Вірменсько-українська кукурудза
Минулого тижня ми з колегою-фотокореспондентом повертались із відрядження. Побачивши красиве поле кукурудзи, вирішили, що його обов'язково треба зняти на фотокамеру. Тілько-но мій колега заглибився у кукурудзяні стебла, як до нас, сигналячи, під'їхала машина, а звідти вибіг, розмахуючи руками, дядько із біноклем (в який він угледів крадіїв, тобто нас) і почав кричати щось із яскравим кавказьким акцентом.
Особливості національної битви за урожай:
Україна виходить на фінішну жнивну пряму. Станом на кінець минулого тижня господарства держави зібрали зернові та зернобобові майже на 10 мільйонах гектарів, що становить 75 відсотків від прогнозу. Чистого ж зерна було намолочено 25 мільйонів тонн при середній урожайності 29,9 центнера з гектара. Повністю віджнивував південь. А от на Київщині битва за урожай в розпалі. «УМ» вирішила подивитись і навіть узяти участь у збиранні зернових.
Зниження через знищення
Цієї весни все начебто вказувало на те, що цьогорічний урожай буде «на гідному рівні», а уряд, який так «вдало» вивів село з минулорічної зернової кризи, не лінувався робити прогнози щодо тільки-но посіяного зерна, причому майже щотижня змінюючи їх у бік збільшення. Аграрний блок уряду періодично наголошував на тому, що Україна не лише повністю забезпечить внутрішні потреби у зерні, а ще й активно його експортуватиме. Проте банальна істина — не так сталося, як гадалося — спрацювала і цього разу.
Роздержавлена держава
Якщо гора не йде до... депутата, депутат сам приходить до гори. Мабуть, цією східною мудрістю керувались нардепи Петро Порошенко та Валентина Семенюк, коли в середу прийшли на прес-конференцію керівника Фонду державного майна Михайла Чечетова. Питання свої вони ставили дуже чемно, після того, як журналістські були вичерпані.
І цукровим заводам буває гірко
«Купуємо акції Парафіївського цукрового заводу за ціною номіналу чи дорожче. Конфіденційність гарантується». Оголошення такого змісту щодесять хвилин було чутно по місцевому радіо на під'їзді до села Парафіївка Ічнянського району Чернігівської області. Звичайно, такі повідомлення не могли не привернути увагу. Цікаво, чому акції масово скуповують у власників, і тим більше конфіденційно? Невже завод, який, між іншим, за економічними показниками входить до десятки кращих цукропереробних підприємств України, на межі банкрутства?
Що градом не добило — те водою залило
Циклон, що вже кілька днів атакує Україну, може стати одним із найбільш «дощових» в історії нашої країни. Найжахливіше: негода забрала ще одне людське життя. Як уже писала «УМ», у селі Демня на Львівщині у селевих потоках загинув тракторист. Другу жертву стихія «знайшла» на Франківщині. У селі Черніїв Тисменицького району бурхлива вода підмила опору мосту через річку Бистриця-Надвірнянська, дві бетонні секції обвалилися на мікроавтобус «Мерседес-Бенц» iз трьома особами «на борту». Як повідомляє прес-служба МінНС України, внаслідок падіння одна людина загинула, водій та ще один пасажир з легкими травмами госпіталізовані до районної лікарні.
Регулюй і володарюй
Операторів зернового ринку та власників зерна притискають представники місцевої влади, вважають в Українській зерновій асоціації (УЗА). Доходить навіть до порушення норм Закону «Про зерно та ринок зерна». Зокрема, в регіонах досить активно порушується стаття 18 закону, яка гарантує суб'єктам ринку «право вільно розпоряджатись власними ресурсами зерна та продуктами його переробки, укладати угоди щодо їх продажу, в тому числі й на експорт». У тому ж законі зазначено, що суб'єктам господарювання забороняється встановлювати обмеження щодо переміщення зерна, крім випадків, встановлених законами України. Причому перелік «обмежуючих» випадків не додається, отже, логічно передбачити, що таких обмежень у діючих законах України немає.
Глобальна м'ясна трагедія
Учені підрахували, що річне споживання м'яса на душу населення повинно дорівнювати 83 кілограмам, тобто майже по сім кіло за місяць. Звичайно, зараз собі таку розкіш може дозволити далеко не кожен. Тому за останні десять років українці почали з'їдати м'яса набагато менше — усього по 36 кілограмів. Але владні структури дотримуються думки, що виною тому є не рівень життя населення, а... низька ефективність тваринництва. А щороку, між іншим, на підвищення цієї самої ефективності виділяють чималі кошти з державного бюджету. Наприклад, лише протягом 2001—2003 рокiв на фінансування програми розвитку селекції в тваринництві та птахівництві було виділено майже 123 мільйони гривень (це лише десять відсотків від потреби!). І все-таки за цей період племінне поголів'я ВРХ та свиней зменшилось на 20 відсотків, а коней — на 25 відсотків. Таких висновків дійшли спеціалісти Контрольно-ревізійного управління, провівши перевірку тваринницької галузі.
Від води будемо без хліба
Грози, шквальний вітер, дощі залишили без світла понад тисячу населених пунктів у 16 областях України, підтоплено тисячі будинків, рятувальникам раз по раз доводилося витягати людей із водного полону. Найбільше постраждали західні регіони: Львівська, Івано-Франківська та Тернопільська області (за два дні тільки на Львівщині випало 142 відсотки (!) від місячної норми). На Львівщині підтоплено понад дві тисячі будинків (у селах Нижня та Верхня Луковиця будинки були підтоплені по вікна!), на Франківщині — майже 3 тисячі, на Тернопіллі — близько 4 тисяч будинків. Зруйновано 25-метровий залізобетонний міст через річку Бережниця, знесено 15 дерев'яних мостів, 28 пішохідних переходів, пошкоджено та розмито понад 15 кілометрів доріг місцевого значення. У восьми місцях зійшли селеві потоки, найтрагічніший — у селі Демня: тут загинув тракторист природознавчого парку «Сколівські Бескиди». Зранку в суботу його тіло було знайдено та витягнуто з-під селей.