Національний суд у Мадриді повідомив, що відповідальний суддя в Іспанії Ісмаель Морено висунув звинувачення проти колишнього американця українського походження Івана Дем’янюка у співучасті в геноциді та злочині проти людяності у німецьких нацистських таборах смерті впродовж Другої світової війни. Нагадаємо, процес проти Івана Дем’янюка вже понад рік триває у німецькому Мюнхені. Німці судять його за нібито роботу нацистським наглядачем у таборі смерті Собібор. Іспанці ж хочуть судити українця за вбивство 60 іспанських полонених у концтаборі Флоссенбург — там Дем’янюк нібито працював наглядачем. Як повідомляє «Німецька хвиля», іспанський суд також видав загальноєвропейський ордер на арешт Дем’янюка та його екстрадицію до Іспанії. Та поки свою розправу не закінчили німці, ордер не діє.
Нагадаємо, Іван Дем’янюк народився 1920 року в Україні на Вінниччині, пережив Голодомор. У 1940 році був призваний до Радянської армії, де служив і воював в артилерії, аж поки в травні 1942 року не отримав поранення в стегно на сході Криму і потрапив у німецький полон. Після війни емігрував до США.
Поневіряння Дем’янюка продовжилися 1986 року, коли його видали до Ізраїлю, де спочатку засудили до смерті, та у 1993 році повністю виправдали, оскільки докумети — докази у справі — виявилися сфабрикованими радянським КДБ. 2001 року, вже у США, справу знову відкрили. Американський суд переконали в тому, що під час війни Дем’янюк служив охоронцем у різних концентраційних таборах. Зокрема, в таборах смерті Собібор і Майданек, у концтаборі Флоссенбург та вишкільному таборі для військовополонених Травники. Після майже десятирічної тяганини 2009 року американці видали важко хворого Івана Дем’янюка до Німеччини. Прокуратура міста Мюнхен звинувачує 90–річного українця у співучасті в убивстві близько 29 тисяч євреїв у концентраційному таборі Собібор.
Тим часом Центр Симона Візенталя, міжнародна єврейська організація, яка спеціалізується у «полюванні на нацистських злочинців», за процес проти Дем’янюка підвищує Німеччину у своєму рейтингу країн, які переслідують «злочинців», на яких вказує цей центр. Німеччина стала другою після США країною, яку удостоїли оцінки «А» — за те, що перед німецькими судами постали ймовірний нацистський злочинець номер один, за версією центру Візенталя, Іван Дем’янюк, та номер шість — Гайнріх Бьоре.