Ви кажете Їй: «Серденько моє...». Серце, кохана, люба... Вона — «ваше все», і навіть більше, бо ж любов переповнює. Переповнює (ви тільки вслухайтесь уважно в саме слово) — це значить більша за об’єм вашого «я», вашого індивідуального всесвіту. Ви готові Їй віддати все — життя, кар’єру, квартиру, е–е–ех! — все бери, не шкода, тільки люби мене, люби! Ви готові віддати Їй своє серце. Справді? А знаєте, скільки коштує серце? Отож бо. Тому почніть iз тістечка. І хай вам ніколи не доведеться дарувати коханій серце в самому буквальному значенні.
Серце як серце. 100—200 тис. гривень
У Національному інституті серцево–судинної хірургії ім. Амосова кажуть, що проведення операцій на серці для всіх пацієнтів у них безкоштовне, оскільки інститут та інші державні центри, які компетентні у проведенні такого роду хірургічних втручань, фінансуються з держбюджету. Щоправда, кількість квот на лікування і операції обмежена. Черга на пересадку серця величезна. Тому сподіватися на безкоштовне лікування, а тим паче трансплантацію серця кожному українцю, який цього потребує, наразі неможливо...
Бюджет бюджетом, а більшості хворих усе ж доводиться платити з власної кишені. У МОЗ заявляють, що операція на серці в Україні коштує від 30 до 80 тисяч гривень, найбільша частина цих витрат іде саме на імплантати. Дізнатися точні прейскуранти не так то й просто. Наочно демонструє, в скільки обійдеться хворому повний курс лікування, зокрема, ТОВ «Клініка нових технологій», що функціонує на базі згаданого Інституту ім. Амосова. Прейскурант вражає: вартість послуг може спричинити серцевий напад і в здорової людини. Найпростіше обстеження — електрокардіографія серця — 110 гривень. Далі — дорожче. Імплантація електрокардіостимулятора — більше 20 тисяч гривень, стентування вінцевих артерій — понад 70 тисяч. Операції різного рівня складності і протезування окремих частин серця обійдуться хворому в середньому від 40 до 70 тисяч гривень.
Ціна «української» трансплантації — понад 100 тисяч гривень. І курс реабілітації — ще плюс 40—50 тисяч. Однак, зауважують фахівці, не так складно знайти гроші, медикаменти і обладнання. Проте в Україні немає банку органів, тому складніше інше — дочекатися донора. І поки одні приходять до тями і опробовують свої нові серця, інші свого серця можуть і не дочекатися. Ніколи. Понад 60 — такий відсоток смертності в Україні від серцево–судинних хвороб.
Серце як пісня. 500 гривень
Шлягер 30–х років у виконанні одесита Леоніда Утьосова «Сердце, тебе не хочется покоя» тепер із впевненістю можна назвати народним фольклором, адже кожен меломан знає текст пісні, а фільм «Веселі хлоп’ята», у якому вперше вона пролунала, є класикою радянської комедії. Всенародна популярність не завжди тотожна поняттю безцінність. Скільки ж коштувало «Серце» 70 років тому і скільки тепер?
У 1930–х роках «Веселі хлоп’ята» став першим у СРСР мюзиклом. Пісні для фільму Утьосову не подобались, і навіть коли сцени з його виконанням уже були відзняті, шансоньє пішов на авантюру. В автобіографії «Дякую, серце» співак згадує: «...таємно від усіх я зустрівся зі своїм другом, поетом Василем Лебедєвим–Кумачем, попросив його написати інші вірші і заплатив йому свої гроші. Згодом на студії від пісень «Серце» і «Марш веселих хлоп’ят» усі були у захваті: — Хто, хто це написав?!». Перезнімати сцени з піснями було неможливо, адже довелося б повертатись на зйомку у Гагри. Але «Серце» настільки полюбилось режисерові Григорiю Александрову, що той просто наклав на відзняті кадри іншу звукову доріжку. Уважний глядач може помітити, що артикуляція Утьосова у фільмі не збiгається з піснею, яка звучить.
І хоч тепер народний шлягер «Серце» переспівали незліченну кількість разів, та оригінальне й автентичне «Серце» 30–х років у виконанні Утьосова незрівнянно дорожче як вуху слухача, так і в грошовому еквіваленті. В одеському Музеї звуку запевняють, що таку платівку зараз знайти дуже важко, та й через довгий час зберiгання вона буде не найкращої якості. «Найдорожча платівка з цією піснею — це патефонна платівка 1930–х, де записана одна ця пісня. Зрозуміло, що таку зараз можна знайти лише у приватних колекціонерів. Ціна її може становити близько 500 грн.».
Проте світова слава, що її ще за життя зазнав співак, робить будь–який доробок одеського виконавця ціннішим за 500 грн. Наприклад, на американському он–лайн аукціоні Ebay найдорожчий лот із прізвищем Утьосова коштує $2 000. Ідеться про оригінальний намальований постер до фільму «Веселі хлоп’ята» датований роком виходу стрічки на екран — 1934. Та чи не найяскравіший приклад світової слави «Серця» не вимірюється у грошовому еквіваленті — в Іспанії цей романс було визнано найвідомішою неіспаномовною мелодією, під яку танцюють аргентинське танго в усьому світі.
Серце як солодощі. Від 100 грн.
Тривіально, зате безпомилково. Торт чи тістечко у формі серця порадує кожного, тим більше й з’їсти його можна разом із другом. До дня Валентина у багатьох магазинах та кондитерських традиційні круглі торти «перетворюються» на «сердечні». Але можна замовити й за власною забаганкою, вибравши серед кремових, горіхових, желейних та яких–душі–заманеться начинок ту, яка сподобається вашій обраниці. Наприклад, кілограмовий торт–серце від столичної ТМ «Нивки» коштуватиме від 150 гривень. В інтернеті зараз — десятки адрес, за якими вам спечуть торт на замовлення ще дешевше — від 100 грн за кілограм. Обіцяють, що це буде, так би мовити, hand made, тобто тортик зроблять винятково за вашою рецептурою. А якщо кохана не їсть багато солодкого — купіть печиво у формі серця: 7 гривень за штуку.
А «Львівська майстерня шоколаду» пропонує не торти, а цукерки–серця. Доступно і школяреві — 5 гривень за штуку.
Серце як кулька. 25 копійок
Найдешевше серце — надувне. Може лопнути, скажете. Але як не лопне — то прослужить довше, ніж торт! Кульки у формі сердець різних кольорів коштують у пішохідних переходах по 25 копійок. Купив десяток, надув — і даруй барвисте свято! А якщо взяти сотню, то можна і злетіти над землею. Фантастика!
Серце як прикраса. 400—1500 грн.
Прикраси у формі сердечка — чи не найбільш запитаний у ці дні подарунок для тих, у кого криза не з’їла гроші. Всесвітньо відомий бренд Swarovski цьогоріч до «валентинових днів» розробив неймовірну колекцію. «Серця представлені в нас у різних типах: від класичних до найвигадливіших прикрас. Бестселером нинішньої пори є серця насиченого блакитного та пурпурового відтінків, які називаються «Океани». Цікавою є і нова прикраса — серце у формі яблука», — розповідає бренд–менеджер одного зі столичних бутиків Swarovski Ірина Лачугіна. Та хітом продажу, за її словами, стали ведмедики, птахи, лебеді з серії The LovLots, кожен з яких тримає червоні мініатюрні серця. Утім за це задоволення закоханому доведеться викласти від 1300 до 1500 гривень. Найдешевші тут «серця» — це брелоки — від 400 до 800 гривень.