США прагнуть розпочати переговори з Польщею про можливість розташування на її території частини своєї протиракетної оборони (ПРО). Інформація, яку позавчора оприлюднив представник американської амбасади у Варшаві, поповнилася аналогічною новиною про переговори з Чехією. Подібні розмови точилися й раніше, проте уряди центральноєвропейських країн не давали ствердної відповіді на пропозиції Вашингтона.
Очевидно, інформація, якою поділився представник амбасади США у Польщі з агенцією «Ассошіейтед пресс», мала на меті відстежити реакцію держав регіону на перспективу розміщення ПРО біля їхніх кордонів. Реакція Москви була, природно, негативною. А от Київ заговорив украй дипломатично. Так, учора речник МЗС Андрій Дещиця на брифінгу в МЗС сказав, що «ця інформація нині опрацьовується» і позиція України «зараз вироблюється». Водночас речник МЗС натякнув, що Україна не проти провести консультації на цю тему: «Якщо ці пропозиції передбачають зміцнення колективної безпеки, а обговорення щодо розміщення елементів системи ПРО відбуватиметься відкрито і з залученням багатьох країн, то це буде на користь усім учасникам колективної системи безпеки».
КОМЕНТАР
«Де-факто ці протиракетні системи не будуть безпосередньо загрожувати Україні, — каже в коментарі «Інтерфаксу-Україна» керівник програм Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Сергій Згурець. — Але наслідки можуть виникнути від того, що Росія нагнітатиме обстановку навколо цієї проблеми, і вона, проблема, може змусити росіян застосувати якісь дії, які можуть негативно позначитися на Україні». Сергій Згурець вважає, що розміщення ПРО призведе до поляризації суспільної думки і в Україні, і в Росії — за принципом блокового протистояння. «Для України найбільш раціональним у цій ситуації було б презентувати європейським державам та США свої пропозиції з використання власне українського потенціалу для реалізації протиракетної оборони», — вважає експерт.