Як і будь-яка традиційна страва, наш український борщ має безліч варіацій. Важко знайти господиню, яка не має власного секрету приготування смачного борщу.
На цих вихідних борщі вчили варити у Києві. Уже енний фестиваль цього разу проходив у рамках програми «Україна європейська». На Співочому полі на схилі Дніпра два дні поспіль із самого ранку кипіла робота — у приготуванні страв змагалися дві команди. Завдання у них було непросте — зварити по сто (!) літрів борщу. До речі, антуражем кулінарного дійства була виставка квіткових композицій. Із різних рослин майстри зуміли викласти символи європейських країн: маленьку Ейфелеву вежу, ірландський келих пива, швейцарський шматок сиру. «Пройшовшись» Європою, кожен відвідувач фестивалю повертався до сцени, де співали українські пісні, і майданчика, де чаклували над борщем.
«Є Октоберфест, є фестивалі різних національних кухонь, — каже організатор фестивалю Юрась Красюк — Я подумав: а чому б не зробити фестиваль борщу? Моя мама схвалила рішення. Так все і почалося десять років тому».
Капітан однієї з команд, яка цього разу змагалася за приготування кращого борщу, — шеф-кухар Геннадій Простаков — розкрив декілька професійних секретів: «Капусту шинкуємо молоду. А ось картопельку раджу брати стару, бо молоденька надто солодка для страви». Оригінальним інгредієнтом українського борщу від цієї команди став зелений горошок.
Цього року фестиваль вийшов особливим. Бо пригощали його відвідувачів не лише традиційним українським борщем. Поряд готувалися також величезні казани з незвичним для нас ірландським та традиційним козацьким кулішем. Малеча здебільшого залюбки смакувала полуничним борщем, який подавали з кулькою морозива. Втім, десятирічна Соня таку страву не оцінила: «Ні, мені більше подобається простий борщ, — каже дівчинка. — Гарячий та зi сметаною я люблю більше».
РЕЦЕПТ
Козацькі традиції
Щоб приготувати традиційну козацьку страву — справжній козацький куліш — у казані (не менше 8 літрів) на 10 людей, вам знадобиться: півкілограма сала з м’ясними прожилками, півтора кілограма копчених свинячих ребер, дві склянки пшона, по дві великі морквини і цибулини, великий солодкий перець, 6 картоплин, зелень та спеції. Нарізаємо сало невеликими шматочками та обсмажуємо прямо у казані. За 5 хвилин туди ж кладемо подрібнену цибулю, моркву, перець та помідори. Коли овочі підрум’яняться, заливаємо їх водою та додаємо порізані реберця, залишаємо варитися. Невеликими кубиками нарізаємо картоплю та додаємо до бульйону. За 20 хвилин кладемо до казана заздалегідь промите пшоно. Додаємо спеції та знімаємо з вогню. Уже при поданні страви можна додати до неї подрібнену зелень.