«Нафтове серце» Литви, паливно-переробний комплекс у Мажейках, придбав польський гігант — компанія PKN «Орлен». Таким чином було зроблено найбільшу закордонну інвестицію в історії сучасної Польщі й найбільшу акцію за час існування Литовської біржі. Важливість цієї стратегічної операції підкреслила присутність прем'єр-міністрів Польщі та Литви при передачі акцій. Загалом полякам контрольний пакет у 84,36% акцій компанії «Мажейки Нафта» обійшовся у 2,34 млрд. доларів. Литовський уряд планує зберегти за своєю державою 10% акцій. За словами прем'єр-міністра Гедимінаса Кіркіласа, цю подію можна розглядати і як «історичне порозуміння на додаток до 15-ї річниці встановлення дипломатичних відносин із Польщею».
Гроші відігравали не фундаментальну роль у питаннях стратегічної безпеки двох держав, і вкотре «розмір не мав значення», адже «Орлену» вдалося обійти у справі купівлі мажейського комплексу таких російських гігантів, як «Лукойл» та «ТНК-БП», а також пов'язаний із «Газпромом» казахський концерн «Каз-Мунаї-Газ». Ця акція виходить далеко за межі торгівлі нафтопереробними заводами, якщо така «пересічність» можлива. Завдяки цій мега-операції «Орлен» перетворюється в одну з найбільших нафтопереробних спілок Центральної Європи, яка не контролюватиметься російським капіталом. Водночас комбінат у Мажейках — унікальний комплекс в усій Балтії, який нафтогоном поєднаний із терміналом для танкерів, що передбачає запасний варіант у разі «політичних вибриків» із трубою. А за словами Ігоря Халупця, шефа «Орлену», незабаром планується розробка і власних покладів нафти.
Як зазначив «УМ» польський аналітик Центру досліджень Сходу Аркадіуш Сарна, саме купівля НПК у Мажейках відіграватиме стратегічну роль для забезпечення енергобезпеки як Польщі, так і Литви, адже передбачатиме координацію зусиль урядів двох держав, зробивши їхню енергетичну співпрацю з Росією значно прозорішою. На думку варшавського експерта, придбання Мажеєк є «битвою, виграною «Орленом» у боротьбі за ринки Центральної Європи», і фактично блокує експансію російських концернів у цьому регіоні, в тому числі й до Польщі. Але, на думку пана Сарни, енергетичне протистояння на цьому не закінчиться. Як відзначило джерело «УМ» у литовському парламенті, під час усього процесу переговорів і торгів «був відчутний тиск, були спроби неприхованого лобіювання російських інтересів у неприпустимий спосіб».
Не секрет, що мільярдні бізнес-оборудки, особливо з російськими енергогігантами, часто містять і подвійне «золоте дно», а валізи з «золотим пісочком», який намивають поступливі міністри, зазвичай осідають у нейтральних банківських водах Кайманових островів. Тож урядова взаємоопіка, до того ж за єесівськими стандартами, значно зменшить можливості спокусити чиновників скарбами Сибіру. Чистота польських енергетичних задумів стане лакмусовим папірцем для Євросоюзу, адже саме Польща була серед ініціаторів запровадження Енергетичної хартії, якої уникає нафтогазова Москва. Водночас після переходу Мажеєк до «Орлену» Вільнюс буде змушений більше дослухатися до інтересів свого партнера по ЄС, ущільнити лави «східного фронту».
Важливість «битви за Мажейки» засвідчує ціла низка «випадковостей», що спіткали об'єкт, зокрема, у липні росіяни перекрили нафтову «трубу» до цього НПК, згідно з офіційною версією — через ремонт трубопроводу, який невiдомо коли доремонтують. Потім, у жовтні, комбінат загорівся, як подейкують, з чиєїсь легкої руки. А незадовго до продажу в литовських мас-медіа було розіграно справжнісіньку піар-війну. Страшилкою обрали національне питання, адже у Литві проживає чимало поляків. Тож було організовано низку замовних публікацій, в яких наголошувалось, що почастішали бійки на етнічному грунті між польськими і литовськими робітниками, котрих, мовляв, почали всіляко упосліджувати навіть у їдальні. Це одразу заперечили і литовський уряд, і керівництво комплексу, а розслідування, проведене журналістами «Вільнюського кур'єра», заперечило газетну «качку», опосередковано вивівши на слід одного з російських паливних концернів.
Купівля Мажеєк знаменує настання принципово нової фази польсько-литовських відносин, якi справді набувають стратегічного виміру, зокрема в енергетиці, адже планується реалізувати спільний ядерний проект — побудову атомної електростанції у Литві. Що найцікавіше, Литва готова «підписатися» під атомним проектом попри нехіть, якщо не сказати відверте неприйняття проекту з боку братніх Естонії та Латвії. А за тиждень перед купівлею Мажеєк прем'єр-міністр Польщі Ярослав Качинський підписав рамковий документ про створення польсько-литовського енергетичного мосту, що об'єднає енергетичні системи обох країн.