Схоже, цьогорічне літо, крім статусу «найтепліше за останні десятиріччя», отримає ще й звання «найдощовитішого». Через рясні дощі страждає чи не вся Україна. Минулої ночі через негоду без світла залишилося близько двох сотень населених пунктів. Затоплені будинки, підтоплені двори та присадибні ділянки, зруйновані мости... І це ще не кінець. За прогнозами синоптиків, до кінця тижня дощі не припиняться. «1—2 липня на південному сході та в центрі — сильний дощ, шквальний вітер, — розповіла «УМ» начальник відділу метеопрогнозів Укргідрометцентру Людмила Савченко. — Третього липня слід очікувати короткочасних дощів по всій Україні». Що ж до температури, то вона залишатиметься високою — 23—29 градусів тепла вдень.
Не припиняється негода у Криму. Так, учора кримське управління МНС укотре за останні дні оголосило штормове попередження. Через сильні дощі, зливи, грози та шквальний вітер швидкістю до 15—20 метрів за секунду рятувальники просили людей не купатися та не використовувати електроприлади і телефонний зв’язок.
Складною залишається ситуація на Буковині. Через негоду обмежили рух транспорту через українсько–румунський кордон, у пункті пропуску Порубне — у зв’язку з підняттям рівня води існує загроза руйнування мосту через прикордонну річку Сірет. У Чернівцях через зсув землі, що посилився цієї ночі на вулиці Барбюса, пошкоджено магістральний газогін. Аби не допустити витоку газу, було призупинено газопостачання одного з мікрорайонів міста. Пошкоджений газопровід обіцяють відновити через два–три дні, перепідключивши цей мікрорайон до іншої газової труби. Також унаслідок земельних зсувів утворилися тріщини в житловому будинку та барі на вулиці Білоруській. Рятувальники були змушені відселити мешканців шести будинків.
Тим часом продовжує прибувати вода в річці Дунай на Одещині, повідомляють у Головному управлінні МНС в Одеській області. Станом на вчорашній день рівень води в річці в районі міста Рені сягнув 560 сантиметрів (критичний — 514 см), у районі міста Ізмаїл — 381 сантиметр (критичний — 370 см), а біля Вилково — 166 сантиметрів (критичний — 155 см). Тривають роботи з укріплення гідрозахисних споруд, щоб зупинити можливий прорив дамби біля міста Рені. n
ЦИФРИ
Перший віце–прем’єр Андрій Клюєв учора спеціально прибув на засідання уряду з Чернівецької області — щоб «вибити» кошти з державного бюджету та відзвітувати про масштаби лиха. І одразу після наради міністрів знову відбув на Буковину. Клюєв навів статистику, згідно з якою:
7 із 11 районів Чернівецької області постраждали від стихійного лиха
2,5 тис. мешканців евакуювали з їхніх помешкань
11 тисяч населених пунктів підтоплено
12 тисяч кілометрів доріг розмито
2 «нульові» (смертельні) випадки зафіксовано в краї
963 людини врятували бійці МНС
(«Один голова сільради півночі сидів на дереві: рятував людей, а сам залишився. Ми з ним розмовляли: бойовий такий мужик», — сказав перший віце–прем’єр)
40 млн. гривень бюджетних коштів витратять на подолання наслідків стихії
10 млн. гривень заплатять «Нафтогаз України», «Укразалізниця» та інші великі державні структури
1000 гривень «кишенькових» грошей на руки отримає кожен евакуйований буковинець
3 літри питної води — добова норма підвезення води у постраждалі регіони
2—3 дні треба для відновлення залізничного сполучення з Румунією.
(«Нині пасажирів потягів підвозять автобусами через кордон, і там вони пересідають в інший потяг: прикордонники та митники попереджені», — пояснив Клюєв).