Учора в усій країні був «чорнобильський день». Почався він рано вранці, а точніше, по першій годині ночі (саме в цей час 20 років тому вибухнув 4-й енергоблок) панахидою по жертвах Чорнобильської трагедії. Опісля представники вищої влади на чолі з Президентом Віктором Ющенком, Прем'єр-міністром Юрієм Єхануровим та Головою ВР Володимиром Литвином поклали букети червоних троянд до монумента жертвам катастрофи. Об 11.30 Віктор Ющенко вже летів у «зону». Поїздка глави держави охопила все, що тільки можна тут відвідати, — і огляд зруйнованого реактора на ЧАЕС, і мертве місто Прип'ять, і місто Чорнобиль.
Під час мітингу-реквієму, що пройшов на території ЧАЕС, Президент Ющенко вручив державні нагороди ліквідаторам. П'ять нагород Героїв України присвоєно вже посмертно. Живим — жити, тому Президент вручив 45 ліквідаторам ключі від новеньких авто «Таврія».
Виступаючи на мітингу, Віктор Ющенко підкреслив, що Україна потребує нині нової концепції соціального забезпечення людей, які постраждали від катастрофи на ЧАЕС. Водночас він не міг не згадати про те, що цьогоріч на 11% збільшено фінансування чорнобильських програм, отож зараз воно сягнуло мільярда гривень. Тобто йдеться про суму, найбільшу за всю історію незалежної України, яка виділялася чорнобильцям. «Прийміть ці цифри як малу частку боргу, не українською владою створеного, однак нами сплачуваного», — урочисто сказав Президент, звертаючись до присутніх на мітингу ліквідаторів та постраждалих. «Необхідно говорити про цю землю, на якій ми перебуваємо сьогодні, і про цих людей, — передає УНІАН емоційні слова Віктора Ющенка. — Україна вже затерпла від чорнобильського болю». Президент образно сказав, що «центр Європи сьогодні — у Чорнобилі».
Що ж до дискусійної досі теми — сховища радіоактивних відходів, — то глава держави висловився однозначно: таке сховище слід побудувати на території ЧАЕС. Також Президент запевнив, що зведення «Укриття-2», так званого другого саркофага, над фатальним реактором розпочнеться найближчим часом, ймовірно, вже цього літа.
...Згадували вчора про 20-ті роковини катастрофи й у стінах Верховної Ради. Депутати, які зібралися на спеціальні «чорнобильські» слухання, відзначали вчора останній день роботи сесії IV скликання. Либонь, сумно було з багатьох причин, зокрема з останньої, — тому на слухання з'явилася лише третина народних обранців. Зала ВР, яка зяяла на журналістів, що зібралися в ложі преси, порожніми кріслами, справляла гнітюче враження. Утім найпорядніші з прибулих таки вшанували пам'ять жертв Чорнобильської катастрофи хвилиною мовчання, а також встигли погомоніти з трибуни та з місць про нашу спільну біду, якій учора виповнилося 20 років.
ТІЛЬКИ ФАКТИ
* За оприлюдненими вчора даними Міністерства охорони здоров'я України, з 1987 по 2005 рік інвалідами внаслідок аварії на ЧАЕС визнано 119 тисяч 137 осіб. Загалом під наглядом медичних закладів перебувають 2 млн.342 тис.207 осіб, які постраждали від чорнобильської катастрофи.
* У регіонах, які вважаються радіаційно забрудненими від часів аварії на ЧАЕС, нині мешкає 1 млн.308 тис. українців. З них 271 тисяча — на Житомирщині, 639 — на Київщині, 248 тисяч — у Рівненській області та 150 тисяч на Волині.
* Сьогодні, констатує МОЗ, в Україні є близько 40 населених пунктів, де радіоактивність у молоці та м'ясі постійно перевищує допустимі норми в 5—15 разів, а також 400 населених пунктів, де рівень радіоактивного забруднення цих продуктів у багатьох приватних господарствах дещо перевищує допустимі рівні.
За результатами 160 тисяч перевірок, проведених санітарно-епідеміологічними службами МОЗ минулого року стосовно гамма- та бетавипромінювання, продукти харчування, вода, лікарські рослини перевищують допустимі рівні. Зокрема, наймасовіше це явище зафіксовано в молоці приватного сектору на Волині (51 % від загальної кількості зроблених проб), у Житомирській (30,1 %), Рівненській (17,8 %), Чернігівській (1,8 %), Київській (1,1 %) областях. Щодо м'яса, спостерігається перевищення допустимих рівнів у Житомирській області (70,8 % від загальної кількості проб), на Волині
(4,6 %), На Київщині (6 %), Рівненщині (5,4 %), у Чернігівській області (4,2 %) та в самій столиці (4,1 %).