Попереду — Коморовський?

22.04.2010

Попрощавшись із жертвами авіакатастрофи під Смоленськом, Польща готується обрати нового президента на зміну трагічно загиблому Леху Качинському. Учора о 5:40 ранку маршалок Сейму, виконувач обов’язків глави держави Броніслав Коморовський підписав розпорядження, згідно з яким позачергові президентські вибори призначено на 20 червня. Відтак офіційно стартувала виборча кампанія, яка триватиме до 18 червня. Якщо в першому турі жоден із кандидатів не набере більше 50 відсотків, то через два тижні, 4 липня, відбудеться повторне голосування.

Виборчі комітети (штаби) кандидатів повинні зареєструватися в Державній виборчій комісії Польщі до 26 квітня. До письмової заяви охочі поборотися за посаду президента повинні подати щонайменше тисячу підписів на свою підтримку. Після реєстрації в ДВК кожен претендент на найвищу посаду до 6 травня має зібрати ще 100 тисяч підписів і лише після цього отримає офіційний статус кандидата в президенти. До 31 травня центрвиборч­ком офіційно затвердить перелік учасників виборчих перегонів, а вже з 5 червня вони отримають право презентувати свої виборчі програми на радіо і телебаченні.

Соціологи свідчать, що наразі найбільші шанси на перемогу має Броніслав Коморовський, висуванець правлячої партії «Громадянська платформа». Її лідер, прем’єр–міністр Дональд Туск, наприкінці січня оголосив, що в президенти не балотуватиметься і воліє залишитися на чолі уряду (за чинною конституцією Польщі, ця посада надає значно більші повноваження, ніж президентська). 27 березня члени «ГП» внутріпартійним голосуванням обрали своїм кандидатом на планові вибори, які мали відбутися восени, голову Сейму Коморовського. Через трагічні обставини терміни виборчої кампанії пересунулися, але рішення партії це, очевидно, не змінить.

У головного конкурента «Громадянської платформи», опозиційної партії «Право і справедливість», ситуація складніша. Раніше «ПіС» спільно із союзною Народно–демократичною партією планував висунути на другий термін Леха Качинського. А після загибелі президента погляди партійців, природно, звернулися в бік його брата–близнюка, лідера «Права і справедливості» Ярослава Качинського. Але рішення про те, чи йти на вибори, залишається за ним. 24 квітня відбудеться засідання політради «ПіС», на якому має бути ухвалено рішення про висунення кандидата. Сам Качинський–старший, відтоді як 10 квітня Польщу спіткала Друга Катинська трагедія, жодних коментарів пресі ще не давав.

За результатами трьох незалежних соціологічних опитувань, результати яких було оголошено 19 та 20 квітня, Ярослав Качинський у разі висунення програє Броніславу Коморовському. У дослідженні, проведеному Службою моніторингу громадської думки, кандидата від «Громадянської платформи» підтримали 55 відсотків респондентів, а лідера «ПіС» — 32 відсотки. За підсумками спільного опитування газети «Супер експресс» та соціологічної служби Homo Hominі, Коморовського підтримують 39,3 відсотка поляків, тоді як Качинського–другого — 18,2 відсотка. І, нарешті, в останньому опитуванні, що його провела позавчора на замовлення газети «Жечпосполита» соціологічна служба GfK Polonia, готовність віддати голоси за Коморовського висловила майже половина респондентів, а за Качинського — 26 відсотків.

Про свій намір поборотися за президентське крісло вже оголосили також незалежний кандидат Анджей Олеховський та висуванець польської правиці Марек Юрек. Сьогодні зі своїм кандидатом має визначитися правління Союзу лівих демократичних сил — віце–спікер Сейму від СЛДС Єжи Шмайдзінський, якого партконференція висунула кілька місяців тому, також трагічно загинув у літаку під Смоленськом.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>