На вихідних у Польщі відбулися дві акції провокаційного характеру, відверто спрямовані проти польських українців. Враховуючи активізацію радикально націоналістичних середовищ в обох країнах напередодні 60-ї річниці депортаційної акції «Вісла», навряд чи можна сподіватися на її притишення.
Отже, 28 жовтня, у місті Білий Бор, що в Західному Помор'ї, було вчинено наругу над пам'ятником Тараса Шевченка. Невстановлені вандали обляпали пам'ятник фарбою і зробили образливі написи. Цей пам'ятник у формі козацького хреста — дар України українцям, які проживають у Польщі, — було встановлено перед українською школою у 1991 році. Автором пам'ятника є Анатолій Ігнатенко, вирізьбив же його у камені Василь Бородай. Щороку біля цього пам'ятника відбуваються головні Шевченкові свята за участi представників властей України та Польщі. На ці урочистості, крім місцевої громади, приїздять українці з усієї країни. Як повідомив «УМ» голова Об'єднання українців Польщі Петро Тима, досі жодних спроб наруги над Шевченковим хрестом не було, і в цих краях поміж українським та польським населенням жодних проблем чи навіть напруги не виникало. Пан Тима не вважає, що нинішній вандальський акт має «слід» ультранаціоналістичних організацій — як відомо, аби повоювати з пам'ятником, вистачить одного ідіота. Щоправда, як зазначив «головний українець Польщі», за кілька днів до інциденту невідомий з погрозами зателефонував в українську школу, що знаходиться поруч із Шевченковим пам'ятником.
Але подія, синхронізована у часi, що сталася фактично наступної ночі після пам'ятникової вакханалії, просто приголомшила українську громаду Польщі — хтось підпалив українську школу. Інцидент мав місце у протилежному куточку Польщі — у Бартошицах (схід Польщі). У ніч із неділі на понеділок злочинці вирвали грати і, потрапивши до школи через підвал, підпалили одну з класних кімнат. Вогонь знищив клас дощенту, але головна загроза полягала у газовому і електричному розподільниках, розташованих поблизу, буквально за стіною. На щастя, двері до приміщення виявились вогнетривкими і вибуху газу не сталося. Польські пожежники твердять про свідомий підпал, оцінюючи збитки в 20 тисяч злотих (це близько 6,5 тисячі доларів). Подібних антиукраїнських актів, за словами Тими, не траплялося з 1995 року, відтоді як у прикордонному Перемишлі було підпалено бюро Об'єднання українців і будинок інтернату, де проживали учасники Фестивалю української культури.
Водночас, як офіційно заявило Об'єднання «польських» українців, «синхронна атака на організації, які відвідують діти громадян Польщі польської національності у двох різних, вiддалених одна вiд одної місцевостях, не може не викликати побоювань і неспокою». Голова Об'єднання звернувся з окремою заявою до міністра внутрішніх справ і адміністрації Людвіка Дорна, в якій попросив про «термінове втручання» з боку підвідомчого міністерства та особистий контроль над справою. Найбільше ж дивує пана Тиму мовчазна реакція центральних польських мас-медіа, адже ніхто, крім «районок», про цi події писати не наважився.