12 листопада у Польщі відбудуться вибори до органів місцевого самоврядування за призабутою вже нами змішано-пропорційною системою. Цікавою є філологічна різниця: у Польщі голова великого міста, за традицією, величається «президентом», шеф містечка - «бургомістром», а сільський голова - «війтом». Тож цієї неділі буде обрано 107 президентів, 768 бургомістрів і 1603 війтів, а сумарно - 2478 місцевого «поголів'я» влади..
Вибори, послуговуючись старою лексикою, будуть «доленосними», адже коштами Євросоюзу польські бюрократи вповні розпоряджатимуться саме на місцях. Водночас особливої гостроти в регіонах аналітики не передбачають, адже лінія конфлікту вже чітко проведена на варшавському рівні - є урядова коаліція і опозиція.
Попри союзницькі відносини і так зване «блокування» на місцевому рівні, немає повсюдного злиття списків партій-учасниць урядової коаліції в один, і формальні союзники подекуди битимуться за мандати до «сільрад». Непоодинокі досить екзотичні поєднання, як, наприклад, у Седліцах, де популістська «Самооборона» підтримує кандидата від лівого руху, а у Вроцлаві соратники Анджея Леппера, йдуть в одному списку з посткомуністами iз Союзу лівиці демократичної (СЛД). Є й не менші курйозні ситуації, наприклад, нинішнього мера Вроцлава підтримують чи не всі місцеві конкуренційні партії, зокрема правляча «Право та справедливість»(ПіС) і «Громадянська платформа» (ГП). А в Любліні ПіС підтримуватиме сенатора від ГП, котрий змагатиметься... зі своїм однопартійцем.
Але центральним майданом боротьби стане Варшава, де лідирує трійка кандидатів: улюбленець пенсіонерок, який наразі, за даними соціологічних замірів, очолює рейтинги, недавно відставлений прем'єр-міністр Казимир Марцинкевич (ПіС), маловиразна професор Ганна Гронкевич-Вальц (ГП) та колишній спікер Марек Боровський (соціал-демократ).
Наразі ж передвиборчі соцопитування фірми TNS OBOP показують, що дві центральні мега-партії - «Громадянська платформа» та «Право і справедливість» - iдуть майже «вухо у вухо», маючи приблизно по 25%. Донедавна потужна «Самооборона» і об'єднані ліві з демократами наразі набирають по 6%. У межах статистичної похибки плавають ультранаціоналісти з «Ліги польських родин», чий провідник Роман Гєртих не на жарт лякає польських фахових педагогів, перебуваючи на посаді міністра освіти. А 23% виборців не приховують того, що не мають за кого віддати голос. Водночас пересічні поляки демонструють дедалі менший електоральний ентузіазм, який напряму відбивається на виборчій явці: цьогоріч охочих відвідувати політичний театр буде не більше 50%. Рішуче «ні» процедурам демократичного оновлення політичних еліт збирається сказати щонайменше 13% поляків, а 37% досі вагаються, чи пiдуть до виборчих урн 12 листопада