Хотіли конкретних прикладів застосування адмінресурсу? Отримуйте!

12.08.2004
Хотіли конкретних прикладів застосування адмінресурсу? Отримуйте!

      Важко сказати, хто б іще міг так комплексно й регулярно «моніторити» по всій Україні ситуацію з дотриманням виборчого законодавства, якби не всеукраїнська громадська організація Комітет виборців України. Репліки кандидатів, партій, блоків та інших учасників виборчого процесу сприймаються здебільшого як заангажовані, «піарні» і рідко коли бувають систематизовані в часі та масштабі всієї країни. У вічно зайнятого в такі гарячі деньки Центрвиборчкому до складання реєстрів виборчих перекосів руки не доходять, у ЦВК кивають на міліцію й суди — мовляв, хай вони цим займаються, до того ж Центральна виборча комісія по-своєму заангажована й проти «верхів» критично налаштовуватися не поспішає. А от хлопці з КВУ вважають своєю основною справою саме стеження за дотриманням учасниками «великих перегонів» законності та міжнародних стандартів демократичності виборів. При цьому КВУ вперто залишають за межами кола учасників виборчого процесу — представники «профільної» громадської організації й у нинішній виборчій кампанії не матимуть легітимних підстав працювати спостерігачами, і результати їхнього моніторингу, виходить, не мають жодної ваги, окрім як створення інформаційного резонансу серед кола посвячених. Уже на початку липня робота Комітету виборців України переросла в довготерміновий моніторинг кампанії з виборів Президента, цього тижня КВУ представив звіт про перший етап роботи, але заступник голови ЦВК Ярослав Давидович фактично знівелював усі старання, заявивши в інтерв'ю журналістам, що Комітет виборців не є суб'єктом процесу, тож його висновки на підставах виконаного моніторингу жодного значення для Центрвиборчкому не матимуть. Мовляв, до лампочки всі ці спроби об'єктивно й цілісно оцінити перебіг виборчої кампанії в центрі й регіонах. Хоча, якщо є бажання, — «на здоров'я». ЦВК, звісно, може лишатися при своїй думці, але, гадаємо, читачам і виборцям загалом буде принаймні незайве ознайомитися з результатами першого моніторингу КВУ кампанії-2004.

 

Початок: керівники тервиборчкомів були призначені «під килимом» заздалегідь?

      Реєстрація кандидатів на посаду Президента відбулася з дотриманням вимог чинного законодавства та в передбачені законом строки. Формування виборчих округів також не суперечило вимогам закону і в більшості випадків оптимізувало організацію виборчого процесу; додаткові виборчі округи були створені в сільській місцевості, для якої характерна велика кількість дрібних виборчих дільниць, а також великі відстані між населеними пунктами.

      Однак органи виконавчої влади та місцевого самоврядування не приділили достатньої уваги забезпеченню належної організації виборчого процесу. Питання з виділенням місць для розміщення передвиборчої агітації в багатьох населених пунктах так і залишається невирішеним — часто рішення про виділення таких місць або не виконується, або не прийняте взагалі. Також недбалість була проявлена у формуванні виконкомами місцевих рад списків виборців. Часто вони не були сформовані у відповідний до законодавства термін. І хоча детальний аналіз списків ще не проводився, є сигнали про їх незадовільну якість.

      Аналіз процесу висування кандидатур до тервиборчкомів дає підстави вважати, що представництво багатьох кандидатів у комісіях може бути суто формальним. На практиці кандидатури членів ТВК від частини кандидатів реально відбираються й пропонуються штабами основних кандидатів або місцевими адміністраціями.

      Характерним є той факт, що хоча територіальні комісії ще не були сформовані (цей процес закінчився лише вчора. — Ред.), Центрвиборчком у приміщенні профілакторію Державної податкової адміністрації України під Києвом провів нараду майбутніх голів, заступників та секретарів ТВК зі всіх 225 округів. Це свідчить про те, що керівний склад комісій на практиці було визначено ще до закінчення подання кандидатур до складу ТВК.

Старт адмінресурсу: незаконне втручання органів влади у виборчий процес

      Наявна в КВУ інформація свідчить, що, крім офіційних штабів та приймалень кандидата Януковича, безпосередньо кампанією займаються чиновники державних адміністрацій. Часто вони мають посади у штабах «офіційно», в більшості ж випадків відповідають за різні напрями кампанії, формально не входячи до виборчих штабів.

      Як приклад — Харківська область. Лозівський міський штаб Януковича фактично очолює начальник відділу контролю виконкому (Крамінська М. В.), в обласному штабі працює голова Харківського міського комітету у справах молоді (Кулінич О. В.), заступник начальника управління внутрішньої політики (Поліщук І. О.), Чугуївський районний штаб фактично сформовано з працівників райдержадміністрації. Спостерігачі КВУ отримали також неофіційні схеми двох «тіньових» виборчих штабів, які в основному сформовані із посадових осіб органів місцевої влади. Також представники КВУ зареєстрували випадки, коли для потреб штабів «єдиного кандидата від влади» всупереч закону забирали техніку із бюджетних установ (бібліотек тощо) або їх приміщення використовують для роботи громадських приймалень Януковича (Фрунзенський, Комінтернiвський, Лозівський, Сахновщинський, Кегичівський райони).

      Систематичним порушенням стало використання адміністративного ресурсу для організації агітаційних заходів на підтримку Януковича. Висновки моніторингу КВУ підтверджують і результати соціологічного опитування Центру Разумкова, проведеного наприкінці липня. 4 відсотки респондентів, відповідаючи на запитання «Чи примушували вас брати участь у форумах, мітингах, зборах на підтримку кандидата на пост Президента Віктора Януковича?», відповіли «так». Ці дані також збігаються з результатами моніторингу КВУ в регіональному розрізі — найбільше позитивних відповідей на вказане питання (27 відсотків) дали респонденти в Харківському регіоні, де Комітет спостерігав найвищу активність посадовців при організації масових заходів на підтримку чинного Прем'єр-міністра.

      Нагадаємо, що 12 липня в Харкові відбувся мітинг за Януковича, на який прийшло, за різними оцінками, від 40 до 100 тисяч осіб. Відповідальність за явку учасників мітингу була покладена на районні виконавчі комітети Харкова. До організацій та підприємств, навчальних закладів, у т.ч. І-ІІ рівня акредитації (педагогічний, машинобудівний коледжі) було доведено контрольні цифри явки на мітинг. Участь від підприємств (ВО ім. Шевченка, ФЕД, ВО ім. Малишева, ФТІНТ, ХФТІ, ХТЗ, Харківкомунпромвод тощо) забезпечували після оголошення квоти керівником структурного підрозділу (цеху, дільниці, відділу), начальником кадрової служби під розпис. Працівників ДНВО «Комунар» за участь у мітингу заохочували відгулами. Часто «запрошені» на мітинг були попереджені про звільнення в разі неприбуття на захід та розголошення інформації про примус з боку адміністрацій підприємств, установ.

      Трохи пізніше в харківському парку Шевченка було проведено акцію «Молодь обирає Януковича!», учасниками якої стали молоді держслужбовці, працівники комунальних підприємств, згідно з квотами, встановленими обласним управлінням у справах сім'ї та молоді. Витрати, пов'язані з відрядженням до Харкова, були компенсовані за рахунок місцевих бюджетів.

      При цьому є всі підстави звинувачувати місцеву владу у застосуванні подвійних стандартів. Так, приміром, у Запоріжжі без жодних проблем, навпаки, навіть за всілякої підтримки місцевого керівництва відбулося висунення Віктора Януковича Партією регіонів у президенти та масові заходи на підтримку цього рішення. Водночас міська влада міста Запоріжжя відмовила «Нашій Україні» в дозволі на проведення мітингу «Так — добробуту! Ні — диктатурі» під приводом небезпеки терористичних актів, а Орджонікідзевський місцевий суд ще 1 червня заборонив політичним партіям проводити масові заходи, які, як з'ясувалося в ході судового розгляду, «становлять серйозну загрозу здоров'ю запоріжців через зростання міжнародного тероризму».

      У Волинській області в т. зв. єдині дні інформування населення (щочетверга) проводиться інструктаж викладачів навчальних закладів на робочому місці стосовно того, за кого потрібно голосувати; дають завдання працівникам житлово-комунальної сфери iз збору підписів за кандидата Януковича. Державці беруть участь у нарадах і заходах, що проводяться штабом Прем'єр-міністра. Фіксуються виїзди інформаційно-пропагандистських груп у населені пункти, причому ці групи часто очолюють голови райдержадміністрацій. Подібні заходи мають місце на всій території області, а також є поширеним явищем інших регіонів України.

      Сумська обласна держадміністрація просунулася навіть у віртуальний простір, відвівши під агітацію за «єдиного» Януковича навіть офіційний інтернет-сайт ОДА. Але не інтернетом єдиним: коли 7 липня Прем'єр-міністр у статусі кандидата на пост Президента відвідав Сумщину, обласна та місцеві влади надали рознарядки до лікарень, інших бюджетних установ щодо організованого виїзду на зустріч із Януковичем. Як наслідок, приміром, у Конотопі в лікарнях прийом тривав лише до 11-ї години ранку. 1—10 липня Путивльська райдержадміністрація примушувала мешканців району проводити в кожному селі «сходки селян» або збори трудових колективів на підтримку кандидата в президенти Януковича. Сценарії зборів та графік їх проведення був розроблений заступником голови РДА зі зв'язків з політичними партіями і громадськими організаціями та доведений до сільських рад.

      На тлі загальновладного «одобрямсу» Януковичу КВУ також зафіксував випадок використання адміністративного ресурсу на користь кандидата Віктора Ющенка: 16 липня міський голова Івано-Франківська Зіновій Шкутяк та його заступники брали активну участь в організації та проведенні мітингу за участю лідера «Нашої України».

Тиск триває: використання адмінресурсу для протидії

      Приклади тиску на ЗМІ найяскравіші на Дніпропетровщині. Так, друкарня у Павлограді відмовилася друкувати донецьку опозиційну газету «Острів» під приводом відсутності технічних можливостей, хоча перший номер газети вже було віддруковано. Ця друкарня  стала 14-ю, яка відмовилася друкувати єдине опозиційне видання Донецької області.

      8 липня у приміщенні ТРК «Регіон», яка працює у місті Синельникове, працівники МВС влаштували обшук та заблокували роботу телекомпанії. Журналісти кажуть, що обшук пов'язаний з тим, що «Регіон» почав ретранслювати програми «5-го каналу».

      На початку серпня трансляції «5-го каналу» відключили у місті Дніпропетровськ. Ще раніше «5-й канал» було відімкнено з усіх кабельних мереж Донецької області.

      Тим часом керівник Кіровоградської облдержтелерадіокомпанії Омельчук С.В. довів до відома співробітників, що в програмах не повинно бути виступів і пісень у виконанні Оксани Білозір, тому що вона входить до штабу Ющенка.

      Далі — про деякі факти протидії неугодним агітаторам. У Новопсковському районі Луганщини агітаторів Олександра Мороза, мешканців обласного центру, які приїхали роздавати селянам газету «Товарищ», затримала міліція й витурила з території району у супроводі міліції. Офіційне пояснення — «сторонні у прикордонній зоні». Але в Луганській області 10 з 17 районів є прикордонними.

      13 липня другий секретар Рівненського обкому КПУ Галина Машкова повідомила, що комуністи мають проблеми з формуванням списків членів виборчих комісій від партії, оскільки на них чиниться тиск з боку влади з проханням-вимогою не погоджуватись ставати членами місцевих виборчкомів.

      Харківщина. На адресу Чугуївського міжрайонного прокурора надійшла заява мешканця села Есхар Анатолія Голуба про тиск з боку працівників правоохоронних органів та райдержадміністрації. Голуб повідомляє, що був затриманий міліцією під час розповсюдження газет «Без цензури», «Так», які пiдтримують  Віктора Ющенка. Після затримання до помешкання пана Голуба неодноразово приїздили працівники правоохоронних органів, а заступник голови РДА запропонував йому працювати на іншого кандидата. Після відмови розпочався тиск на родичів.

      А найбільш показовим і масовим прикладом застосування адміністративного тиску проти кандидата на посаду Президента стала протидія з боку державтоінспекції та інших державних органів виїзду прихильників Віктора Ющенка до Києва для участі в мітингу. Такі випадки в тій чи іншій формі були зареєстровані принаймні в половині областей України — Вінницькій, Волинській, Житомирській, Кіровоградській, Київській, Львівській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Херсонській, Хмельницькій, Чернівецькій, Черкаській. Найпоширенішими були такі методи протидії: зняття працівниками ДАІ номерних знаків з автобусів або вилучення документів у водіїв, «рекомендації» з боку посадових осіб автоперевізникам утриматися від поїздок до Києва під загрозою позбавлення ліцензії. Інколи даішники просто здійснювали довготривалі перевірки автотранспорту. Щодо конкретних випадків, то, приміром, 4 липня на виїзді з міст Кіровоград, Знам'янка, Світловодськ, Компаніївка перевіряли й затримували не тільки автобусний, а й легковий особистий транспорт. Було унеможливлене пересування сотень людей по всій області. На великій вузловій станції Знам'янка касири отримали наказ не продавати квитки організованим групам; провідники вагонів, посилаючись на те, що в поїзді їдуть представники силових структур, відмовлялися брати бажаючих доїхати до Києва.

      Херсонські автобуси, які везли прихильників Ющенка до Києва на мітинг-висування, 11 разів (!) зупиняли працівники ДАІ, перевіряючи документи та списки пасажирів. Наступного дня (5 липня) начальник Дніпровського ДАІ Херсона зняв усі номери з автобусів, які були орендовані на поїздку до столиці, конфіскувавши документи і сказавши водіям, що вони були начебто попереджені про заборону виїжджати у таких справах із міста.

      На 32-му кілометрі траси Суми—Ромни—Київ мікроавтобус із групою підтримки Ющенка з Білопілля був «підрізаний» з порушенням правил дорожнього руху автомобілем УАЗ-452 (номерний знак И18-13 СУ). Для уникнення ДТП водій мікроавтобуса був змушений зупинитися, після чого з автомобіля УАЗ вискочили молоді люди з металевими предметами в руках. Швидко оцінивши обстановку, водій мікроавтобуса встиг від'їхати з місця пригоди, після чого УАЗ продовжив погоню за мікроавтобусом і ще неодноразово обганяв його, створюючи небезпеку для пасажирів. Після того як мікроавтобус проїхав місто Ромни, його знову обігнав УАЗ-452. Через кілька кілометрів мікроавтобус наїхав на металеві шипи, які були розкидані у великій кількості на дорозі, пробив колесо й ледь не перевернувся. За інформацією, яка стала відома КВУ, УАЗ зареєстрований на ім'я Остапенка Миколи Костянтиновича, що мешкає за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, б. 53, кв. 16. Наразі інформація про будь-які дії правоохоронних органів з цього приводу відсутня.

Збір підписів: «малювальні цехи» працюють небезкоштовно

      Оскільки практично ніхто з інших кандидатів активно в липні збір підписів не проводив, то всі порушення, зафіксовані під час цього процесу, стосувалися збирачів підписів на користь Віктора Януковича (їх, нагадаємо, зібрано вже понад 5 мільйонів, принаймні про це звітує штаб кандидата від влади). Порушення стосувалися:

      а) використання службового становища та адміністративного тиску під час збору підписів: залучення працівників державних установ, бюджетної сфери (особливо медичних працівників, освітян, працівників жеків), керівників підприємств тощо;

      б) обману громадян: підписні листи за Януковича видавали за листи на підтримку інших кандидатів, уточнення списків виборців тощо;

      в) підкуп: за підпис надавали гроші, товари чи послуги;

      г) фальсифікація підписів: використання даних громадян без їхнього відома та підробка їхнix підписів.

      20 липня був задокументований факт фальшування підписів (підробка виборчих документів) у Кіровограді,  по вул. Леніна, в приміщенні коледжу. Працювала так звана «підписна карусель» з 23 осіб, які вносили дані виборців із спеціально заготовлених списків у листи за кандидата Януковича та підробляли особисті підписи громадян. Особи, які здійснили відеозапис цього процесу, підлягали переслідуванню.

      Крім того, як повідомив на прес-конференції в понеділок голова правління КВУ Ігор Попов, комітету відомі три «малювальні цехи» у Києві, де студенти заповнюють підписні аркуші, а потім продають їх кандидатам з розрахунку 1 грн. за підпис.

      Вимога підписатися в обмін на отримання пенсії чи щеплення корови (як, приміром, у Львівській області) виглядає дріб'язком на тлі інших випадків. 22 липня, за розпорядженням начальника відділу кадрів станції Ясинувата (Донецька обл.), співробітники були зобов'язані йти з паспортами до Будинку науки та творчості, де розташовано штаб Партії регіонів, для підписання за Януковича. 25 липня у Шахтарську біля магазину за підписи на користь Януковича віддячували безкоштовною горілкою або пивом; головний лікар Васильківської лікарні (Київська обл.) Пацало змушувала медперсонал збирати підписи за Януковича — підлеглим вона повідомляла, що, «хто підписався за Януковича, не має права підписуватися за інших кандидатів, а якщо хтось підпишеться, то їй стане відомо, бо списки потім здаються у ЦВК, а там є свої люди». У м. Вишневому під Києвом лікарі проявили ініціативу і запросили пенсіонерів прийти для обстеження у поліклініку з паспортами, в регiстратурі пенсіонерам пояснили, що «допуск» до обстеження — підпис за Януковича. У селі Малинівка Чугуївського району (Харківщина) проводився збір підписів мешканців начебто під зверненням щодо ремонту дороги — як потім з'ясувалося, підписи ставили на підтримку Януковича.

      Сакська організація «Нашої України» (Крим) повідомила про те, що люди, які видавали себе за представників «НУ», збирали підписи в підтримку Ющенка в той період, коли штаб кандидата ще не починав кампанії збору підписів. При цьому збирачі часом поводилися відверто по-хамськи, ображали людей, погрожували розправами тим, хто відмовлявся підписуватися.

Політичне хуліганство й неспроможність судів

      Серед проявів відверто кримінальної поведінки у виборчій кампанії, зафіксованих КВУ, варто виділити такі.

      25 липня в с. Перегонівка (Кіровоградська обл.) невідомі скоїли напад на збирача підписів за кандидата Вітренко Ніну Олійник. Забрали три заповнені підписні листи , всі агітаційні матеріали, а незаповнені підписні листи порвали й зникли на автомобілі.

      У ніч з 19 на 20 липня невідомі особи погромили херсонський обласний штаб Віктора Ющенка. Було розбито вікна, стіни офісу розмалювали фарбою та обклеїли фальшивими листівками громадської організації «Пора».

      3 серпня в Херсоні двоє невідомих молодиків підпалили автомобіль керівника обласної організації ПРП, голови фракції «Наша Україна» в Херсонській міськраді Артема Кияновського. Пожежу вдалося погасити, зловмисників спіймати не вдалося. Херсонське представництво «Нашої України» звинуватило обласні партії Регіонів та СДПУ(о) в організації цих провокацій проти прихильників Ющенка.

      16 липня близько 3-ї години ночі було здійснено хуліганський напад на приміщення, де розміщується Чернігівський обком КПУ. Невідомі розбили три шибки, спробували підпалити двері, про що повідомив перший секретар міського комітету Компартії Михайло Петрущенков.

      І ці, й інші прояви мали б розглядатися в судах. Але, зазначають експерти КВУ в своєму звіті, з початком виборчої кампанії стала актуальною проблема неготовності судових органів розглядати виборчі спори. Згідно із законодавством, переважну частину таких справ повинні розглядати суди у складі трьох осіб. На практиці не в усіх місцевих судах є така кількість суддів. Приміром, у Кіровоградській області в місцевих судах шести районів працює один-двоє суддів, тобто тут немає фізичної можливості забезпечити розгляд справ щодо виборчих ексцесів і суперечок.

 

Матеріал підготовлено у рамках проекту «Організації громадянського суспільства на шляху до відкритості інформації: спільна стратегія».

 

ВИСНОВКИ

За підсумками моніторингу КВУ констатує:

      1. Перший місяць виборчої кампанії був затьмарений масовими фактами незаконного втручання органів влади у виборчий процес, що мало наслідком порушення принципу рівності суб'єктів виборчого процесу.

      2. У липні найбільш розповсюдженими були порушення під час збору підписів на користь кандидата Януковича, що супроводжувалися: а) використанням службового становища та адміністративним тиском на виборців; б) різними формами обману або підкупу громадян; в) фальсифікацією підписних листів. Інші кандидати збір підписів майже не проводили.

      3. Органи місцевої влади станом на липень не приділяють достатньої уваги належній організації виборчого процесу у відповідності до законодавства. Насамперед це стосується формування списків виборців, обладнання приміщень для комісій та місць для розміщення агітації.

      4. Особливістю агітаційної кампанії у липні стали непоодинокі випадки розпалювання міжнаціональної ворожнечі (КВУ у звіті називає приклади з акціями УНА Едуарда Коваленка та резонанс від виступу народного депутата Олега Тягнибока, що спричинив масову піар-кампанію з цього приводу в ЗМІ). Занепокоєння КВУ викликає вибірковий підхід компетентних органів щодо реагування на подібні випадки.

      5. ЗМІ не забезпечують об'єктивного висвітлення виборчої кампанії. Інформування виборців у більшості електронних ЗМІ відзначається упередженістю і тенденційністю.

За результатами моніторингу КВУ рекомендує:

      1. Виборцям, права яких порушуються під час виборчої кампанії, звертатися до юридичних служб кандидатів, громадських організацій з проханням допомогти в оформленні скарг та заяв щодо утисків їхнix прав; поширювати подібну інформацію у ЗМІ.

      2. Штабу Віктора Януковича відслідковувати всі факти незаконного збору підписів на його підтримку та відмовитися від передачі подібних підписних листів до ЦВК, а також ініціювати притягнення до відповідальності порушників законодавства.

      3. Правоохоронним органам ретельно розслідувати всі факти правопорушень під час виборчої кампанії та притягнути винуватців до відповідальності. Особливо це стосується фактів розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

      4. Доукомплектувати районні суди в тих випадках, коли кількість суддів y них менше трьох, для того щоб вони могли розглядати виборчі спори.

      5. Засобам масової інформації відповідальніше ставитися до повідомлень, що стосуються перебігу виборів, особливо якщо вони містять критику кандидатів або інформацію про порушення, утримуватися від розповсюдження наклепницької та неправдивої інформації. Також слід приділяти більше уваги роз'яснювальним та просвітницьким матеріалам.

      6. Органам місцевої влади переглянути списки виборців, уточнити їх, використовуючи бази даних податкової адміністрації, МВС, додаткових списків минулих виборів.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>