«Полегшена» Чехія для українця

«Полегшена» Чехія для українця

Чеський парламент обговорює новий проект закону про працевлаштування. У ньому пропонується низка суттєвих змін для іноземних працівників. Проект проходить друге читання у нижній палаті. Уряд переконує, що його метою є запровадити зрозумілі та прозорі правила політики працевлаштування.

«Неоксамитовий» страйк

«Неоксамитовий» страйк

Учора в Чехії більш як на годину, з 13–ї до 14–ї, у містах зупинилися трамваї, тролейбуси, автобуси, завмерли виробничі лінії «Шкоди Авто» у місті Млада Болеслав. Поліклініки, поштові відділення та школи від ранку працювали у режимі вихідного дня. Машиністи на станціях на 75 хвилин зупинили понад тисячу потягів. Паралізованим був празький громадський транспорт, славний своєю чіткою роботою. Символічно до страйку приєдналися навіть таксисти та енергетики. У протестній акції взяли участь понад 30 тисяч медиків, але більшість із них приєдналася до нього пасивно, щоб не залишити напризволяще пацієнтів.

Вимоги Гавела

Чеський парламент повернувся до 1945 року, коли тодішня Підкарпатська Русь, відповідно до угоди з Радянським Союзом, була приєднана до Української РСР та перетворена на Закарпатську область. Нині у парламентських комітетах Чехії розглядається питання про відшкодування втраченого майна, яке чехословацькі громадяни залишили на території Підкарпатської Русі. Правий уряд Мірека Тополанека вже заявив про своє негативне ставлення до цього проекту.

Кіно і гастарбайтери

Кіно і гастарбайтери

Темою українських «гастарбайтерів» зацікавився чеський режисер Ярослав Брабец. Він знімає новий телевізійний фільм із робочою назвою «До Ческа» («На чехи»). Як повідомляє прес–служба громадського Чеського телебачення, головним героєм є не надто заможний українець Володимир (актор Андрій Безщасний) із Закарпатської області, який заробляє собі на життя дрібною торгівлею та контрабандою. Він закоханий у молоду розлучену жінку на ім’я Альона (Валерія Белясова), яка працює в Празі і регулярно надсилає гроші своїй мамі для дванадцятирічного сина Сергія. Альона — самостійна та смілива жінка — розуміє, що Володя невдаха та лінюх не може забезпечити їй життєву стабільність. Формальності, пов’язані з постійним місцем проживання у Чехії, — тим більше.

Радарний ультиматум комуністів

Не інакше як фарсом називають коментатори ситуацію в чеському парламенті, якому із трьох спроб не вдалося обрати президента. Чинному «правому» президентові Вацлавові Клаусу не вистачило лише одного голосу, щоб перемогти опонента з соціал–демократичного табору Яна Швейнара. Другий тур виборів заплановано на сьогодні.

«Євроскептик» чи «американець»?

Кандидатів у президенти Чехії лише двоє — нинішній лідер країни, правоцентрист і «євроскептик» Вацлав Клаус та економіст Ян Швейнар, політик соціал–демократичних поглядів. Після Вацлава Гавела, якого обирали одностайно впродовж десяти років, новітній Чехії сутужно з президентами. У 2003 році вибори в парламенті тривали місяць, висувалися найнеймовірніші кандидатури (навіть співак Карел Ґотт), і нинішній президент Клаус був обраний аж із третього разу. Нині ситуація може повторитися. Якщо так станеться, то Чехія, найімовірніше, перейде на систему прямих всенародних виборів президента.

Знай мову і не женися аби на кому

Знай мову і не женися аби на кому

Чехія внесла суворі зміни у закон про іноземців. Відтепер іноземець, який уклав шлюб із громадянином Чехії, отримуватиме право на постійне місцепроживання не автоматично, а лише через два роки, і для отримання такого права слід скласти іспит зі знання мови.

«Паша», радість наша

Поліція Чеської Республіки заарештувала групу осіб, підозрюваних у підробці та розповсюдженні фальшивих доларових банкнот. Очолює цю групу громадянин України Павло Миколюк на прізвисько «Паша». Як запевняють співробітники поліцейського відділу з розкриття організованих злочинів, «Паша» водночас є дуже небезпечним «авторитетом» так званої луганської бригади — мафіозної структури, яка діє переважно у місті Брно на південному сході Чехії і має вплив на злочинний світ у різних країнах.

Сперечався бурчак із пивом...

Сперечався бурчак із пивом...

Є в році один період, коли в чеських корчмах пиву затісно, — від серпня до листопада, коли дозріває виноград і чехи надають перевагу так званому бурчаку.
Бурчак — «нове вино» чи «молоде вино». Але чехи його формулюють як «частково квашений виноградний морс», продукт у стадії перетворення соку на алкогольний напій, який активно бродить і досяг гармонійного співвідношення спирту, цукру й кислоти. Бурчак цінують ще й у сусідніх Словаччині та Австрії, втім чехи мають на нього монополію, адже здебільшого цей напій походить із Південної Моравії. Першість у цьому належить області навколо містечка Зноймо, що неподалік кордону з Австрією.

Опришки у «Жандармських гуморесках»

Опришки у «Жандармських гуморесках»

Серіал «Жандармські гуморески», що у Чехії та Словаччині отримав неабияку популярність, звернувся до романтичного періоду першої, Масарикової, Чехословацької Республіки, до якої входила і колишня Підкарпатська Русь. Режисер Антонін Москалик, який сам родом із Хуста, головного героя — жандарма Карла Аразіма — в одній із серій спрямував сюди «у відрядження», щоб вивести на чисту воду банду опришків. Але отаман банди виявився давнім другом жандарма: у чехословацькому легіоні вони разом воювали у Росії з більшовиками.