У Канаді провінція Квебек займає осібне місце. Передусім тому, що, на відміну від решти країни, вона франкомовна. До того ж Квебек - найбільша за територією і друга за чисельністю населення провінція Канади. Два рази Квебек проводив референдум про відокремлення від Канади. Останнього разу, 1995 року, незалежність провінції підтримали 49,4 відсотка її мешканців. Цього не вистачило для утворення нової країни, але канадський уряд змушений був піти на значні поступки Квебеку.
Однією з таких поступок є право провінції самій собі підбирати кандидатів на імміграцію. Відбір проводить Бюро імміграції до Квебеку, відповідальне за ту чи іншу країну. Українці, аби виїхати до Квебеку, мають звертатися до філії цього Бюро у Відні. 19 жовтня його представник Гі Нолін приїхав до Києва, аби роз'яснити імміграційні програми Квебеку в Україні. Пан Нолін одразу зазначив, що програма стосується тих, хто хоче виїхати до Квебеку на постійне проживання, тоді як по тимчасові візи треба звертатися до посольств Канади.
«Головна причина, чому ми тут, - Квебек потребує робочих рук», - просто почав гість iз Відня. У відборі кандидатів найважливішими є чотири критерії: освіта, досвід роботи, вік та знання французької й англійської мов. За кожним із цих показників виставляють бали, які потім підсумовуються, причому за французьку мову людина отримує більше балів, ніж за англійську. Квебек не запрошує будь-кого, а відбирає тих, хто йому потрібен. На спеціальному інтернет-сайті www.immigration-quebec.ca/ukraine опубліковано список професій, яких потребує провінція, в основному - технічні спеціальності. Бюро імміграції постійно стежить за ринком праці у Квебеку й оновлює список, залежно від того, які вакансії там з'являються чи зникають. За словами Гі Ноліна, люди, що прибувають до Квебеку, повинні швидко знайти роботу й адаптуватися до соціально-економічних умов провінції.
Аби відсіяти тих, хто не підходить Квебеку, Бюро імміграції на своєму сайті пропонує пройти безплатне електронне тестування. Треба ввести дані про себе, й система зробить висновок, чи варто тій чи іншій людині взагалі подавати заявку на імміграцію. Якщо комп'ютерна програма схвалила вашу кандидатуру, то далі треба заповнити формуляр і надіслати його до Відня. Також треба надіслати нотаріально завірені копії свідоцтв про освіту, професійний досвід та знання мови, які формують досьє прохача. Коли досьє сформовано, його розглядають спеціалісти, знайомі з освітніми і професійними стандартами України. Саме вони виставляють бали, оцінюють дане досьє і фактично допускають людей до співбесіди. Оскільки Бюро імміграції, до юрисдикції якого належить Україна, розташоване у Відні, там чекають, поки у нас набереться необхідна кількість кандидатів, і тоді присилають до Києва свого представника, який і проводить співбесіду. З часу заповнення формуляра до співбесіди проходить від чотирьох до шести місяців. На відміну від комп'ютерного тестування, розгляд досьє коштує 390 канадських доларів з основного прохача й по 150 - за кожного члена його родини.
Новоспечений іммігрант повинен мати достатньо грошей, аби забезпечити себе й свою родину принаймні на три перших місяці проживання в Квебеку. Влада Канади надає цій людині візу для постійного проживання, і за три роки вона може розраховувати на канадське громадянство. За словами Гі Ноліна, українська громада Квебеку - це приблизно 25 тисяч людей. За минулий рік до провінції переселилися 500 людей, але це не межа, вважає пан Нолін.