Інерція «старшого брата»

24.01.2008

Підсилення «дружби» України з НАТО вельми не до вподоби офіційній Москві. В офіційному коментарі щодо листа Президента, Голови Верховної Ради та Прем’єр–міністра України департамент інформації і преси Міністерства закордонних справ Росії нагадав про двосторонні зобов’язання, які пов’язують наші держави. Відповідно до підписаного у 1997 році Договору про дружбу і партнерство між Україною та РФ, сторони «зобов’язуються утримуватися від участі чи підтримки будь–яких дій, що можуть завдати шкоди безпеці іншої сторони». «У цьому контексті можлива інтеграція України в НАТО серйозно ускладнить багатопланові російсько–українські відносини, — наголошують російські дипломати. І попереджають: «Ми будемо змушені вживати адекватних заходів».

У МЗС Російської Федерації «складається враження, що нинішнє українське керівництво розглядає зближення з НАТО багато в чому як альтернативу добросусідським зв’язкам з РФ».

Глава російського зовнішньополітичного відомства Сергій Лавров на вчорашній прес–конференції додав: від того, як розвиватимуться відносини України з НАТО, залежатимуть і відносини Росії та України, зокрема, у військовій і військово–промисловій сферах.

«Це дикість», — так оцінив заяву росіян голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах, БЮТівець Олег Білорус. На його думку, МЗС України має на неї відповісти, оскільки на такі «безвідповідальні речі» треба активно реагувати. Пан Білорус нагадав, що Україна є суверенною державою, і тому за волею народу може вступати як до СОТ, так і до НАТО. А Росії при цьому «не варто забувати», що санкції, якими вона погрожує, «є двосторонньою штукою».

Колишній керівник МЗС України, а нині — Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк, відповідаючи на питання журналістів, учора також назвав заяву МЗС Росії «втручанням у суверенні права України».

Цікаво, що нинішній міністр закордонних справ Володимир Огризко, розмовляючи позавчора з колегою Лавровим по телефону, не порушував натовське питання. За повідомленням прес–служби МЗС, головною темою бесіди, зокрема, була підготовка до проведення другого засідання міждержавної комісії Ющенко—Путін, що відбудеться 12 лютого в Москві.