Українська православна церква Московського патріархату не визнає Голодомор геноцидом. Про це заявив глава прес–служби УПЦ (МП) Василь Анісімов після того, як предстоятель церкви, митрополит Володимир Сабодан вразив громадськість своїм зверненням від імені Священного Синоду з нагоди роковин Голодомору, в якому, зокрема, було сказано: «Цей геноцид був спробою знищити саму душу народу, призвести його до повного духовного рабства». За кілька днів після цього звернення пан Анісімов мусив спростовувати слова, як виявилось — невміло вкладені в митрополичі уста: «Ніякого політичного контексту у вживанні слова «геноцид» не мали на увазі. Просто спічрайтер, який готував текст, звик, що всі навколо говорять про геноцид». Натомість, за словами речника, в УПЦ МП не розглядалося питання визнання Голодомору геноцидом українського народу, оскільки «церкві все одно, представників яких національностей було закатовано: більшість із них були православними, і це – трагедія всієї церкви».
Видається дивним, що звернення для предстоятеля церкви належним чином не вичитали, допустивши в ньому «огріх» такої політичної ваги. «Якби я особисто вичитував цей документ, то слово «геноцид» було б замінено якимось нейтральним терміном», — заявив Василь Анісімов. Однак вірогіднішим видається, що Українську православну церкву просто «поставили на місце» з білокам’яної, нагадавши їй, що вона Московського патріархату. Нагадаємо, практично одночасно з заявою митрополита Володимира з’явився лист президента Російської Федерації Дмитра Медведєва, в якому російський очільник відмовився приїхати на роковини Голодомору до Києва, звинувативши Україну в тому, що вона нібито «політизує» голод 1932—33 років. Очевидно, у Москві звернули увагу на резонанс в українській пресі позиції УПЦ МП.
А ТИМ ЧАСОМ...
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» в Києві почало серію пікетувань амбасад держав, які не визнали Голодомор геноцидом українського народу. Акцію «свободівці» почали учора з пікету під посольством Ізраїлю, а до кінця тижня голоси обурених українців почують під вікнами німецької, французької, британської та російської амбасад. «Своєю акцією ми привертаємо увагу до країн, які не визнали чи навіть зневажили жертв Глодомору, — прокоментував «УМ» Андрій Мохник, голова київської організації ВО «Свобода». — Наприклад канцлер Німеччини Ангела Меркель під час візиту до Києва наполягла, щоб ушанування жертв Голодомору було виключене з програми, а президент РФ Медведєв у своєму листі взагалі вжив слово «Голодомор» у лапках. Ми намагаємося чинити громадський тиск на ці країни через їхні посольства».