Дещо про «космічних» українців

Так уже традиційно склалося: чимало хорошого, видатного й загальновизнаного у світі створив радянський народ. Не українці чи білоруси, не вірмени чи грузини — або «видатні російські», або «радянські» вчені. Ми й досі забуваємо, що всі «радянські діячі» мали свою батьківщину й «конкретну» національність, чимало з них народилося і працювало в Україні, вони прославили нашу державу. Українські фахівці чимало зробили, зокрема і для космічної галузі. Отож кілька фактів із космічних досягнень і внесків наших земляків.

Сербська мова калинова

У Сербії говоритимуть українською у держустановах та навчальних закладах — із 1 липня наша мова в цій державі отримає статус регіональної і мови національних меншин. Про це повідомив міністр із прав людини та національних меншин Сербії та Чорногорії Расім Лайжик, повідомляє «Комерсант-Україна». Це безпрецедентний, зауважмо, випадок — раніше українська не мала офіційного статусу в жодній країні світу.

Уся білизна — за довідками!

Пільговики — інваліди та ветерани війни — можуть, як і раніше, безкоштовно отримувати в українських поїздах постільну білизну й чай. Однак відтепер, як повідомляє прес-служба Укрзалізниці, запроваджено новий порядок надання цієї послуги: пільговики під час оформлення проїзних документів у залізничній касі мають обов'язково отримати квитанцію на безкоштовне користування постільними речами. Адже саме ця квитанція, а не проїзний документ, як раніше, є підставою для безкоштовного надання пасажиру-пільговику постільної білизни у потязі. Інакше доведеться платити.

Гривня помолодшала

Гривня помолодшала

Національний банк України презентував одногривневу банкноту зразка 2006 року — тепер вона буде більш патріотичною: у синьо-жовтих кольорах. Хоча дизайн «одинички» не зміниться: на лицьовій стороні банкноти праворуч розміщений портрет Володимира Великого, надрукований фарбою коричневого кольору. У центрі зворотної сторони надруковане зображення граду Володимира в Києві фарбою синього кольору — тепер воно трохи збільшене.

Європо, визнай моє право на хліб!

Iноді «вибити» чесно зароблене з роботодавця буває складно не тільки працівникам, а й українським судам. Відтак ображеним залишається єдина надія — звернутися у Європейський суд із прав людини. Саме так і зробили двоє українців. І виграли справу. Як повідомляє «Кореспондент», Європейський суд зобов'язав Україну виплатити нашим громадянам по 3 тисячі євро за тривале невиконання рішення українського суду в їхніх справах. Ще у 1999 році міський суд Джанкоя присудив виплатити Леоніду та Лідії Щербак заборгованість із заробітної плати, як виникла, коли вони працювали у сфері житлово-комунального господарства.

Льодовикові екстремали

Незважаючи на плюсову весняну погоду, бажаючих порибалити на слабкій і небезпечній кризі вистачає. Мало не щодня українські рятувальники влаштовують спецоперації з порятунку несерйозних рибалок. Так само вистачає чимало необачних, які, аби зекономити час, намагаються перетнути річку кригою. Або ж діти, вони часто вибігають на лід погратися. Так, днями працівники обласного Управління з питань надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області отримали повідомлення про те, що у різних місцях Кременчуцького водосховища, дрейфуючи на крижині, перебувають діти. Рятувальники негайно виїхали на місце пригоди. У районі Андрущиного яру на відстані 100 метрів від берега на крижині перебували троє підлітків, учнів місцевого ПТУ. Про подію повідомив на «01» випадковий перехожий, у якого, на щастя, був мобільний телефон. Ще шістьох хлопчаків 16—18 років зняли з крижини у районі пансіонату «Славутич» на відстані 50 метрів від берега. Юних екстремалів теж випадково помітили. Самостійно дістатися до берега хлопці не могли через те, що вздовж берегової лінії утворилися промоїни на відстані 10—15 метрів.

Пишіть мені, нужденні люди!

Пишіть мені, нужденні люди!

У Києві попередні результати виборів мера мають дуже несподіваний розклад. Леонід Черновецький станом на вчорашній ранок, за опрацьованими 37,6% бюлетенів із 385 столичних виборчих дільниць (їх загальна кількість по Києву — 1024), лідирує із результатом 31,05% голосів виборців. Другим іде Віталій Кличко (у нього 24,11%), в чинного мера Олександра Омельченка — третє місце та лише 21,65%. За свідченням голови Київської міської територіальної виборчої комісії Галини Білик, вибори в Києві пройшли спокійно, порушень не зафіксовано, повідомляє УНІАН.

Ми бачили, як ви голосували!

Спостерігачі від Європарламенту не зафіксували серйозних порушень на парламентських виборах в Україні. Про це журналістам повідомив член об'єднаної делегації спостерігачів від ОБСЄ, Ради Європи, Європарламенту і НАТО на виборах у Верховну Раду України Марек Сівець, повідомляє УНІАН. Сподобалися наші вибори й екс-президенту Польщі Олександру Кваснєвському — він вважає, що парламентські перегони в Україні були демократичними. Про це пан Кваснєвський сказав українцям у прямому ефірі телеканалу «Ера». Думку європейців поділяє й інший, німецький, експерт Александр Рар — він заявляє, що виборча кампанія в Україні пройшла жорстко, але цивілізовано. Як запевнив фахівець, із боку Заходу нарікань щодо прозорості й чесності виборів в Україні не повинно бути.

Заробітчани, готуйте паспорти?

Нині у Чехії працюють близько 105—110 тисяч українців — найбільше їхні робочі руки необхідні у сільському господарстві та будівництві. І Чеська Республіка зацікавлена у наших трударях. Особливо якщо вони працюють легально. Тому вже цього року Чехія планує повністю відкрити бази даних вакантних робочих місць для українців. Про це УНІАНу повідомив Надзвичайний та Повноважний Посол України у Чеській Республіці Іван Кулеба. «Нам удалося досягти того, що перелік професій, на які потрібні працівники, буде доступний для будь-кого», — сказав він. Відтак при консульствах Чехії в Україні планується створити інститут спеціальних представників від Міністерства соціальної політики та Міністерства внутрішніх справ Чехії, які матимуть доступ до баз даних вакансій і пропонуватимуть їх усім бажаючим. За словами Івана Кулеби, Чехія зацікавлена у робочій силі з України. Так, у 2006 році на підготовку українських спеціалістів із виробництва біопалива Чехія виділила 2 мільйони крон (це близько 90 тисяч доларів). Готуватимуть кадри на чеські гроші від середньої до найвищої ланки: починаючи із землеробства, агрономії, щоб навчити людей застосовувати нові технології.

Кредити та апартаменти — все студентам!

Кредити та апартаменти — все студентам!

Минулого тижня Президент України Віктор Ющенко чимало уваги приділив надії нації — українським студентам. Зокрема, у неділю взяв участь у церемонії відкриття наріжного каменя, поставленого як знак початку будівництва студентського містечка у Києві. Віктор Ющенко відзначив, що це містечко не матиме собі рівних на території Європи: крім житла для студентів та аспірантів, на його території заплановано будівництво культурно-розважального центру на чотири тисячі місць, стадіону, спортивного комплексу, лікарні, оздоровчого центру, бібліотеки, а також церкви та пологового будинку. Як уже писала «УМ», планується, що у помешканнях, які будуть облаштовані за європейськими стандартами, зможуть жити близько семи тисяч студентів. На будівництво цього комплексу, повідомляє прес-служба Президента, із бюджету виділено 20 мільйонів гривень. Розташується мicтечко на 15 гектарах землі.