Страховий стаж і зарплата для заслуженого відпочинку

26.03.2004

      У редакційній пошті «УМ» — величезна кількість листів від читачів, що цікавляться практичними аспектами пенсійної реформи. Сьогодні ми відповідаємо на найбільш поширені запитання: як враховуватиметься трудовий стаж і зарплата для нарахування пенсії за Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

I. Періоди, що враховуються до страхового стажу для обчислення розміру пенсії

      — Трудовий стаж людини, набутий нею до 1 січня 2004 року.

      — Періоди роботи після 1 січня 2004 року, в які сплачувалися внески до Пенсійного фонду України в розмірі, не меншому від того, що сплачується із мінімальної зарплати.

      — Час догляду за дітьми до досягнення ними 3-річного віку.

      — Час догляду за дитиною-інвалідом, інвалідом I групи, за престарілим, який потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку. Щоправда, за однієї умови — якщо працездатні особи, які здійснюють догляд, отримують допомогу або компенсацію відповідно до чинного законодавства.

      — Час професійної підготовки, перепідготовки, або підвищення кваліфікації з відривом від виробництва за направленням підприємства або організації (якщо вони отримують стипендію, але їхня зарплата не зберігається).

      — Час від дня визнання особи інвалідом до дня досягнення нею пенсійного віку (відповідний страховий стаж використовується для обчислення розміру пенсії за віком інваліда).

      — Час від дня смерті годувальника до дня, коли він досягнув би пенсійного віку (страховий стаж для обчислення розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника).

      — Час проходження строкової військової служби у Збройних силах України, Службі безпеки України, а також в органах МВС України.

      — Період отримання допомоги з безробіття.

* * *

      Отож  якийсь громадянин Н. працює, одержує зарплату, відпускні, премії тощо. З усіх цих виплат сплачуються внески до Пенсійного фонду. Відомості про одержані громадянином кошти і сплачені внески фіксуються в системі персоніфікованого обліку — помісячно. А страховий стаж обчислюється саме за даними цього обліку — в місяцях. Неповний місяць роботи може бути зарахований до стажу як повний, якщо сума сплачених за цей місяць внесків є не меншою, ніж сума страхового внеску, обчисленого з мінімальної заробітної плати (мінімальний страховий внесок). Зауважимо, що сьогодні мінімальна зарплата 205 гривень. До фонду необхідно сплачувати 32 відсотки від неї, тобто 65,6 гривнi. Ця сума на сьогодні і є мінімальним страховим внеском.

      Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою за мінімальну, цей період може зараховуватися до страхового стажу лише тоді, якщо особа або її роботодавець доплатить «недоїмку». Наприклад, громадянка К. працювала реалізатором на ринку і одержувала офіційно 70 гривень на місяць, тобто втричі менше за мінімальну зарплату. Отож до Пенсійного фонду від неї надходило не 65,6 грн., а приблизно 22 гривні на місяць. Аби час роботи реалізатором не пропав для майбутньої пенсії, громадянка повинна доплатити у фонд як мінімум ще 43 гривні за кожен відпрацьований місяць.

      Якщо така доплата не була здійснена, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою ТП = Св:В, де

      ТП — тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях.

      Св — сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць.

      В — мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.

      Періоди, які припадають на догляд за дітьми, інвалідами й престарілими, на час строкової військової служби, враховуються як періоди, за які сплачено страхові внески у повному обсязі.

      Зауважимо, що періоди трудової діяльності в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостях колишнього СРСР до 1 січня 1991 року зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1.01.91 року.

II. Як обраховується коефіцієнт страхового стажу?

      Поки в Україні не запрацювала накопичувальна система, величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює одному відсотку. Коефіцієнт страхового стажу визначається за формулою:

Кс =( См х Вс )/ (100% х 12), де:

      См — сума місяців страхового стажу;

      Вс — визначена Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

      Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів трудової діяльності до 1.01.04 не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 — 0,85.

III. Періоди, за які береться заробітна плата для обчислення розміру пенсії

      За новим законом, враховується зарплата за будь-які (на вибір особи, що оформлює пенсію) 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв (на підставі документів про нараховану заробітну плату), та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року (коли дані про зарплату та сплачені кошти до Пенсійного фонду почали фіксуватися в системі персоніфікованого обліку).

IV. Виплати, що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії

      — Суми виплат, отриманих особою після 1.01.04, з яких були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески. (Сьогодні це 2 660 гривень. Тобто, якщо громадянин С. одержує 4 тисячі гривень на місяць, внесками до Пенсійного фонду «обкладається» лише 2 660 гривень з цієї суми).

      — Виплати, отримуванi застрахованою особою до 1.01.04 у межах сум, на які до прийняття Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

      Зауважимо, що з 1 січня 2004 року для обчислення пенсії враховується заробітна плата в розмірі, що не перевищує 7 середніх заробітних плат, але не менше, ніж діюча нині максимальна величина заробітку, з якої сплачувалися страхові внески до соціальних фондів (2 660 гривень). А за періоди до 1 січня 2004 року для обчислення пенсії буде враховуватися заробіток у сумі, що не перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання заробітку.

      Нагадаємо, що до 1 січня 1992 року органи статистики не визначали розмір середньої заробітної плати за місяць. А тому, якщо особа подає для обчислення пенсії дані про зарплату до 1.01.92, при визначенні коефіцієнта заробітної плати середня зарплата за рік вважається середньою за місяць.

V. Обчислення заробітної плати для підприємців-фізичних осіб, які обрали спрощену систему оподаткування

      Заробітна плата для підприємців, що сплачували фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок або придбали спеціальний торговий патент, та для членів їхніх сімей, що беруть участь у сімейній справі, визначається за формулою:

 З = (П х  4) / Т, де:

      З — сума заробітної плати, за якої фактично сплачено страхові внески за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати;

      П — сума фактично сплаченого відповідного податку (плати за патент) у розрахунку на відповідний місяць;

      4 — відсоток відрахувань до Пенсійного фонду від суми фактично сплаченого відповідного податку;

      Т — розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

      Зауважимо, що під час визначення доходу фізичної особи — суб'єкта підприємницької діяльності для встановлення коефіцієнта заробітної плати враховується розмір податку, що сплачує така особа, без збільшення розміру податку за членів її сім'ї, які беруть участь у здійсненні цією особою підприємницької діяльності, та за її найманих працівників.

      Якщо ж необхідно визначити дохід члена сім'ї фізичної особи — суб'єкта підприємницької діяльності для обчислення коефіцієнта заробітної плати, тоді враховується сума податку (плати за патент), внесена за одного члена сім'ї, на яку, відповідно до законодавства, збільшується відповідний податок фізичної особи-суб'єкта підприємницької дільяності.

VI. Обчислення заробітної плати осіб, які сплачують страхові внески у фіксованому розмірі

      Для зазначених осіб і членів їхнiх сімей, що беруть участь у здійсненні підприємницької діяльності, заробітна плата, з якої фактично сплачено страхові внески за місяць, за який розраховується коефіцієнт зарплати, визначається за формулою:

З = Ф/Тх100%, де:

      З — сума зарплати застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати;

      Ф — сума фактично сплаченого страхового внеску у фіксованому розмірі за відповідний місяць;

      Т — розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

Підготовлено за сприяння

Міністерства праці та соціальної політики.