Україна увійшла в документи ювілейного саміту НАТО — кількома нуднуватими і малообіцяючими рядками. У заключному комюніке саміту говориться: «У Бухаресті ми вирішили, що Україна і Грузія будуть членами НАТО, і ми підтверджуємо всі елементи цього рішення». І ще — «ми максималізуємо наші поради, допомогу та підтримку для... реформ у рамках комітетів Україна—НАТО та Грузія—НАТО». Мова чиновників кострубата, тож обіцянка «максималізувати поради» (це що, означає давати ще більше цінних порад?) виглядає дещо знущально. МЗС — відомство, яке хоча б через одягнений на нього мундир мусило якось реагувати на натовські обіцянки, — відгукнулося коментарем, аналогічним за звучанням. «Ми сподіваємося, що і надалі наша перспектива, чітко задекларована на саміті НАТО в Бухаресті, залишиться ключовою в діалозі між Україною і НАТО», — звично повторив речник МЗС України Василь Кирилич.
Отже, Альянс знову залишив для України «відчинені двері», але поставив їх дуже далеко. Жодних натяків на якісь можливі терміни вступу не пролунало. Ситуація заморозилася, як вважають експерти, на роки. Хоча плани щодо подальшого розширення є. «У 2020 році НАТО буде більшим, ніж сьогодні. Я не будую гіпотез про можливих членів і дати їх вступу, але двері Альянсу залишаться відчиненими», — каже генсек Північноатлантичного альянсу Яап де Хооп Схеффер, якого цитує УНІАН. Та водночас «НАТО не стане всесвітньою організацією», — звужує пан Схеффер рамки розширення Альянсу. Вже зараз блок кількісно відповідає одній п’ятій «всесвітньої організації» ООН — разом із Албанією та Хорватією, які напередодні влилися в його лави, НАТО нараховує 28 членів. Пана Схеффера ще називаємо генсеком — де-факто його повноваження спливають 31 червня. Хоч він уже має наступника і починає передавати справи.
Для того щоб саміт на честь 60–річчя був позначений хоч якимось важливим рішенням, натовці, ламаючи роги турецьких напівмісяців, обрали нового голову. Ним став 56–річний голова уряду Данії Андерс Фог Расмуссен, креатура Вашингтона. Попри виражену проамериканськість, з кандидатурою нового голови погодилися Німеччина і Франція — головні гравці Альянсу в Європі, головні ревнивці щодо американської лінії НАТО.
ВІДДІЛ КАДРІВ
Расмуссенів надовго вистачить
Новим прем’єр–міністром Данії вчора затвердили 44–річного Ларса Расмуссена, який досі працював міністром фінансів. Це третій поспіль голова уряду з прізвищем Расмуссен і наймолодший данський прем’єр за останні 60 років. Усі прем’єри–Расмуссени є лише однофамільцями.