Альтернатива ЄС: Джонсон пропонує Зеленському створити новий альянс

11:31, 27.05.2022
Альтернатива ЄС: Джонсон пропонує Зеленському створити новий альянс

Свою ідею прем'єр Британії уперше представив Володимиру Зеленському, коли президент України зустрічав його у Києві 9 квітня. (Фото Офісу президента)

Борис Джонсон, прем’єр-міністр Великої Британії запропонував президенту України Володимиру Зеленському створити новий міжнародний альянс, який протистоятиме Росії та стане альтернативою ЄС.

 

Як інформує УМ, про це повідомило італійське видання Corriere Della Sera з посиланням на свої джерела.

 

"Лондонський прем'єр пропонує нову систему політичних, економічних та військових альянсу – альтернативу Європейському Союзу – яка збере країни, об'єднані недовірою до Брюсселя, а також до відповіді Німеччини на військову агресію Росії", - йдеться у публікації видання.

 

За словами джерел, які були присутні у ці дні на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Борис Джонсон працює над ініціативою вже більше місяця.

 

Свою ідею прем'єр Британії уперше представив Володимиру Зеленському, коли президент України зустрічав його у Києві 9 квітня.

 

 

Модель Європейської співдружності, яку прагне створити Борис Джонсон, визначала б Велику Британію як лідера, і включала, окрім України, Польщу, Естонію, Латвію та Литву, а також, можливо, Туреччину на пізнішому етапі.

 

Після візиту прем'єра Британії до Києва переговори продовжуються, і заохочення Британії до України стають все більш наполегливими та детальними, пише видання.

 

За словами джерел, Джонсон пропонує союз держав, які ревно ставляться до свого національного суверенітету, економічно ліберальні та сповнені рішучості протистояти військовій загрозі з боку Москви.

 

Уряд у Києві, за даними видання, поки не зайняв жодної позиції щодо британської ініціативи, але й не відкинув її.

 

Ймовірно, Володимир Зеленський чекає на європейський саміт 23 червня, коли лідерам 27 країн-членів ЄС буде запропоновано вирішити, чи надавати Україні статус кандидата, щоб офіційно розпочати переговори про вступ до Євросоюзу.

 

Проте не факт, що рішення від 23 червня буде таким, на яке сподівається Україна. Існує вірогідність, на думку деяких переговорників, що лідери ЄС можуть обмежитись туманною заявою про наявність у Києва "європейської перспективи".

 

У цьому випадку Зеленський може серйозніше поставитися до альтернативної пропозиції Бориса Джонсона.

 

Не виключено також, що чутки про ці контакти ходять зараз саме для того, щоб чинити тиск на європейських лідерів напередодні червневневого рішення.

 

Видання, утім, підкреслює, що Лондон не має можливостей Європейського Союзу для фінансової підтримки України.

 

Також не відомо, як Польща або країни Балтії поставляться до ініціативи, яка може скомпрометувати їхні відносини з Брюсселем.

 

Нагадаємо, що Україна сформувала делегацію, яка розпочинає серію візитів до столиць ЄС для переговорів про надання Україні статусу кандидата в члени ЄС вже у червні.

 

Європейська комісія повинна надати свою оцінку щодо заявки України на вступ в червні, до проведення саміту лідерів ЄС наприкінці місяця.

 

Як повідомляла УМ, прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон та Президент України Володимир Зеленський виступили перед Верховною Радою.