ГРА ідентичності: міжнародне журі назвало кращі українські театральні вистави

11.12.2024
Церемонія нагородження VI Всеукраїнського фестивалю-премії ГРА відбулася в Києві у залі камерної сцени Національного театру імені Івана Франка.
 
Шість нагород отримали львівські театри, по чотири — харківські та київські театри, одну — івано-франківський театр.
 
Найбільше статуеток серед фіналістів забрала вистава «Кортес» Київського театру «Золоті ворота».
 
Організатором ГРА незмінно є Національна спілка театральних діячів України.
 
На церемонії нагородження голова спілки Богдан Струтинський зазначив: «Сьогодні український театр говорить про свою затребуваність і важливість аншлагами в глядацьких залах. Хочу подякувати за хорошу роботу експертній раді фесту, членам міжнародного журі та команді НСТДУ, усім театрам, які брали участь у цьогорічній ГРА, та Національному театру імені Івана Франка за те, що церемонія нагородження вже вдруге відбувається на його сцені. Окрема подяка нашим захисникам і захисницям, завдяки яким ми можемо нині працювати і організовувати фестиваль».
 
Визначали лауреатів члени міжнародного журі: асоційована професорка факультету польської мови Ягеллонського університету, очільниця Дослідницького центру локальних культур Ева Баль (Польща); дипломований мистецтво— та театрознавець, художній керівник театру Black Box в Осло, мультижанровий композитор Йорґен Кнудсен (Норвегія); естонський театральний критик та журналіст, головний редактор вебпорталу оборонних новин balticsentinel.eu, співавтор та ведучий подкасту про театральне мистецтво Teatrivaht на культурному порталі ERR Мееліс Ойдсалу (Естонія); виконавча директорка Nordic Drama Corner, працювала гастрольною менеджеркою, продюсеркою та проєктною координаторкою у сфері перформативних мистецтв Гінріікка Ліндквіст (Фінляндія).
 
«Це був неочікувано цікавий, довгий та по-своєму непростий театральний фестиваль. Український театр надзвичайно розмаїтий, у тому числі у своїй експериментальності. Він демонструє дуже чітку внутрішню свободу, яка приводить до важливих результатів», — зазначив Мееліс Ойдсалу. 
 
«Мені було дуже цікаво побачити багатоликість українського театру, на які теми він сьогодні говорить, якими засобами і які емоції викликає. Дякую за цю можливість, за цей досвід. Побачене надихає», — додала Гінріікка Ліндквіст.
 
Міністр культури і стратегічних комунікацій Микола Точицький акцентував, що важливою сьогодні є демонстрація того, як культура об’єднує нас задля нашої стійкості й збереження ідентичності. А театр своєю чергою доносить найважливіше. 
 
Нагадаємо, на адресу організатора цьогоріч надійшло 85 заявок від 58 театрів з 18 міст України. Експертна рада — 10 українських фахівців — спочатку сформувала лонгліст із 35 вистав, а потім шортліст із 14 вистав. У фіналі брали участь 13 театральних колективів з Києва, Львова, Харкова, Одеси та Івано-Франківська.
 
Найкращою драматичною виставою стали «Вороги. Історія любові» (Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької).
 
Найкраща камерна вистава — «Кортес» (Київський академічний театр «Золоті ворота»). Найкраща вистава для дітей — «Жираф Монс» (Харківський академічний театр ляльок імені Віктора Афанасьєва). 
 
Як найкраща музична вистава у жанрі опери/оперети/мюзиклу отримали нагороду «Тигролови» (Київський національний академічний театр оперети).
 
Як найкраща танцювальна вистава — «Тіні забутих предків» (Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької).
 
Ще нагороджені «Веселка на Салтівці» Харківського альтернативного театру «Нафта» і «Доця» Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької.
 
Відзнаку журі «За краще використання простору для сценічної оповіді» отримала вистава «Дзяди» Івано-Франківського драматичного театру імені Івана Франка.