Міністр освіти і науки з кожним днем усе більше налаштовує студентів проти себе. Головний освітянин країни днями прийняв чергові скандальні рішення, таким чином поставивши з ніг на голову всіх керівників вузів та самих студентів. Дмитро Табачник підписав наказ, згідно з яким усі вузи України отримали право набирати і навчати іноземних студентів іноземними мовами, якщо це дозволяють можливості вузу. Відтак, Табачник зробив неймовірну «мовну» послугу студентам із Росії або ж просто російськомовним студентам в Україні. «Коли ми ввели навчання у вузах тільки українською мовою, у нас почався величезний відтік студентів із арабських і азіатських країн. Почали втрачати, в першу чергу, держава і вузи» — сказав він.
Одним із аргументів пана Табачника на користь російської мови в українських університетах є спад чисельності абітурієнтів, які приїжджають до нас навчатися з Росії. За даними міністра, щорічно в українські вузи вступали «за контрактом» до 5 тисяч абітурієнтів із Росії, а 1 вересня 2009 року цей показник скоротився майже на чверть — до 3 тисяч 840 осіб. Міністр заявив, що кількість іноземних студентів в Україні має досягти 50 тисяч (станом на лютий 2010 року в Україні навчалося понад 44 тисячі студентів–іноземців).
Не схильні драматизувати ситуацію, що цілком зрозуміло, і підлеглі міністра. «Студенти з інших країн обов’язково вивчатимуть українську. Водночас вартість навчання іноземними мовами, в тому числі й російською, буде вищою за номінальну», — запевнив «УМ» директор Департаменту вищої освіти МОН Ярослав Болюбаш. При цьому чиновник особливу роль відводить саме російській мові, бо «так склалося історично».
«Ми виступаємо проти подібної ініціативи. Звісно, є окремі кафедри, зокрема зарубіжної літератури, де предмети доцільніше читати іноземними мовами, але то не є лише російська, а й англійська, німецька, французька», — сказала «УМ» викладач Києво–Могилянської академії, кандидат філологічних наук Катерина Симонова. Водночас у Могилянці вважають абсолютно недоцільним формувати окремі «мовні» потоки студентів, як би це не пояснювали міністерські чиновники.
Тим більше запас «реформ» у МОН при нинішньому його керівництві, здається, не вичерпний. Головний «освітянин» країни також хоче повернути у школи російську літературу. На думку Дмитра Табачника, злиття курсів зарубіжної і російської литератур було штучним і жодним чином не відповідає потребам покращення якості освіти в середній школі. «Я хочу сказати, що перенесення російської літератури у курс зарубіжної літератури, на мою думку, — спотворення, яке абсолютно не відповідає якості освіти, тому що Україна є разом із Росією співавтором і співвласницею величезної української російськомовної культури», — наголосив міністр.
На його думку, можливість рівноцінно володіти українською і російською мовами «долею подаровано українському народу», і тому варто говорити не про обмеження, а про розширення мовного горизонту українців.