З Миколаївського собору в Кременці зник автентичний купол: поліція відкрила справу

15:01, 23.03.2023
З Миколаївського собору в Кременці зник автентичний купол: поліція відкрила справу

Миколаївський собор в Кременці. (Фото з відкритих джерел)

Після того, як керівництво державного історико-архітектурного заповідника вказало на вихід релігійній громаді «Парафія Святителя Миколая» зі старовинного Миколаївського собору в Кременці, зник автентичний купол з хрестом. 

 

Правоохоронці Тернопільщини відкрили кримінальне провадження за фактами підробки документів та пошкодження об’єкта культурної спадщини.

 

Як інформує Україна молода, про це повідомляє «Главком» з посиланням на дані судового реєстру.

 

За даними досудового розслідування, у травні-червні 2016 року представники релігійної громади самовільно, без будь-яких дозволів та погоджень, демонтували купол та конструкції Свято-Миколаївського собору у Кременці Тернопільської області, який є пам’яткою архітектури національного значення і є у державній власності. 

 

Також в умовах воєнного стану незаконно привласнили приміщення Свято-Миколаївського собору із келіями та підробили договір «Про безоплатне користування релігійною громадою нерухомим майном, що є державною власністю».

 

За версією слідства, сім років тому церковники замінили автентичний купол із хрестом на тимчасовий купол, який до цього часу використовується на Миколаївському соборі. Натомість місцезнаходження купола, який розміщувався на соборі, невідоме.

 

Крім цього, ремонтні роботи у храмі відбувалися за відсутності науково-проектної документації з порушенням реставраційних норм і правил, що погоджуються центральними органами влади. Демонтаж купола та інших частин проведено з порушенням режимів використання зі змінами та доповненнями, без збереження його матеріальної автентичності, а також елементів обладнання, упорядкування та оздоби.

 

Окремо слідчий поліції, який направив клопотання до суду з проханням надати дозвіл про доступ до церкви, наголосив: 12 лютого 2013 року закінчилася дія договору про безоплатне користування Миколаївським собором з келіями XVI-XVIII століття. Однак церковники УПЦ МП продовжують користуватися спорудою, завдаючи збитків державі.

 

З цього приводу Тернопільська єпархія УПЦ МП протестує, мовляв, адміністрація державного історико-архітектурного заповідника одноосібно ініціювала передачу пам’ятки архітектури національного значення. Такі дії, на думку церковників, порушують їхнє переважне право користуватися собором.

 

Як повідомляла УМ, Свято-Миколаївський собор міста Кременець на Тернопільщині було «по-варварськи» реставровано московським попівством. Відтак, влада не продовжить із УПЦ МП (РПЦ в Україні) договір про користування цією історичною пам’яткою.