Якби мені потрібно було дати лаконічне означення чергового з'їду Асоціації українських письменників, який відбувся у неділю в Києві у приміщенні Інституту ботаніки, то я вибрав би єдине слово — «нормальний».
У процесі передз'їздівської підготовки в середовищі АУП намітились різні лінії, оприлюднені в періодиці кількома критичними публікаціями. Зводилися вони переважно до двох тенденцій. Одних не влаштовували стан справ у творчій спілці, явно затягнутий час розбудови внутрішньої структури, формування власного інформаційного поля, а Ростислав Мельників (Харків) навіть побачив ознаки конфлікту поколінь. Інші вважали, що все йде як і належить. Вони вказували на чималу кількість книг, виданих за звітний період членами АУП, у тому числі й за сприяння керівництва Асоціації, а також на низьку активність у низці регіональних осередків, які за кілька років не спромоглися вийти на офіційну реєстрацію в органах влади і налагодити своєчасну сплату членських внесків. Таку позицію оприлюднив президент АУП Тарас Федюк, другий термін повноважень якого добігав кінця і він мав здавати справи іншій людині.
Утім — і на цьому варто наголосити — переважала загалом дружня, приязна атмосфера. Її не могли зіпсувати ні взаємний обмін критичними зауваженнями, ні окремі суперечки в кулуарах, ні навіть зла негода за вікнами. Тому коли більшістю голосів делегати обрали новим президентом АУП поета Ігоря Римарука (протягом семи років він був віце-президентом), а віце-президентом — Тараса Федюка, з рішенням погодилася меншість, що мала сумніви у доцільності подібної рокіровки. Віце-президентами обрано також Юрія Покальчука, який свого часу був першим президентом АУП, Юрія Винничука і Дмитра Стуса — це нові люди в керівництві Aсоціації. Обрано нову координаційну раду та ревізійну комісію.
Наявність суперечностей — нормальне явище для організації, яка нормально розвивається. Можливо, поява нових облич допоможе безболісно розв'язати ці суперечності. Бо якщо ними не займатися, то вони ставатимуть гострішими, а відтак для подолання може виявитися замало взаємної толерантності.
На з'їзд незримо впливала ситуація, яка склалася навколо братньої спілки — НСПУ, тим паче що значна частина членів АУП є водночас і її членами. І хоч спеціального рішення відносно конфлікту в Спілці письменників делегати не приймали, своє ставлення вони виявили однозначно (була опублікована відповідна заява координаційної ради АУП), підтримавши її легітимне керівництво на чолі з Володимиром Яворівським. Як сказав у своєму виступі Володимир Моренець, критичного ставлення до НСПУ як до вмираючої організації він не змінив, але громадянська позиція примусила його прийти в суботу на вулицю Банкову і підтримати колег із НСПУ, які потерпали від свавілля влади.