І без паранджі, і без хреста

Уперше в історії Німеччини на міністерську посаду номіновано німкеню турецького походження: Айгюль Озкан має очолити міністерство соціальних справ федеральної землі Нижня Саксонія. Але ще не вступивши на посаду, ця жінка спричинила бурхливу загальнонаціональну дискусію, заявивши в інтерв’ю тижневику «Фокус», що з усіх державних шкіл Німеччини мають бути усунуті розп’яття, оскільки навчальні заклади мають бути вільними від релігійних символів. З пані міністром, для початку, не погодилися її співпартійці з Християнсько–демократичного союзу (ХДС), потім хвиля критики прокотилася всією країною. Глава уряду Нижньої Саксонії Крістіан Вульф рішуче заперечив колезі по партії: «Присутність у школах християнських символів, особливо хрестів, нами вітається». Інші члени ХДС ставлять питання, чи взагалі місце мусульманці в християнській за назвою партії.

В Афганістані власні герої

В Афганістані власні герої

27 квітня виповнилося 32 роки з дня Квітневої революції. Так в Афганістані називають квітневий військовий переворот 1978 року, внаслідок якого було повалено уряд Мохаммада Дауд–Хана. З нагоди чергової річниці тих подій 25 квітня в Кабулі почав роботу науковий семінар, повідомляє телеканал «Лемар». На його відкритті міністр культури та інформації Афганістану Саїд Махдум Рахін заявив, що повалення уряду Дауд–Хана зупинило розвиток демократії в Афганістані на кілька десятиліть. У семінарі беруть участь члени парламенту, експерти, історики та керівники афганських ЗМІ.

Переможний прецедент

Переможний прецедент

Угорські праві, які впродовж останніх восьми років були в опозиції, тріумфально приходять до влади. У другому турі парламентських виборів, який відбувся минулої неділі, правоцентристська партія ФІДЕС у блоці з Християнсько–демократичною народною партією остаточно закріпила свою перемогу. Загалом опозиціонери на чолі з колишнім прем’єр–міністром Угорщини Віктором Орбаном здобули 263 із 386 депутатських мандатів — на п’ять більше, ніж потрібно для того, щоб мати в парламенті конституційну більшість. Така переконлива перемога позбавляє ФІДЕС потреби шукати партнерів для створення коаліції і дає можливість самостійно проводити в парламенті та уряді будь–які рішення. У посткомуністичній історії Угорщини це — прецедент.

Безальтернативна шестирічка

У неділю виборчі дільниці працювали і в Австрії — там обирали президента. Впевнену перемогу здобув чинний глава держави, соціал–демократ Хайнц Фішер — за нього віддали голоси 78,9 відсотка тих, хто взяв участь у голосуванні.

ПРО, ТЯО і ПДЧ

ПРО, ТЯО і ПДЧ

Сполучені Штати Америки не виведуть із Європи свою тактичну ядерну зброю без паритетних кроків Росії, Боснія і Герцеговина однією ногою вже в Північноатлантичному альянсі, а Україна, попри підписання кабальної угоди щодо продовження перебування в Криму Чорноморського флоту РФ, зберігає такі–сякі шанси бодай коли–небудь туди потрапити. Такими є головні підсумки дводенного саміту міністрів закордонних справ та оборони держав–членів НАТО, який учора завершився в Таллінні. Побоювання, що через виверження ісландського вулкана багато учасників саміту не зможе долетіти до Естонії, не справдилися: із середи повітряний простір країни та більшої частини Європи було відкрито, тож добралися майже всі. Бракувало тільки делегацій Ісландії, Канади та Великої Британії. Не дочекалися на саміті й «запланованих» представників Москви, хоча раніше на порядку денному значилося засідання Ради Росія—НАТО. У Кремлі відмову від участі в талліннській зустрічі пояснили тим, що «північноатлантичні господарі» не запросили росіян на розгляд ключових питань.

Їм спокій тільки сниться

Боснійські ветерани війни на Балканах знову «воюють» — тепер із поліцією. Як повідомляє хорватська газета «Ютарні ліст», у вівторок увечері внаслідок запеклих сутичок між учасниками воєнних дій 1990–х років та правоохоронцями в центрі Сараєва близько 60 людей (із них половина — поліцейські) отримали поранення різних ступенів тяжкості. Ветерани прийшли до будівлі федеральної влади Боснії і Герцеговини, щоб висловити протест проти урізання соціальних виплат.

Морський бій по–корейськи

Кораблю Військово–морських сил Південної Кореї «Чеонан», який місяць тому раптово затонув неподалік кордону з Корейською Народно–Демократичною Республікою, «допомогли» піти на дно комуністичні сусіди. До такого висновку дійшла південнокорейська агенція військової розвідки після ретельного вивчення та аналізу всіх наявних матеріалів і пробоїн у корпусі піднятого на поверхню судна.

Попереду — Коморовський?

Попрощавшись із жертвами авіакатастрофи під Смоленськом, Польща готується обрати нового президента на зміну трагічно загиблому Леху Качинському. Учора о 5:40 ранку маршалок Сейму, виконувач обов’язків глави держави Броніслав Коморовський підписав розпорядження, згідно з яким позачергові президентські вибори призначено на 20 червня. Відтак офіційно стартувала виборча кампанія, яка триватиме до 18 червня. Якщо в першому турі жоден із кандидатів не набере більше 50 відсотків, то через два тижні, 4 липня, відбудеться повторне голосування.

Із гноєм на захист Амазонки

Із гноєм на захист Амазонки

Бразильська влада назвала переможця тендера на зведення в басейні Амазонки в муніципалітеті Белу Монті дамби та будівництва гідроелектростанції. Як повідомляє агенція «Ассошіейтед пресс», найкращим визнано проект консорціуму «Норте енергія» у складі дев’яти компаній на чолі з контрольо­ваною бразильським урядом «Гідроелектрікою дель Сан–Франсіско». Саме вони отримали право звести на притоці Амазонки Шингу одну з найбільших у світі дамб і ГЕС, проти будівництва яких протестують екологи, місцеві індіанські племена та представники міжнародної спільноти на чолі з відомим «оскароносним» кінорежисером Джеймсом Камероном.

Бунт п’яних мас

Бунт п’яних мас

Зміна влади в країнах, далеких від традицій демократії, рідко відбувається без заворушень та переділу власності. Нинішній переворот у Киргизстані винятком із цього правила не став, продовжуючи традицію попередніх «перебудов» — 1989 року, коли натовпи безземельних селян почали привласнювати земельні ділянки навколо Бішкека, та «революції тюльпанів» 2005–го, після якої термін «самозахоплювач» міцно закріпився в лексиконі політиків та засобів масової інформації. Після приходу до влади тимчасового уряду і відсторонення екс–президента Курманбека Бакієва історія повторюється з іще більшою інтенсивністю.