

Свої прохання та вимоги 25 молодіжних, правозахисних, гей–лесбійських та доброчинних організацій країни виклали у відкритому зверненні до Віктора Януковича. Геї, лесбійки, бісексуальні та трансгендерні люди (ЛГБТ) закликають новообраного главу дер­жави виконати два основні завдання. Перше — забезпечити для них повну громадянську рівність через ухвалення комплексного антидискримінаційного законодавства і легалізації чинних одностатевих сімей (тобто таких, які поміняли стать або ідентифікують себе іншою статтю). Друге — забезпечити соціальний комфорт для гомосексуальних, бісексуальних та трансгендерних громадян. Насамперед — через подолання гомофобії та викорінення упередженого ставлення до українців нетрадиційної сексуальної орієнтації.

Повінь іде на Київ

Повінь іде на Київ

За попередніми прогнозами експертів, цьогоріч весняне водопілля може стати найбільшим за останні 30 років. «Велику воду» вже очікують у центрі та на заході країни. Водночас перші підтоплення почалися в окремих населених пунктах Криму, Одеської, Миколаївської, Луганської, Дніпропетровської та Запорізької областей. Загалом станом на 1 березня в Україні підтоплені 77 населених пунктів. Як повідомили «УМ» у Міністерстві транспорту та зв’язку, через підвищення рівня води в річках залишається обмеженим проїзд по автошляхах місцевого значення на Миколаївщині та закрито рух на шести дорогах у Луганській області.

Перший віце–прем’єр–міністр Олександр Турчинов провів селекторну нараду, на якій закликав голів обласних та міських адміністрацій, не зволікаючи, братися до мінімізації наслідків очікуваної повені. На ці потреби уряд виділив 175 мільйонів гривень. У Кабміні весняних підтоплень чекають уже 21 березня.

Тварини поза законом

Після низки перевірок горезвісний пересувний зоопарк «Мауглі» з виснаженими тваринами спокійно покинув Сіверськодонецьк та... вирушив на гастролі Луганською областю. Про це «УМ» повідомили активісти Національного екологічного центру. Нагадаємо, ситуація, що склалася в зоопарку, набула неабиякого розголосу ще на початку лютого. Як повідомляла наша газета, першими забили на сполох місцеві мешканці, їх вразили недоглянуті голодні тварини. У найгіршому стані був лев — із відмороженнями та останньою стадією дистрофії. Після довгих перемовин зоозахисники таки вмовили власницю звіринця Нону Ратію добровільно віддати лева в Харківський зоопарк. Утім решта тварин і досі страждає.