У Київському районному суді Харкова розпочалися підготовчі засідання, на яких розглядатимуть справи, порушені у квітні проти 63 «штурмовиків» ОДА. Першим у списку виявився відомий майстер спорту з фридайвінгу Спартак Головачов. Він не визнає своєї провини, запевняючи, що штурм ХОДА взагалі не входив у плани активістів. Ситуацію розгойдали наймані провокатори. Спортсмен знає їхні імена, але з метою власної безпеки назвати прізвища відмовляється. «Сьомого квітня штурмом керували певні люди, — каже він. — Це не харків’яни, а «проплачені» приїжджі. Я знаю, хто це. Можливо, саме тому мене й посадили».
Адвокат Спартака Дмитро Тихоненков просив суддів випустити його клієнта під заставу. Мовляв, той має двох дітей і приватну фірму, яка через відсутність керівника зазнає серйозних збитків. Але ці доводи на рішення не вплинули: суддя Сергій Діденко залишив Головачова в СІЗО. Того ж дня продовжили термін утримання на 60 днів ще двом підозрюваним.
Разом із звинувачувальними позовами до Київського райсуду надійшли і три цивільних від облдержадміністрації, обласної ради та Харківської академії внутрішніх справ. Вони просять відшкодувати їм збитки загальною вартістю 3 мільйони 700 тисяч гривень.
На сьогоднішній день під вартою залишається 32 затриманих активісти. До зали суду їх привозитимуть групами по 5-7 чоловік. Ще дев’ятнадцятьох помістили під домашній арешт, а тринадцятьох випустили під заставу.
А в Миколаєві прокуратура уклала «мирову угоду» відразу з двома лідерами місцевих сепаратистів в обмін на інформацію про завербованих ними добровольців. Обвинувачені відразу за трьома статтями Кримінального кодексу України, Дмитро Курганський та Костянтин Тісол отримали по п’ять років позбавлення волі умовно з випробувальним терміном у три роки. Третій підозрюваний Олександр Ковальов встиг втекти від слідства на Донбас.
38-річний Костянтин Тісол зізнався, що працював на ФСБ, як ідейний лідер, очолював мітинги і сутички в Миколаєві. Людей iз його оточення впроваджували під виглядом добровольців на блокпости при в’їзді в Миколаїв, даючи завдання сприяти проходженню російської військової техніки. Силовики на суді заявили, що, завдяки інформації, отриманій від Тісола та Курганського, їм вдалося вирахувати велику групу прихильників федералізації, що працювали в різних структурах (як громадських, так й державних) і фактично дiяли в цих відомствах на «розвал зсередини».
Занадто м’який вирок обурив представників місцевого Евромайдану, які відразу ж звинуватили міліцію в бездіяльності. Так, за словами активіста Олександра Янцена, на проросійському мітингу в Миколаєві вже бачили багато чеченців, а також людей, які займаються збором інформації. «Чи не закінчиться така «робота» кривавими річками в нашому регіоні?» — обурився він.
Проте «губернатор» Миколаївської ОДА Микола Романчук уже офіційно заявив, що дав вказівку міському управлінню міліції звернутися до суду про повну заборону «сепаратистських» мітингів у місті. А от начальник міліції Миколаївського обласного УМВС Артур Войтенко відзвітував на брифінгу про те, що криміногенна ситуація в Миколаєві на даний час контрольована. За словами Войтенка, в Миколаєві збільшилася кількість збройних нападів через те, що на руках опинилася велика кількість зброї. Тільки за останній місяць силовики вилучили з вільного обігу вдвічі більше «стволів» і «обрізів», ніж зазвичай.