У Черкасах відкрили унікальну виставку стародавніх ікон Середньої Наддніпрянщини

02.04.2019
У Черкасах відкрили унікальну виставку стародавніх ікон Середньої Наддніпрянщини

Хатня ікона з виставки у Черкаському обласному краєзнавчому музеї. (Фото надане музеєм.)

У Черкаському обласному краєзнавчому музе відкрили унікальну виставку народної ікони Середньої Наддніпрянщини XVIII- XIX століть.
 
 
У зібранні — півсотні хатніх ікон. Ця колекція зібрана з різних куточків Черкащини, останній раз експонувалася ще у 1991 році.
 
 
«Виставка діятиме до кінця весни та ціле літо. Тож усі охочі — і жителі області, і туристи, які приїжджатимуть на Черкащину, матимуть змогу її подивитися», — розповідає «Україні молодій» Тетяна Григоренко, заступник директора Черкаського обласного краєзнавчого музею.
 
За її словами, ці ікони свого часу малювали непрофесійні художники. Хоча, можливо, когось, і навчали такі ж самоучки. 
 
«Людина мала хист до малювання, хотіла й малювала. А в ті часи не кожен міг піти і придбати собі справжню ікону. Тож люди залюбки купували такі народні ікони і до них молилися», — пояснює пані Тетяна.
 
У зібранні хатніх ікон є Миколай, Божа матір, коронування Богородиці. Всі вони різні, є навіть такі, на яких зображені квіти. Не всі ікони були біблійні або канонічні. На багатьох iз них видно, що основою слугували фольклор i народні перекази.
 
На деяких обличчя святих, можна з упевненістю стверджувати, схожі на сусідів чи рідних автора, у тогочасному селянському вбранні.
 
Тетяна Григоренко наголошує: Черкаський обласний краєзнавчий музей видав ще й цікавий буклет про зібрання хатніх ікон.