Комітет із Національної премії України імені Тараса Шевченка пізно увечері 11 березня оголосив цьогорічних лауреатів.
Як інформує Україна молода про це Комітет із Національної премії України імені Тараса Шевченка повідомив у Facebook.
Втім, переможців назвали лише у частині категорій, а на сайті президента указ, яким і оголошують переможців, так і не з'явився.
«Комітет, керуючись відповідним порядком, 15 лютого 2023 року провів засідання і голосування, що визначило переможців у номінаціях «Література», «Публіцистика, журналістика», «Літературознавство і мистецтвознавство», «Музичне мистецтво», «Кіномистецтво». За результатами конкурсу Комітет вчасно підготував і вніс президентові України подання про присудження Національної премії і проєкт відповідного указу», – йдеться в заяві Комітету.
У Комітеті повідомили, що за результатами конкурсу Комітет вчасно підготував і вніс Президентові України подання про присудження Національної премії та проєкт відповідного Указу Президента України.
Лауреатами Шевченківської премії 2023 стали:
—Катерина Калитко, поетеса – за книгу поезій "Орден мовчальниць"
—Тарас Компаніченко, Максим Бережнюк, Северин Данилейко, Ярослав Крисько, Сергій Охрімчук, виконавці гурту "Хорея Козацька" – за аудіоальбом "Пісні Української революції"
—Михайло Назаренко, літературознавець – за книгу "Крім "Кобзаря". Антологія української літератури. 1792-1883" у двох частинах
—Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода і Крим.Реалії – за публіцистичні статті та виступи останніх років
—Ірина Цілик, режисерка – за документальний фільм "Земля блакитна, ніби апельсин".
У двох номінаціях – Театральне мистецтво та Візуальні мистецтва – переможців не оголосили.
У 2023 році вперше в історії Шевченківської премії 9 березня, в день народження Тараса Шевченка, не були оприлюднені імена лауреатів та не опублікований відповідний указ президента, яким, власне, і оголошуються результати.
Натомість пресслужба Зеленського поширила новину про його зустріч із діячами культури та мистецтва з нагоди 209 річниці дня народження Шевченка.
10 березня голова Комітету Юрій Макаров опублікував у своєму Facebook пост про те, що існуючі номінації вирішили доповнити додатковим конкурсом "За внесок у перемогу" і оголосити раніше визначених лауреатів та нових разом 22 травня, в день перепоховання Кобзаря.
Шевченківська премія – найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва в Україні. Премію вручають із 1961 року до дня народження Тараса Шевченка, який відзначають 9 березня.
Вручається в семи номінаціях: література, музичне мистецтво, театральне мистецтво, кіномистецтво, візуальне мистецтво, публіцистика та журналістика, літературознавство та мистецтвознавство.
У минулому році лауреатами стали режисерка Катерина Горностай з фільмом "Стоп-Земля", Григорій Грабович з циклом статей "Переосмислючи Павла Тичину – переосмислюючи український модернізм", Тамара Горіха Зерня з романом "Доця". Пригадати усіх цьогорічних номінантів Шевченківської премії можна за посиланням.
Як повідомляла УМ, цьогорічних лауреатів Шевченківської премії традиційно мали оголосити 9 березня, але вперше в історії незалежної України цього не сталося.