В Україні нараховується понад 58 тисяч пам'яток археології, i близько двох тисяч із них регулярно «досліджуються» «чорними археологами», тобто знищуються і розкрадаються. Так, цьогоріч «чорні археологи» знищили грецьке поселення Пороста, засноване в Криму ще в п'ятому столітті до нашої ери. У відомій Артезіанській балці вони «переорали» близько трьох соток землі. Невідомо, чи знайшли «старателі» щось цінне, а от культурний шар практично знищили. Власне, саме Криму, де з давніх-давен існували старовинні поселення, дістається від «чорних» розкопок найбільше. Потім нерідко знайдені на кримській землі цінності випливають у зарубіжних приватних колекціях або на аукціонах.
Тому на півострові вирішили серйозно взятися за незаконних «археологів». Після наради, що вібулася у постійному представництві Президента України в Криму, представник глави держави Геннадій Москаль звернувся до міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка з проханням створити при Головному управлінні МВС України в Криму спеціальний підрозділ для виявлення та знешкодження організованих злочинних груп, які проводять незаконні археологічні розкопки і своєю діяльністю завдають значної шкоди державі. Днями пан Луценко дав на це свою згоду. Такий підрозділ мають створити за рахунок перерозподілу наявної штатної чисельності органів і підрозділів Головного управління МВС, що утримується з державного бюджету.
Як прокоментував на прохання «УМ» створення нового відділу керівник міліцейського Центру громадських зв'язків Олександр Домбровський, розмови про такий спецпідрозділ у Криму точаться вже давно. Річ у тім, що раніше з «чорними археологами» мали справу винятково відповідні служби місцевої СБУ. Проте згодом цю функцію «повісили» на управління карного розшуку, в якого й без цього клопоту вистачає. Тож «операм» мимоволі доводилось підключатись лише за фактом, тобто коли вже потрібно було затримати грабіжників на місці. Відтепер будуть визначені конкретні посадовці, які на постійній основі займатимуться не тільки розшуковими, а й профілактичними заходами.