Чорниця багата пектинами, що допомагає виводити з організму все шкідливе, а завдяки так званим дубильним речовинам вона ефективно долає розлади шлунка, допомагає в лікуванні гепатиту і гастриту з пониженою кислотністю, каже медик за освітою і добра господиня Тетяна Ксензук. А ще чорниця — чудовий засіб дезінфекції організму, бо містить таніни, ефірні олії і кислоти, які запобігають розмноженню в організмі бактерій і грибків. Але найкорисніша вона для очей, її екстракт використовують у медицині для лікування сітківки ока, кон’юнктивітів. А ще весь набір корисних елементів чорниці — залізо, мідь, сірка, фосфор, марганець, калій, хром, селен, цинк, каротин (вітамін А), вітаміни групи В, вітамін С і РР, пектини, дубильні речовини і ефірні масла — поліпшують пам’ять, сприяють роботі серця, нормалізують гормональний баланс, особливо у жінок. Пані Тетяна радить у період чорничного сезону щодня з’їдати по склянці свіжих ягід.
І взимку найкорисніші чорниці, які максимально зберігають свої корисні елементи. Тетяна Ксензук iз Житомира робить своїй родині такі припаси.
Чорниці сушені. Немиті ягоди перебирає і розкладає на деко з лудженою сіткою. Сушить у духовці при відкритих дверцятах спочатку при температурі 40 градусів, потім — при 50—60 градусах. Можна сушити ягоди і на відкритому повітрі, прикривши марлею, або в спеціальних сушарках. Сушені чорниці треба зберiгати у лляних мішечках у сухому місці.
Чорниця, перетерта з цукром. Подрібнити свіжу ягоду з цукром у співвідношенні 1х1. Розлити суміш у сухі стерильні банки, герметично закрити і зберігати в холодильнику.
Чорниця ціла. Пересипати цілу помиту і попередньо обсушену ягоду цукром (1,2 кг цукру на 1 кг чорниць) і зберігати в скляних банках герметично закритими в холодному місці. Ще чорниці можна просто заморозити.
Тетяна ВИШКО