Позавчорашні переговори високих представників ЄС у Москві, які тривали чотири години, закінчилися напозір успішно: сторони узгодили додаткові заходи до підписаного раніше плану з припинення урегулювання російсько–грузинського конфлікту, а Росія пообіцяла вивести свої війська. Президент Франції Ніколя Саркозі відбув із Москви з більшим почуттям власної гідності, ніж колись Наполеон Бонапарт. У Тбілісі його обсипав лаврами Михаїл Саакашвілі. Роль Саркозі має історичне значення, сказав грузинський президент, адже «зупинити російського агресора вдалося лише після вашого втручання». Втім чи не станеться знов так, що додаткові заходи, як і попередній мирний план із шести пунктів, неправильно перекладуть тлумачі, й Кремль «не довиведе» війська з окупованих територій?
Суть домовленостей полягає в наступному: РФ повністю виводить свої миротворчі сили із зон, прилеглих до Абхазії та Південної Осетії, на лінію, де вони перебували до початку бойових дій; їх замінюють щонайменше 200 спостерігачів від ЄС. Увесь цей процес, враховуючи й юридично закріплені гарантії незастосування сили проти Абхазії та Південної Осетії, має відбутися не пізніше 1 жовтня, а процес виведення російських «миротворчих військ» — до 15 жовтня. «Не хочу сумніватися в тому, що Росія цього не зробить, — сказав Саркозі на прес–конференції у Тбілісі. — Але, якщо обіцянку не буде виконано до вказаної дати, тоді нам доведеться починати інакшу бесіду». Він нагадав, що до початку жовтня до країни прибудуть спостерігачі — приблизно по сотні від Євросоюзу та ОБСЄ, вони замінять російських «миротворців» у конфліктних зонах. Ніколя Саркозі від імені всього ЄС ще раз підтвердив єдину позицію Союзу в підтримці територіальної цілісності Грузії.
Однак для загалу все–таки лишилися різночитання в досягнутих «історичних домовленостях». Наприклад, чи всі російські збройні формування, включаючи й ті, що мають мандат миротворчих сил, будуть виведені за межі Грузії в її нинішніх юридичних рамках, тобто залишать і сепаратистські республіки? Скажімо, Громадське телебачення Грузії так переклало слова Саркозі з цього приводу: «Їхній мандат (спостерігачів ЄС. — Ред.) передбачає діяльність у рамках адміністративних кордонів республік». А на спільній із президентом РФ Медведєвим прес–конференції в Москві слова Саркозі пролунали дещо інакше, принаймні в перекладі Бі–Бі–Сі: «Спостерігачі розташуються за межами адміністративних кордонів Абхазії й Південної Осетії».
Про те, що знову хтось із переговорників щось не так зрозумів, свідчать і вчорашні коментарі глави зовнішньополітичного відомства Росії Сергія Лаврова. Російські збройні сили ще довго перебуватимуть на території Південної Осетії та Абхазії, сказав він, позаяк були запрошені туди президентами та парламентами цих республік. «В осяжний період це абсолютно необхідно, щоб не допустити рецидивів агресії, — цитує Лаврова агенція «Інтерфакс». І далі — У найближчі дні мусить бути підписано договір, який підведе міжнародно–правову базу під перебування російських військ на території (цих) республік». А ось за мир у регіоні доведеться відповідати європейським спостерігачам, підкреслив міністр.