На вівторковій сесії Львівської облради депутати вирішили «розібратися» із польськими «нелегальними пам’ятниками» на території області. Позиція галицьких обранців зумовлена ситуацією з вшануванням поховань Української Повстаноської армії у Польщі. Адже досі не вщухає польськоукраїнська «війна» з приводу сплюндрованого ще навесні меморіалу воїнам УПА на горі Хрещатій у сусідньому Підкарпатському воєводстві. Польська сторона в особі головного диригента «цвинтарної пам’яті» Анджея Пшевозніка навідріз відмовляється відновлювати лісовий меморіал, наполягаючи, що він незаконний. Відтак львівські депутати дійшли висновку, що слід діяти симетрично: ви нам не дозволяєте в себе ставити меморіальні «самобуди», то й ми вам цього не дозволимо.
Депутати наголосили, що зазвичай пам’ятні знаки на місцях військових поховань у Львівській області поляки монтують без відповідного погодження з органами місцевої влади. Та й написи на них роблять самовільно. Заступник «губернатора» Ігор Держко доповів депутатам, що чимало пам’ятників мілітарного характеру, насамперед загиблим у час війни полякам, на Львівщині встановлено незаконно, отож «їх потрібно привести у відповідність або демонтувати». А як зазначив Остап Козак, депутатбютівець, один з ініціаторів розгляду питання, «ми не проти того, щоби встановлювали пам’ятні знаки та впорядковували поховання, але коли ми хочемо зробити аналогічні кроки, наприклад, на території Польщі, то постійно наштовхуємося на різноманітні бюрократичні перепони». Пан Козак уточнив, що є неподобством, коли на похованнях польських вояків у Львові зустрічається напис «на кресах всходніх», а встановлення пам’ятного знаку загиблим полякам на вулиці Підголоско взагалі проводилось без погодження, а значить є незаконним.
Отже, облрада створила відповідну депутатську комісію, котра й має дослідити «цвинтарне питання». Поява цієї комісії є радше «жовтою карткою» для польської сторони, вимогою толерантного ставлення до історичної пам’яті українців. «Пам’ятників з обох сторін кордону безліч, — каже відомий львівський історик Андрій Павлишин, — і просто неприпустимо, якщо ситуація вийде зпід контролю здорового глузду, і радикальні середовища з обох кордонів почнуть роздряпувати меморіальні виразки, чи, не приведи Господи, озброяться кувалдами і почнуть збивати неправильні таблички». У будьякому разі, за інформацією Львівської облдержадміністрації, в області налічується 11 польських меморіальних комплексів, 165 братських могил, 37 індивідуальних могил та 30 пам’ятників, пов’язаних з військовою тематикою.