На початку виборчої кампанії Україну відвідала група працівників Міжнародної гельсінської федерації з прав людини, що базується у Відні. Гельсінська правозахисна федерація консультує Організацію з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), Раду Європи й інші міжнародні організації, тож цікаво дізнатися, яке враження склалося в інспекторів про ступінь демократичності президентських виборів в Україні.
Представник МГФ Володимир Вейсман насамперед звертає увагу на медіа-сегмент і наголошує: контрольовані владою українські ЗМІ у висвітленні передвиборчої кампанії явно віддають перевагу нинішньому Прем'єр-міністру Вікторові Януковичу, ставленику Президента Кучми. «Оскільки засоби масової інформації в Україні або державні, або перебувають під впливом влади, Прем'єр Янукович — кандидат влади — перебуває у значно виграшніших умовах порівняно з представниками опозиції», — сказав Вейсман. Він також звертає увагу на такі кричущі порушення, як стеження за опозиціонерами, прослуховування телефонів, що іноді навіть призводить до порушень мобільного зв’язку, тощо. Крім того, Міжнародна гельсінська федерація з прав людини отримала звернення представників низки організацій та навчальних закладiв, котрі скаржаться на примус керівництва щодо підтримки кандидата Януковича на масових акціях, для чого застосовується тиск і залякування. МГФ констатує: як і на недавніх білоруських виборах, заводські робітники змушені всупереч своїй волі висловлювати підтримку кандидатові від влади під загрозою втрати робочих місць у випадку відмови. Керівникам багатьох регіональних адміністрацій погрожують звільненням із посад, якщо результати виборів у районі не задовольнять уряд.
Міжнародна гельсінська федерація на чолі з виконавчим директором Аароном Родесом у своєму прес-релізі від 3 серпня відзначає стурбованість численними заявами про зловживання в ході президентської виборчої кампанії в Україні, що ледь устигла початися. МГФ вимагає від уряду України: забезпечити рівний доступ усіх кандидатів до підконтрольних державі мас-медіа; повної свободи всіх кандидатів і надання можливості спілкування з виборцями для представлення своєї платформи в ході виборчої кампанії; повної заборони на використання грошей платників податків і державних ресурсів у цілому для підтримки кампанії Прем'єр-міністра й перешкоджання ходу кампаній інших кандидатів; поновити права незалежних українських організацій на спостереження за ходом виборів на всіх стадіях. У такий спосіб МГФ закликає Україну виконати вимоги Європейської конвенції про права людини й забезпечити право всіх громадян на вільні вибори та рівний доступ до інформації від усіх політичних партій і суспільних груп; а також виконати свої зобов'язання як країни, що підписала Гельсінський акт 1975 року і Копенгагенський протокол (1990), прийняті ОБСЄ.
«Голос Америки» цитує представницю ОБСЄ Урдур Гуннарсдоттір, яка заявила, що Організація з безпеки і співробітництва в Європі поділяє стурбованість Гельсінської правозахисної федерації розвитком подій в Україні. Крім іншого, ісландська діячка зазначила: «У нас викликає запитання недавно прийнятий виборчий закон, який забороняє моніторинг виборів спостерігачами від громадських організацій. Це дуже тривожний аспект. Ми маємо намір стежити за ЗМІ в Україні, за ходом виборчої кампанії, за тим, як пройдуть вибори». Уже наприкінці серпня ОБСЄ направить в Україну 600 міжнародних спостерігачів для моніторингу передвиборчої кампанії.