Міжнародний економічний форум у польській Криниці Гурській в останні дні своєї роботи не обійшовся без НП, яке, втім, мало політичний підтекст. В одного з киргизьких опозиціонерів митники в аеропорту виявили чималу «пайку» героїну. Але польським властям вдалося правильно і своєчасно розібратися з відвертою провокацією.
Хронологія подій така. За «наводкою» спецслужб Киргизії просто в аеропорту було затримано керівника опозиції цієї центральноазійської республіки Омурбека Текебаєва (його депутатський імунітет на територію Польщі не розповсюджується). Лідера партії «Ата-мекен» було допроваджено до цюпи одразу на польському летовищі, коли польські митники знайшли в його багажі матрьошку зi 600 грамами героїну. Перевезення такої «дози» героїну загрожує ув'язненням щонайменше на п'ять років. Киргизький опозиціонер насправді летів на криницький форум, де 8 вересня мав виступати на «круглому столі» «Перспективи розвитку демократичних систем в Середній Азії». Але йому не судилося... чи, точніше, «судилося».
Вже у п'ятницю ввечері ситуація прояснилася, і пан Текебаєв, повністю очищений від можливих підозр, отримав дозвіл на повернення додому. В інтерв'ю газеті «Жеч Посполита» він детально пояснив що й до чого у цій пікантній історії, зазначивши, що «дуже задоволений тим, як працює польська юстиція». Очищений від підозр опозиціонер потішився тому, що не летів через Сингапур, де не знають усіх «тонкощів» роботи спецслужб на постсовєтському просторі, особливо що стосується боротьби з опозицією.
Тож польський суд визнав, що Текебаєв справді міг стати жертвою провокації, і не побачив причин для арешту. Суддя взяв до уваги безперечні докази та складну політичну ситуацію в Киргизстані, хоча, за словами киргизького опозиціонера, суддя мав час хіба вночі працювати над вивченням деталей справи і, «напевно, вночі ж вишуковував в інтернеті інформацію на тему Киргизії».
Текебаєву вдалося долетіти до Польщі через те, що киргизи із деякою затримкою повідомили Інтерпол про наркотичний вантаж. Хоч із деяким запізненням, але оперативна інформація таки «допливла» до пильних стражів кордону, які і знайшли у валізі киргиза матрьошку, в котрій знаходився загорнутий у фольгу пакет із «білим порошком». Експертиза з'ясувала, що в нутрощах матрьошки містився героїн, змішаний із порошок проти ревматизму та малярії. За словами Текебаєва, один із польських стражів закону пожартував, мовляв, хтось хотів позбутися опозиціонера надто дешево і навіть «пожалів» чистий героїн. Але радше всього, хтось із співробітників киргизької СБ просто вирішив трішки відсипати порошку на внутрішні потреби чи на продаж — мовляв, аби добро не пропадало, бо й так конфіскують при арешті.
Ситуацію допомогли прояснити і колеги пана Текебаєва — після неприємного курйозу група киргизьких опозиційних депутатів провела свій «слідчий експеримент», перевіривши записи камер відеоспостереження в аеропорту Бішкеку. З'ясувалося, що всі камери зафіксували, як валіза з речима Текебаєва зникла у кабінеті керівника служби безпеки цього аеропорту. Відтак ніхто з киргизьких опозиціонерів сумнівів не мав, що матрьошка з «героїном» — підкинута. Ця російська цяцька, до того ж, уже була явно «вживана», і навіть з'ясувалося, в котрому з кабінетів киргизького гебе вона раніше прикрашала інтер'єр. Пан Текебаєв повідомив польським ЗМІ, що служби безпеки Киргизії віддавна стежать за ним і прослуховують, адже підпорядковуються президентові Курманбекові Бакієву, їхній віце-шеф є президентським братом, а радником зі справ держбезпеки є син президента. Нагадаємо, що нинішній президент Киргизстану Бакієв очолив державу внаслідок перевороту (або, якщо комусь звучніше — «тюльпанової революції) 2005 року, яка скинула переконаного «кучміста» Аскара Акаєва. Текебаєв же у березні 2005 року став першим віце-спікером парламенту Киргизстану після втечі Акаєва до Москви, і саме він очолив спеціальну делегацію, якій у Москві формально склав свої повноваження Акаєв. Щоправда, гасел революції реалізовано не було, опозиція традиційно розкололась, а чиновницькі зловживання і владний «безмір» посилилися. Тож на 16 вересня планувалось проведення широкомасштабних акцій опозиції, яким, дуже ймовірно, влада вирішила запобігти у такий-от неджентльменський спосіб.
Після резонансної справи, а головним чином після міжнародного розголосу та виправдального вироку польського суду, президент Киргизії вже зустрівся з опозицією, відхрестившись від ганебної акції. Щоправда, постраждалий опозиціонер у відсутність прямого зв'язку так і не повірив.