Фінансовий пасьянс

Іпотекою сьогодні марить не одна українська родина. Всі давно затямили, що це — реальний шлях розв'язання житлової проблеми. Тим паче що іпотечне кредитування є однією iз сімнадцяти програм уряду. Прем'єр Юлія Тимошенко провела вже кілька нарад із цього питання. Умови іпотечного кредитування слід створити такими, аби кожен громадянин мав можливість отримати довгостроковий, досить дешевий кредит під будівництво або придбання житла, вважає глава уряду. Утім є низка поки що не врегульованих питань. Скажімо, створення стабільної грошової ресурсної бази, яка б дозволила ефективно функціонувати національній системі іпотечного кредитування. В Україні створено Державну іпотечну установу (ДІУ) як фінансово-кредитну небанківську інституцію. Основними джерелами наповнення ДІУ, за словами Юлії Тимошенко, повинні стати кредити міжнародних фінансових установ, іноземних та вітчизняних банків, а також кошти, отримані державою від дооцінки майна і приватизації.
Докладніше про житлові кредити — в інтерв'ю з головою Державної іпотечної установи Василем КОСТИЦЬКИМ.

Гривня у «трубі»

Обмінники продовжують щодня підносити сюрпризи. Третій тиждень спостерігається подорожчання твердої валюти. Громадян, які тепер звіряють вміст своїх гаманців із цінниками на обмінних кіосках,у свою чергу, цікавить, скільки коштуватиме долар і євро сьогодні, завтра , післязавтра. Тим часом Нацбанк намагається ввести цей інтерес у спокійне русло і зробити ВКВ доступнішою для населення. Комерційні банки отримали нові вказівки стосовно роботи на готівковому валютному ринку. Ідеться про постанову НБУ від 3 вересня, відповідно до якої операції з продажу за гривні готівкової валюти або зворотного обміну через касу банку та пункти обміну проводяться без обмежень, у рамках загальних обсягів купленої ВКВ, але з дотриманням встановленого значення ліміту загальної відкритої валютної позиції банку. На прохання «УМ» ситуацію коментує директор департаменту валютного регулювання НБУ Микола МЕЛЬНИЧУК.

Iнфляцiя, панове!

Валютний ринок чітко відреагував на соціальні витрати уряду. Після того як грошова маса, що є в обігу, приросла додатковим мільярдом коштів, виплачених пенсіонерам у вигляді «адресної допомоги», обмінний курс при купівлі сягнув 5,4 гривні за долар. Це при тому, що Нацбанк постійно впливає на інфляційну динаміку. Зокрема, два тижні тому, аби погасити ажіотажний попит на валюту, він планував дозволити фінансовим установам купувати ВКВ на міжбанку, а потім продавати на готівковому ринку. Поки що дії Нацбанку на ринку готівкової валюти майже не коментують. У силі нiби залишаються слова голови ради НБУ Анатолія Гальчинського про ефективні інструменти, якими там володіють на випадок ускладнень на ціновому ринку. Утім стало помітним, що позиція НБУ стосовно оцінки цінової ситуації відрізняється від тієї, яку дає уряд. Кабмін вважає, що рівень інфляції не перевищить 7 відсотків, тоді як в.о. голови правління Нацбанку Арсеній Яценюк заявив днями: «Семивідсотковий бар'єр (інфляції за підсумками 2004 року) ми, швидше за все, переступимо».

Пiар достатку не добавить

Показник інфляції за підсумками 2004 року перевищить 10 відсотків. Про це заявив голова Бюджетного комітету Петро Порошенко у Верховній Раді під час обговорення проекту бюджету на наступний рік. За словами голови комітету, вартість споживчого кошика в Україні вже зросла майже вдвічі. «Жодним чином збільшення заробітної плати на десять відсотків не поліпшить ситуацію, якщо реально якість життя населення знизилася», — зазначив Петро Порошенко. На думку депутата, одним із головних чинників збільшення інфляції є зростання цін на паливно-мастильні матеріали. За даними народного депутата, дизельне пальне, яке забезпечує потреби села, в деяких районах дорожче, ніж бензин марки А-95. Петро Порошенко назвав курс гривні останнім бар'єром на шляху інфляції. Упродовж другого тижня гривня дешевшає стосовно долара, а це означає, наголосив депутат, що навздогін почнуть підвищуватися й ціни.

Аграрникам — із недоїмки, вкладникам — із заліків

Учора у Верховній Раді відбулася презентація урядового проекту бюджету на наступний рік. Народні депутати вже встигли ознайомитися з цим документом, проте до першого читання ще є час. Тому вчорашній рекламний виступ першого віце-прем'єра Миколи Азарова був, так би мовити, лише розминкою, під час якої сторони заявили про свої позиції. Опонуючою стороною виступив парламентський Бюджетний комітет в особі його голови Петра Порошенка. Він повідомив, що позавчора комітет рекомендував прийняти цей законопроект до розгляду, але водночас висловив низку принципових критичних зауважень. Кабінет Міністрів, як зауважив Порошенко, при складанні «економічної Конституції країни» порушив десять статей Бюджетного кодексу і низку вимог бюджетної резолюції, затвердженої парламентом. Найпомітнішим iз цих порушень є те, що уряд призупинив норму про входження доходів із прибуткового податку громадян до ресурсів місцевих бюджетів. Натомість Кабмін дозволив місцевим органам влади здійснювати запозичення.

Заощадження в еквіваленті вугілля

Будинки до зими готові, а з паливом є проблеми. Такий висновок напрошується після спілкування з представниками Держкомітету з питань житлово-комунального господарства та Мінпаливенерго під час засідання прес-клубу в рамках Української програми реформ. 4 жовтня комунальники почнуть налагоджувально-пускові роботи із введення в дію систем опалення. Тепло у приміщеннях з'явиться після того, як середньодобова температура не перевищуватиме восьми градусів тепла протягом трьох днів.

Казки вiд Прем’єра

Казки вiд Прем’єра

На початку вересня Прем'єр-міністр України Віктор Янукович на прес-конференції порівняв прогнози щодо високого рівня інфляції після виборів із казкою. А вже через три тижні на ринку готівкової іноземної валюти виник дефіцит. Позавчора у Києві обмінні пункти купували долар за 5,36 — 5,40 гривні при заявленому раніше Нацбанком курсі 5,30. Ще й ціни на автозаправках, наче за командою, поповзли вгору, а деінде, як, скажімо, в Одесі, виникли проблеми з найбільш ходовим бензином марки А-95. Нагадаємо, його, згідно з меморандумом між урядом і нафтотрейдерами, повинні продавати по 2,90 гривні за літр. Але ця марка пального в Одесi і взагалі зникла із продажу, а там, де А-95 ще є в реалізації, вишикувалися черги авто — небачена картина за часів незалежності. З цього можна судити, наскільки реалістичними є прогнози глави уряду, який бореться за президентське крісло.

Нафтова сорочка

Нафтова сорочка

Опозиція продовжує обставляти «фішками» найпривабливіші стратегічні об'єкти, які ще не приватизовано. Останніми днями найбільші баталії точилися навколо створення вертикально інтегрованої нафтової та нафтопереробної компанії (ВІНК). Можливо, вона матиме назву «Нафта України». Президент Леонід Кучма доручив урядові збільшити статутний фонд Укрнафти, зберігши за державою 50 відсотків плюс одна акція з відповідним співвідношенням між «Нафтогазом України» (1 відсоток плюс одна акція) та Фонду держмайна (49 відсотків). Для цього до статутного фонду Укрнафти мають передати 43-відсотковий пакет ЗАТ «Укртатнафта» і 25-відсотковий — ВАТ «НПК-Галичина». Кабмін досить швидко прийняв відповідну постанову.
Пікантність ситуації полягає в тому, що нова структура, яка стане правонаступницею нині існуючої компанії «Укрнафта», практично успадкує нинішній її менеджмент, а нею, як стверджують достовірні джерела, насправді керують приватні структури. Вони, на думку декого з парламентаріїв, не можуть дбати про національні інтереси країни. Крім того, передача 43-відсоткового пакета закритого акціонерного товариства «Укртатнафта», як зазначають депутати, суперечить закону — такий пакет не може переходити до акціонерного товариства відкритого типу. Боротьба йде з перемінним успіхом. Наскільки рішуче збирається обстоювати національні інтереси на нафтовому ринку парламентська Спеціальна контрольна комісія з питань приватизації, розповідає її голова Валентина СЕМЕНЮК.

Демонтаж монетарної «стелі»

Демонтаж монетарної «стелі»

Нацбанк продовжує політику підвищення курсу гривні щодо валют інших країн. Про цю та інші особливості поведінки національної грошової одиниці у 2005 році йшлося на брифінгу, що відбувся по закінченні засідання ради НБУ наприкінці минулого тижня. Як і раніше, долар США залишається для України основною курсоутворюючою валютою. Як повідомив голова ради НБУ Анатолій Гальчинський, наступного року грошово-валютна політика буде спрямована на утримання інфляції на рівні 6—7 відсотків і подальше нарощування золотовалютних резервів. При цьому зростання монетарної бази визначено у 20—26, грошової маси — у 28—33 відсотки.

ЄЕП-привіт

ЄЕП-привіт

Схоже, урядові Януковича лише ціною неймовірного піару вдається робити вигляд, нібито з цінами на нафтопродукти нічого не відбувається. Проте «адміністративний ланцюг», на якому так-сяк тримають ціни, ось-ось урветься. Уже називають термін, коли це може статися — кінець вересня. До цього часу, за словами заступника міністра палива і енергетики України Богдана Клюка, Кабмін зможе стримувати зростання цін на бензин і дизельне пальне задля завершення осінньо-польових робіт. Гірше з іншим пальним. Хоча на засіданні експертно-аналітичної групи з функціонування ринку нафти і нафтопродуктів під орудою першого віце-прем'єра Миколи Азарова було вирішено зберегти існуючий рівень цін на бензин марки А-95 на рівні 2,90 гривні за літр до кінця вересня, ціни вже злетіли вгору. Як повідомляла «УМ», десять днів тому бензин цієї марки продавали в Криму на заправках ТНК за 3 гривні 20 копійок. Згодом ця пошесть поширилася на ринки столиці. Наприкінці минулого тижня вартість літра бензину А-95 на окремих київських АЗС становила 2, 95 гривні, водночас бензин А-92 тут реалізовували за ціною 2,82.