Президент Бразилії Луїс Ігнасіо Лула да Сильва побув у Києві заледве більше доби: він провів ґрунтовні переговори з Президентом Віктором Ющенком, Прем’єр–міністром Юлією Тимошенко, відвідав українсько–бразильський бізнес–форум і натомість планованого Дніпропетровська вчора надвечір відправився до Німеччини. Таку зміну в графіку перебування на офіційному рівні не пояснила жодна зі сторін.
До Дніпропетровська, на зустріч з фахівцями конструкторського бюро «Південне» та виробничого об’єднання «Південмаш», де виготовляють ракети–носії, замість пана да Сильви полетів міністр оборони. Це одна з найперспективніших точок українсько–бразильської співпраці. Адже у другому півріччі 2010–го бінаціональна компанія «Алкантара Циклон Спейс», створена урядами України та Бразилії, планує провести перший запуск ракети «Циклон–4» дніпропетровського виробництва, яка виведе на орбіту бразильський геостаціонарний супутник. Бразильці планують неподалік міста Алкантара завершити будівництво пускової бази супутників, щоб у майбутньому надавати такі послуги іншим країнам світу. Зароблятимуть на цьому порівну Україна та Бразилія. А щодо запущеного за допомогою «Циклона» супутника, то він займатиметься метеодослідженнями, надаватиме послуги у сфері зв’язку.
Проект «Алкантара» — найперспективніший із тих, що Україна розпочинає в цій, перспективній із точки зору економічного ривка, країні. Найдорожчий, але не єдиний. Україна, на думку фахівців, може збільшити товарообіг із Бразилією, який підкосила економічна криза (за дев’ять місяців нинішнього року він упав до 265,5 млн. доларів, тоді як у 2008–му становив майже мільярд), за рахунок поставок продукції машинобудування, сільськогосподарської продукції, ліків, насамперед — інсуліну. Видання «Український тиждень», спираючись на думку експертів, називає ще один вигідний напрям співробітництва — спільне виробництво біопального. Річ у тім, що Бразилія вже майже три десятиліття реалізує програму з переведення автомобілів на економний вид «зеленого бензину», виготовленого на базі етанолу з цукрової тростини. Словом, «планів громаддя» настільки спокусливе й обнадійливе, що вчора президенти України та Бразилії у Спільній декларації зафіксували, що економічні взаємини двох держав виведено на рівень стратегічного партнерства.
І хоч Бразилія для пересічного українця є державою з рубрики «Далечінь», однак візит приніс кілька приємних новин. Наприклад, Бразилія заявила про часткове скасування віз для громадян України. Цей намір зафіксовано в спільному протоколі, підписаному вчора на рівні урядів.
НЮАНСИ
Луїс Ігнасіо Лула да Сильва є впливовим президентом у Південній Америці. Він удруге обіймає найвищий пост у державі (на другий президентський термін його переобрали у 2006 році). Це при тому, що пан Сильва закінчив лише чотири класи школи, пише погано і з помилками. Зате «проФФесорських» дипломів не скуповував!
А ТИМ ЧАСОМ
Поспішаючи зустріти президента, не вбивайте пішоходів
Першого грудня, поспішаючи в аеропорт «Бориспіль» зустріти президента Лулу да Сильву, віце–консул Бразилії на смерть збив українця. Як повідомила газета «Сєгодня», аварія сталася на швидкісній трасі «Київ—Бориспіль», де швидкість руху обмежена 130 км за годину, після 16–ї години. Авто дипломата рухалося у четвертому ряду. Трасу перебігав 43–річний інспектор Департаменту з виконання покарань (підземні пішохідні переходи розташовані за кілометри один від одного, отож люди, часто ризикуючи життям, кидаються напереріз автомобілям). За даними ДАІ, швидкість авто віце–консула встановлює нині спеціальна експертиза, але попередня версія слідчих — винен пішохід. У будь–якому разі на призвідника ДТП розповсюджується дипломатичний імунітет. Як правило, в подібних випадках дипломатів переводять в іншу країну і вони не підлягають покаранню.