Що б робили українці, якби не завезли основний наш «хліб» — картоплю? Можливо, були б здоровіші, якби їли прадавній коренеплід своєї землі — ріпу, що навіть онкохвороби «відлякує». Можливо, були б стрункішими, якби імпортували менш калорійний, ніж картопля, рис. Але маємо те, що маємо. Картоплю, батьківщиною якої є Америка, люблять усі. І навіть найаскетичніші прихильники дієт, розуміючи, що від цього коренеплоду можуть з’явитися зайві жирові відкладення, не стримуються від поїдання хоч кількох шматочків підсмаженого щастя.
А рецептів страв із картоплею — безліч, точно більше півтисячі. І є дуже незвичні й оригінальні. Як от вінегрет із фруктів та овочів із селерою. Це для тих, кому до вподоби поєднувати на перший погляд зовсім не поєднуване. Треба взяти 3–4 варені картоплини, сирі яблуко і грушу, морквину та огірок. Усе чистимо і нарізаємо тоненькими шматочками. Складаємо у миску, додаємо по 50 грамів консервованого горошку і нарізаного кореня селери, трохи подрібненого листя петрушки. Перед подачею до столу вінегрет трохи посолити, посипати цукром і заправити легким майонезом і лимонним соком. Викладати такий овочево–фруктовий мікс із вареною картоплею радять на салатне листя, а зверху прикрашати часточками мандарина та шматками апельсина.
Традиційна і смачна запіканка з картоплі. Щоб приготувати цю страву, спочатку підсмажте до золотавого кольору 3 цибулини. Почистіть кілограм картоплі, відваріть і протріть її крізь сито, чи просто добре розімніть. У ще гаряче пюре додайте 1 склянку гарячого молока, 2 сирих яйця, 3 столові ложки розтопленого вершкового масла, трохи солі. Ретельно все перемішайте. Половину маси викладіть у форму для запікання, змащену олією. Потім — шар підсмаженої цибулі. Зверху знову картопляну масу. Змастіть сметаною чи олією (можна і яйцем) і ставте запікати у духовку на 20—25 хвилин. Смакує запіканка з молочним, грибним чи сметанним соусом.
Цей базовий рецепт можна безперервно видозмінювати, якщо варіювати прошарок начинки. Картопляна запіканка з м’ясом — це коли замість цибулі кладуть фарш із варених чи смажених телятини, свинини чи курятини (м’ясо можна і просто подрібнити ножем) зі смаженою цибулею. До такого варіанта найліпшим є соус із томатами — так званий червоний.
З філе риби — судака, сазана, щуки, хека, мінтая чи будь–якої іншої — готуємо картопляно–рибну запіканку. Спочатку шматки риби (500 г) потрібно посолити, посипати перцем, обваляти у борошні та обсмажити на сковорідці. Посмажити окремо 200 г білих грибів чи 400 г шампіньйонів і 500 г почищеної і порізаної кружальцями картоплі. Рибу покласти у форму для запікання. На кожен шматок покласти кружечок вареного яйця і гриби. Обкласти рибу смаженими кружальцями картоплі. Потім приготувати соус: довести до кипіння склянку сметани, додати чайну ложку борошна, змішаної з такою ж кількістю вершкового масла, розмішати, кип’ятити 1–2 хвилини і посолити. Залити соусом вміст форми для випікання. Зверху посипати тертим сиром (25–50 г), полити розтопленим вершковим маслом. У духовку поставити на 5–6 хвилин, щоб зарум’янилася скоринка. Красиво і смачно, якщо посипати готову страву подрібненою петрушкою.
Можна приготувати запечену консервовану рибу у сметані з картоплею. Для цього знадобиться натуральна (у власному соку) консерва. Шматки слід вийняти, вибрати кістки, подрібнити і покласти у форму для запікання. Як і у попередньому рецепті, не завадять ні гриби, ні варені яйця. Хоча можна обійтися і без цих додатків. Для приготування соусу можна взяти четвертину склянки рибно–консервного соку і три чверті сметани. Якщо рідини буде більше (рибний сік), то рум’янитися запіканка має 10–15 хвилин.
Запіканку з салаки з сирою картоплею готують так. Дно дека викладають тонкими шматочками сала (15–30 г), поверх кладуть шматочки картоплі, товщиною 0,5 см, потім шматки філе салаки (125 г) і знову — картоплю (всього 150 г). Змішують 80 г молока, 10 г борошна, пів’яйця і подрібнену половину цибулини. Сумішшю заливають вміст форми, посипають її тертим сиром чи сухарями і запікають (40–50 хвилин). Перед подачею запіканку поливають вершковим маслом і посипають петрушкою.
Якщо вам до вподоби тушковані овочі, готуйте рагу. Можна без попередньої обробки накидати у сковорідку чого душа бажає — і це буде їстівна страва. А можна пробувати куховарити за правилами. Нарізати великими кубиками три морквини і дві ріпи, потушкувати. Окремо квасолю (50—100 г) і білокачанну (чотирикутниками 4 см на 4 см) чи цвітну капусту (100—300 г) відварити. Півкіло почищеної картоплі і дві цибулини обсмажити. Окремо на сковорідці підсмажити столову ложку борошна, розвести відваром від варених чи тушкованих овочів або м’ясним бульйоном (2 склянки), додати 2 дрібно нарізаних помідори чи 2 столові ложки томат–пюре, прокип’ятити. Усі овочі скласти в одну посудину, залити соусом, додати сіль, перець, 3–4 штучки гвоздики, трохи кориці, накрити кришкою і тушкувати 15–20 хвилин, якщо усі інгредієнти майже готові до потрапляння в один казан. Якщо у процесі попередньої обробки овочі напівготові, то час варто збільшити.
Традиційно смачні українські деруни. Подають їх як просто оладки або протушковані у горщиках зі сметаною, шкварками, грибами чи м’ясом. Найпростіший варіант такий. Почистити півкіло картоплі. Швиденько потерти. Додати 25 г дріжджів, розведених четвертиною склянки теплої води, посолити, всипати півсклянки борошна (можна додати одне яйце). Усе гарно розмішати і поставити у тепле місце. Щоб тісто піднялося. Випікають деруни на гарно розігрітій сковороді. І всі знають, що смакують картопляні оладки найбільше гарячими. До речі, поміщати їх у горщики варто саме для того, щоб довше зберегти тепло.
Менш вибагливі (і швидко не темніють) картопляні пиріжки. Для їх приготування треба почистити кілограм картоплі, зварити і гарно розім’яти. У пюре додати чотири столові ложки вершкового масла, жовтки двох яєць, сіль, перець і гарно перемішати. Уже з цієї маси можна смажити картопляні котлети. Але смачніші вони з начинкою з капусти чи грибів (а можна зробити і капустяно–грибну). Якщо у вас є сушені гриби (100 г), то їх промиваєте і відварюєте. Дрібно ріжете, підсмажуєте. Окремо підсмажуєте дрібно порізані дві цибулини. Гриби і цибулю поєднуєте, солите, перчите — начинка готова. Коли ви уже сформуєте пиріжки, змастіть їх яйцем, обваляйте у сухарях — і на сковорідку
СОРТИ КАРТОПЛІ
Залежно від використання розрізняють чотири основні групи сортів: столові, технічні, кормові та універсальні.
Найпоширеніші — столові сорти, бульби яких відзначаються найвищими смаковими якостями — мають ніжну м’якоть, не темніють, містять 12–16 відсотків крохмалю, багаті вітаміном С. Їх бульби здебільшого округлі або овальні, з поверхневим розміщенням вічок. Бульби технічних сортів мають понад 18 відсотків крохмалю. Кормова картопля переважає інші підвищеним вмістом білків та сухих речовин. Універсальні сорти за вмістом крохмалю і білків, смаковими якостями бульб займають проміжне місце між столовими й технічними сортами.
В Україні вирощують такі столові сорти: Астерікс, Берегиня, Бородянська рожева, Водограй, Гарт, Віра, Карлена, Коруна, Кобза, Либідь, Поран, Молодіжна, Посвіт, Пролісок, Обелікс, Ольвія, Санте, Синтез, Слов’янка; технічно–столові — Темп, Воловецька, Древлянка, Зарево, Ласунак, Ікар.
VIP–КУХНЯ
«У деруни додаю моркву»
Катерина ВАЩУК,
народний депутат, за освітою агроном
— Кухня — це святе місце, де мають панувати домашнє тепло і позитивна енергетика. Коли так — то і страви виходять смачними. Я завжди готувала і готую сама. Допомагає чоловік–лікар, який уже рік, як на пенсії. Раніше нас багато було (маю сина й дочку, троє онуків), тож доводилося і готувати більше. Зараз у дітей власне житло, то готуємо на двох; у вихідні, зрозуміло, — більше, щоб у холодильнику щось на робочі дні залишалося.
Серед улюблених страв традиційні українські: борщ, домашні котлети, голубці. Готуємо деруни, картопляні зрази, печену фаршировану картоплю. Останню дуже просто зробити: почистити, вийняти ножем середину і заповнити дірку, наприклад, котлетним фаршем. Запекти у духовці. Подавати зі сметаною.
У деруни, щоб смачніші були, я додаю морквину і терту цибулю, попередньо пасеровану на вершковому маслі. Готую ці картопляні млинці не на дріжджах, а додаючи на кінчику ножа трохи соди. На 5–6 картоплин беру одне яйце, 1–2 ложки борошна.
Щоб страви з картоплі були смачними, потрібно брати столові її сорти, а не кормові. Щоправда, на жаль, просто за зовнішнім виглядом їх не відрізниш.
ОБЕРЕЖНО
У бульбах картоплі міститься речовина соланін, тому їх не їдять сирими — можна отруїтися. Під дією сонячного світла вміст соланіну збільшується у 7–12 разів, тому використовувати позеленілі бульби не варто — здоров’я дорожче.
ФІГУРА І ЗДОРОВ’Я
Правильна картопля
У новій книжці телеведучої й актриси Юлії Висоцької «Ем, бегу, живу», присвяченій здоровому способу життя, є й про картоплю. «Не така вона страшна, як здається, — пише Висоцька, — але тільки якщо її правильно приготувати. Якщо картопля сильно підсмажена або переварена, якщо з неї зроблено пюре з великою кількістю вершкового масла і молока, навряд чи вона принесе користь. А ось картопля запечена чи зварена у шкірці, найкраще молода, буде дуже доречною. Але тільки без котлет, біфштексів і сосисок. Поєднувати картоплю найкраще з овочами. Вариш собі пісний супчик — із селерою, солодким перцем, помідорами і без солі, а на друге йде запечена картопля. У такому поєднанні картопля просто ідеальна».