«По сир і вино — до Львова!» — віднині таким гаслом можуть послуговуватися львів’яни та гості столиці Галичини принаймні раз на рік. Бо тут у минулі вихідні пройшов другий однойменний фестиваль, але, як заявляють організатори, не останній. Аби здивувати відвідувачів, цього разу на святі зібрали безліч смаколиків із сиру та різноманітні вина. На подвір’ї біля палацу Потоцьких, серед сіна та діжок, можна було поласувати сирними дерунами, сирним фондю чи вишневим глінтвейном.
Були на святі й такі екзоти, як італійські «грана падано» чи «пармеджано». «Я впевнений, що такi сири у круглих головках, кожна по 40 кг ваги, мало хто бачив, — говорить організатор свята Андрій Сидор. — Коли їх привезли, ми самі дуже здивувались. Ці сири найдорожчі на святі — у межах 400 гривень за кіло–грам. Проте, щоб усі відвідувачі змогли скуштувати різні сири, тут продавали і звичайні заводські марки вітчизняних виробників».
Напевно, найоригінальніший товар привіз зі своєї ферми бельгієць Вільгельм Бернард, який нині проживає на Львівщині. Його сири з козячого молока користувалися особливою популярністю. «Найголовніше — це козяче молоко, яке ми беремо на своїй фермі, — розповідає пані Марія, дружина фермера. — Молоко ми не пастеризуємо, а лише трошки нагріваємо до 27 градусів, потім додаємо 3–відсотковий екстракт козячого шлуночка. Далі воно згущується протягом доби, потім масу викладаємо у форми і чекаємо, поки стече сироватка. Ще сир обов’язково обкачуємо у попелі, який нам привозять iз Франції: зола забирає з продукту зайву кислоту, і вiн стає дуже ніжним. І все — далі на зберігання. Виготовлені за однією технологією сири, якщо їх витримувати впродовж різного часу, різняться між собою. Якщо сир після витримки занурюємо у спеціальні маринади, скажімо, спочатку в оливкову олію, а потім у трав’яну суміш — також отримуємо новий сорт».
Безплатним «сиром» для всіх гостей свята став велетенський сирник, який спекли за стародавнім львівським рецептом. На 120–кілограмовий смаколик кондитери витратили 80 кілограмів сиру, 800 яєць та 20 кілограмів масла. Проте на фестивалі сиру і вина можна було не лише попоїсти, а й послухати гарну музику та дізнатися кілька особливих рецептів від вітчизняних зірок. До прикладу, Тарас Чубай, лідер гурту «Плач Єремії», навчив усіх охочих смажити стейки.